0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
удебелена маточна стена
« -: Февруари 23, 2006, 10:08:27 am »
На какво може да се дължи удебелената маточна стена?И единственото решение ли е да се кюртира?
благодаря!
удебелена маточна стена
« Отговор #1 -: Февруари 23, 2006, 10:22:00 am »
Интересно, за първи път чувам. Какво казват докторите, от какво да е удебелена?

Успех!
Благодаря ти, Бени!







*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
удебелена маточна стена
« Отговор #2 -: Февруари 23, 2006, 14:57:19 pm »
Здрасти,мила!Честно да ти кажа и аз не разбрах точно какъв е проблема.При първи преглед с вагинален ултразвук доктора видя удебелена лигавица на матката.Каза че ако се потвърди при втори преглед на друг ден от цикъла се налагал кюртаж.Това удебеление е било възможен проблем за липса на забременяване.
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
удебелена маточна стена
« Отговор #3 -: Февруари 23, 2006, 19:38:07 pm »
Аз попадам за втори път на такава диагноза! Лежах преди време в болницата с едно момиче със същата диагноза. naiema правила ли си хормони? Ако си правила дай стойностите тука. Също обаче е възможно и лекарят да не е преценил точно дебелината на лигавицата. А иначе това момиче го кюртираха и изписаха за нула време, така и неразбрах подробности.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
удебелена маточна стена
« Отговор #4 -: Февруари 23, 2006, 21:51:37 pm »
Скарлет,правила съм хормони.В момента не са у мен,утре ще ти ги напиша.Мога само да ти кажа,че имам открит висок пролактин,които вече е регулиран.Пия Бромкриптин.Незнам дали хормоните имат връзка с удебелените стени,но следващия път ще съм по-настоятелна за да разбера каква е причината за това.
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
удебелена маточна стена
« Отговор #5 -: Февруари 23, 2006, 22:48:17 pm »
Цитат на: naiema
Скарлет,правила съм хормони.В момента не са у мен,утре ще ти ги напиша.Мога само да ти кажа,че имам открит висок пролактин,които вече е регулиран.Пия Бромкриптин.Незнам дали хормоните имат връзка с удебелените стени,но следващия път ще съм по-настоятелна за да разбера каква е причината за това.


Значи това твое състояние на маточната лигавица е характерно точно за повишен прогестерон, но повишеният прогестерон е следствие донякъде от повишения пролактин. Това е с което мога да ти помогна. В такъв случай няма смисъл от данните от изследванията. Но незнам дали кюретажа е вариант за нормализиране на нещата.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*
удебелена маточна стена
« Отговор #6 -: Февруари 24, 2006, 08:54:01 am »
Миналата седмица се запознах с едно момиче , което е със същия проблем,но най- фрапиращото беше при нея ,че чак след третия неуспешен опит-ИКСИ са я кюртирали,като са и казали , че неуспеха и най-вероятно е от това удебеляване на маточната стена :evil:
*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
удебелена маточна стена
« Отговор #7 -: Февруари 24, 2006, 09:36:01 am »
Да,Тигра и на мен ми казаха,че удебелената маточна стена е причина за стерилитет.А,Скарлет относно прогестерона - докато имах завишен пролактин,той беше под нормата.
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
удебелена маточна стена
« Отговор #8 -: Февруари 24, 2006, 10:23:24 am »
Цитат на: naiema
А,Скарлет относно прогестерона - докато имах завишен пролактин,той беше под нормата.


Ох, Найема ще се разровя за повече инфо и тогава ще пиша, че сега просто не съм много в час с този проблем. Ще потърся и за причините и за начините за решение на проблема.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
удебелена маточна стена
« Отговор #9 -: Февруари 24, 2006, 11:24:15 am »
А колко ти е удебелена лигавицата и измерена в кой момент на цикъла?

