0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
удебелена маточна стена
« Отговор #20 -: Февруари 27, 2006, 15:45:55 pm »
Проблема беше хормонален, а полип съм имала преди около 10 год. и него го махнаха с кюртаж.
удебелена маточна стена
« Отговор #21 -: Февруари 27, 2006, 16:14:02 pm »
Цитат на: Mary
Проблема беше хормонален, а полип съм имала преди около 10 год. и него го махнаха с кюртаж.


Мари, а би ли споделила кои хормони не бяха в норма и после какво стана?
Благодаря ти, Бени!







*
удебелена маточна стена
« Отговор #22 -: Февруари 27, 2006, 16:32:54 pm »
Изследваха ми пролактин, ЛХ, ФСХ, Естрадиол, Тестостерон, Серумен инсулин, DHEA-S, 4 андростендион, 17 алфа OH progesteron, SHBG.
От всиките само естрадиола и 17 алфа OH progesteron бяха в норма, всички останали или доста над нормата или под нормата. Изписаха ми диане, андрокур и сиофор. Пих ги няколко месеца и веднага направихме стимулация с клостилбегит, която беше успешна.
*
удебелена маточна стена
« Отговор #23 -: Февруари 27, 2006, 20:30:34 pm »
Момичета, намерих ето това в една книга, относно хиперплазията. Преписвам го дословно:
 
Прекалено разрастване на маточната лигавица (вътрематочна хиперплазия, кистозна и аденоматозна хиперплазия).
При някои жени с нередовни периоди биопсията на вътрешността на матката разкрива състояние, при което нормалната лигавица е заменена от ненормално разрастване на жлезната тъкан. Под микроскоп вътрематочните жлези изглеждат така, сякаш са се натрупали една върху друга и са се притиснали. Този ненормален растеж е резултат от свръхстимулирането на маточната лигавица от естроген, небалансиран с прогестерон. Познат е като кистозна и аденоматозна хиперплазия (т.е. прекалено много жлези) на ендометриума. Хиперплазията не трябва да се бърка с ендометриозата. Тя възниква, когато яйчниците на жената не овуалират редовно: вместо обичайното удебеляване и излющване на лигавицата от хормоните, свързани с редовната овулация, ендометриумът губи синхрон. Някои части от лигавицата "мислят", че е ден седми, докато други "мислят", че е ден 28-ми. Това води до нередовно и интермитентно (периодично) кървене. Хиперплазията не се смята за опасна, освен ако при биопсията на маточната лигавица не се открият изродени клетки. Вътрематочната хиперплазия е доста нормална и не е причина за тревога, ако се случи веднъж или два пъти.
Лечение: Редица случаи на обикновена вътрематочна хиперплазия минават от само себе си. Все пак при един много малък процент жени се наблюдават атипични клетки при биопсия. Хиперплазията трябва да бъде проследявана, за да се уверим, че изчезва, а не прогресира. Традиционното лечение на вътрематочната хиперплазия включва  прием на синтетичния хормон прогестерон в продължение от 1 до 3 месеца, а после повторение на маточната биопсия, за да се провери дали всичко е наред. Предписването на прогестерон понякога се нарича "медикамнтозна дилатация и кюртаж", защото едновременно предизвиква постоянно излющване на лигавицата и помага на матката да се освободи от натрупаната тъкан.
Някои жени с упорита хиперплазия не реагират на лечението с прогестерон, при тях се налага хирургична дилатация и кюртаж.
*
удебелена маточна стена
« Отговор #24 -: Февруари 27, 2006, 20:44:12 pm »
Мерси за инфото. Аз си отговорих на някои въпроси.
удебелена маточна стена
« Отговор #25 -: Март 01, 2006, 11:49:45 am »
Бори  :balk_21:

Много полезна статия! Значи за хиперплазия се говори само при нередовни М и ову.
Благодаря ти, Бени!







*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
удебелена маточна стена
« Отговор #26 -: Март 01, 2006, 12:36:54 pm »
Аз,момичета,съм в самото начало на проследяване на дебелината на маточната лигавица.Затова още не може да се говори за установен при мен проблем,но лекаря каза,че ще се проследява дебелината и в различни сни от цикъла и тогава ще направи заключение.И ако има проблем - кюртаж?!А предният лекар при когото ходих ми каза при прегледа,че имам малка матка.И сега се замислех,че може да е по-малка в следствие на натрупана лигавица.Но това са си само мои предположения.Иначе мензис имам всеки месец-обилен до момента в който започнах Бромкриптина.Ову незнам дали съм имала до сега.
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
удебелена маточна стена
« Отговор #27 -: Март 01, 2006, 13:16:31 pm »
Цитат на: naiema
Аз,момичета,съм в самото начало на проследяване на дебелината на маточната лигавица.Затова още не може да се говори за установен при мен проблем,но лекаря каза,че ще се проследява дебелината и в различни сни от цикъла и тогава ще направи заключение.И ако има проблем - кюртаж?!А предният лекар при когото ходих ми каза при прегледа,че имам малка матка.И сега се замислех,че може да е по-малка в следствие на натрупана лигавица.Но това са си само мои предположения.Иначе мензис имам всеки месец-обилен до момента в който започнах Бромкриптина.Ову незнам дали съм имала до сега.