И аз имам проблеми с дебела лигавица, но в лутеалната фаза и вече ми омръзна всички лекари да се радват много, като я видят, и като се запрехласват каква прекрасна лигавица, пък аз се притеснявам не е ли много дебела. Някъде 17-18мм ми я мерят, случвало се е и повече. Знам, че за хиперплазия се говори, ако лигавицата е над 20 мм.
За влиянието на хормоните - мисля че тук роля играе естрогенът, а не точно прогестеронът. Много е объркано.

Не бързай с кюретаж. Като те кюретират, та какво. Ако е хормонално, пак ще се удебели. Пиши повече подробности.


Успех :D
Благодаря ти, Бени!







*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
удебелена маточна стена
« Отговор #10 -: Февруари 24, 2006, 12:24:59 pm »
Скарлет,благодаря ти! :D Ще се радвам ако откриеш инфо по въпроса.
FreshBreeze , за сега само веднъж са ми я гледали някъде около ову-то,защото имах 20 мм фоликул.Ще последват още мерения и евентуално тогава ще се кюртира.При всеки преглед ще ти пиша какво съм разбрала по въпроса.Сега ми предстои първо хидротубация.А ако проблема е хормонален и се знае точно кой хормон трябва да се регулира мисля ,че нещата също биха се оправили.Първо се нормализира хормона и после кюртаж.Предполагам в последствие няма отново да се уплътни стената.А лично на теб казвали ли са,че това е евентуална пречка за забременяване?
*
удебелена маточна стена
« Отговор #11 -: Февруари 24, 2006, 12:49:07 pm »
Цитат на: FreshBreeze
...За влиянието на хормоните - мисля че тук роля играе естрогенът, а не точно прогестеронът...

Абсолютно съм съгласна с Фреш. Хормоните, които предизвикват нарастването на маточната лигавица са естрогените. Прогестаронът има друга функция – той разрехавява въпросната лигавица, за да я подготви при евентуална бременност във втората фаза на цикъла. По-някой път, когато овуто закъснява, съответно лигавицата се удебелеява малко повече, защото първата фаза се удължава и естрогените продължават да я увеличават. Аз съм със същия проблем. Хормоните са ми в норма, но овуто ми е по-късно и имам удебелена лигавица. Така съм от както се помня и никога не са ми казвали, че това е проблем при забременяване. Единственото, за което ми пречи е че имам доста обилна менструация. А за кюртаж, досега никой не ми е споменавал.
*
удебелена маточна стена
« Отговор #12 -: Февруари 24, 2006, 16:53:54 pm »
Моята лигавица беше някъде около 17-18 мм и ми поставиха диагноза химерплазия на ендометриума. Не знам на какво се дължеше това, но имах страхотно обилен и продължителен кръвоизлив. Единственото решение беше кюртажа. След това никога не се е удебелявала толкова, с изключение по време на бременост.
*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
удебелена маточна стена
« Отговор #13 -: Февруари 25, 2006, 10:53:14 am »
Аз също винаги съм имала обилен мензис.Единствено от както пия Бромкриптина ми е много по-оскъден.
*
удебелена маточна стена
« Отговор #14 -: Февруари 25, 2006, 12:04:53 pm »
Naiema, според мен няма нещо обезпокоително, ако имаш малко по-дебела лигавица. Освен ако нямаш някакви кръвотечения (кръвоизливи) извън М. като Мари например, чак тогава трябва да мислиш за кюртажи и др. манипулации. Така че споко. :wink:
*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
удебелена маточна стена
« Отговор #15 -: Февруари 25, 2006, 12:36:06 pm »
Бори,мила,аз не съм обезпокоена от това,че евентуално имам удебелена маточна стена.Но бих искала ако наистина влияе в/у липсата на бременност при мен до сега да взема някакви мерки.Все пак нали за това се боря-най-после да стана майка.И затова се хващам за всяка възможна причина,която възпрепядства това.
А иначе кръвоизливи извън менстуралният цикъл не съм имала.
удебелена маточна стена
« Отговор #16 -: Февруари 27, 2006, 15:02:36 pm »
Цитат на: naiema
FreshBreeze , за сега само веднъж са ми я гледали някъде около ову-то,защото имах 20 мм фоликул.....А лично на теб казвали ли са,че това е евентуална пречка за забременяване?


Наиема, а колко мм беше лигавицата, помниш ли?
Нещо ми е странна тая работа с удебелената маточна стена. Това звучи сякаш е удебелена през цялото време. А с ментруацията нали се изчиства лигавицата и след М е нормално малка, след което почва да си расте пак. Само от един преглед направо се учудвам, че са ти поставили диагноза?? (Може би е само предположение?)
На мен не са ми казвали, че пречи на забременяването високата лигавица, даже както ти казвам, непрекъснато й се радват.
Само ми казаха веднъж, че ще ми дадат прогестерони, което тогава ме учуди, защото си мислех, че дебелата лигавица = предостатъчно прогестерон.
Та с две думи, не казват лекарите да пречи, но напоследък и аз се замислям. (и аз като теб се чудя за какво да се хвана). Попрочетох някои работи за жени с естрогенна доминация. Не съм проучила въпроса много добре, но може при мен да има нещо такова. Имам фиброкистозни гърди, доста обилен М, висок естрадиол при овулация. Имала съм миома и полипи (също естрогенно позитивни).
Така или иначе, чела съм, че за хиперплазия се говори при лигавица над 20мм.
Сещам се също, че един път ми споменаха за някакво състояние, което било нещо като вътрешна ендометриоза (не запомних термина :oops: ).
Благодаря ти, Бени!







удебелена маточна стена
« Отговор #17 -: Февруари 27, 2006, 15:05:21 pm »
Цитат на: Mary
Моята лигавица беше някъде около 17-18 мм и ми поставиха диагноза химерплазия на ендометриума. Не знам на какво се дължеше това, но имах страхотно обилен и продължителен кръвоизлив. Единственото решение беше кюртажа. След това никога не се е удебелявала толкова, с изключение по време на бременост.


Мари, учудвам се, че са ти казали хиперплазия при лигавица 17-18мм? Че моята става такава всеки месец, но всички репродуктивни лекари й се радват :!:  :?:  Мен са ме кюртирали два пъти преди години по съмнения за полип, но пак си ми става толкова лигавицата.
Благодаря ти, Бени!







*
удебелена маточна стена
« Отговор #18 -: Февруари 27, 2006, 15:25:52 pm »
Колкото повече чета и аз се учудвам все повече. Сигурно има значение това, че тя не нарастваше до тези размери през съответния момент от цикъла, а си беше такава през цялото време. Имах два кръвоизлива един след друг, първия около 20 - на дни, а втория около 30. Първия го спряха с лекарства, но втория не се повлия и направиха кюртаж. Заключението на патолога е : жлезиста хиперплазия на ендуметриума. А вие казвате, че за хиперплазия се говори при размери над 20 мм. Не знам вече какво да мисля.
Радвам се, че след този кюртаж поне от тази гледна точка нямам проблеми.
удебелена маточна стена
« Отговор #19 -: Февруари 27, 2006, 15:33:30 pm »
Цитат на: Mary
Колкото повече чета и аз се учудвам все повече. ... А вие казвате, че за хиперплазия се говори при размери над 20 мм. Не знам вече какво да мисля.
Радвам се, че след този кюртаж поне от тази гледна точка нямам проблеми.


Мари, щом не се е променяла през цикъла и си имала кръвоизливи, явно се е налагал кюретажът. Важното е, че оттогава нямаш проблеми :D  А казаха ли възможна причина? Да не е имало някой полип на еднометриума, или нещо хормонално?
Това за над 20мм го пиша само аз, защото така четох някъде. Но факт е, че никой лекар не се притеснява като ме видят с тая лигавица 17мм.
Благодаря ти, Бени!