Гоменина на матката и дебелина на лигавицата са различни неща.
И на мен ми бяха казали,че имам малка матка преди да родя, но и с нея забременях.За износването пък никакви проблеми.
Дебелината на лигавицата, зависи от хорномите.Ти нали с тях  имаш проблем.Това в случая (дебелината) е симптом,не самата болест.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*

    Eli_

  • ****
  • 516
  • Тъпа и упорита !!!
удебелена маточна стена
« Отговор #28 -: Март 02, 2006, 21:37:44 pm »
Здрасти,найема ! :) На мен ми правиха кюртаж точно заради удебелена маточна стена,тъй като се съмняваха ,че това може да е причина за незабременяването. Скоро ще стане една година от тогава/боже,как лети времето 8O / За подробности виж дневника ми. Даже казаха единия път двама умници - доктори,че виждат плоден сак 8O  на 21 ден от цикъла. Накрая се оказа,че е нямало смисъл от цялата работа ама аз нали трябваше да опитам и това...Останах си с лошия спомен от гадната упойка и мръсната болница. Моя съвет е да не се подлагаш на кюртаж /поне засега/.
*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
удебелена маточна стена
« Отговор #29 -: Март 03, 2006, 12:40:35 pm »
Благодаря на всички ви!Най-сериозно ще си помисля ако лекарите кажат ,че се нуждая от кюртаж.
Бори,много благодаря за статията , която си поместила.
Ели,ще прочета обезателно дневника ти!
Скарлет,и на теб благодаря за всичко.И на Мари,Денис,FreshBreeze и всички други момичета,взели мнение по въпроса ми!!!! :D
*

    Eli_

  • ****
  • 516
  • Тъпа и упорита !!!
удебелена маточна стена
« Отговор #30 -: Март 03, 2006, 15:05:24 pm »
:balk_21: Няма защо,нали за това сме тук. Успех,миличка ! :balk_602:
*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
удебелена маточна стена
« Отговор #31 -: Март 17, 2006, 17:48:55 pm »
Сега се връщам от лекар.Трябваше да правя хидротубация,но ми откриха полип на матката.Консултирах се с друг лекар,но той не даде категорична диагноза-само че деиствително има удебелена маточна стена,но дали се дължи на полип или нещо друго не се ангажира да каже.Лекарката видяла днес 9 мм удебеление ме изпрати на кюртаж.Трябва ли да го правя?А как стои въпроса с хистероскопия?Не е ли той за предпочитане?Така съжалявам,че ми се размина хидротубацията днес!!!Как да постъпя?
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
удебелена маточна стена
« Отговор #32 -: Март 18, 2006, 08:15:36 am »
Цитат на: naiema
Сега се връщам от лекар.Трябваше да правя хидротубация,но ми откриха полип на матката.Консултирах се с друг лекар,но той не даде категорична диагноза-само че деиствително има удебелена маточна стена,но дали се дължи на полип или нещо друго не се ангажира да каже.Лекарката видяла днес 9 мм удебеление ме изпрати на кюртаж.Трябва ли да го правя?А как стои въпроса с хистероскопия?Не е ли той за предпочитане?Така съжалявам,че ми се размина хидротубацията днес!!!Как да постъпя?


Много съжалявам за лошите нивини.
Не трябва да се отчайваш.На твое место, бих направила хистероскопия и намясто ,ако е необходимо хистерорезекция.Ако наистина имаш полип,едва ли с кюретаж,може да се отстрани (защото много зависи от полипа).А с хистероскопията се оглежда вътрешността на матката, прави се биопсия и евентуална резекция.Както лапарото-от диагностично може да се превърне в оперативно.
Ти може да минеш и само с оглед, но пък ще има нагласа и за отстраняване на проблема.С кюретажа -ще остържат лигавицата ,а полипа може и да не го махнат.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
удебелена маточна стена
« Отговор #33 -: Март 18, 2006, 11:37:09 am »
Здрасти,Денис!
И аз мисля да не се съгласявам на кюретаж,все пак се прави на сляпо и не е гаранция,че ще си изчисти полипа.А да не говорим,че лекарите въобще не са категорични дали е полип,ендометриоза,миомен възел или просто удебелена маточна стена.Ще настоявам за хистероскопия,но преди това ще потърся и други мнения,относно диагнозата ми.
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
удебелена маточна стена
« Отговор #34 -: Март 18, 2006, 13:42:51 pm »
Цитат на: naiema
Здрасти,Денис!
И аз мисля да не се съгласявам на кюретаж,все пак се прави на сляпо и не е гаранция,че ще си изчисти полипа.А да не говорим,че лекарите въобще не са категорични дали е полип,ендометриоза,миомен възел или просто удебелена маточна стена.Ще настоявам за хистероскопия,но преди това ще потърся и други мнения,относно диагнозата ми.


И аз съм ЗА друго мнение,относно диагнозата.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум