Аз благодаря на
всички вас за положените усилия!
Вики - беше просто невероятно! Факта, че имаше възможност да си "очи в очи" с г-жа заместник-минисъра и в диалог всеки да сподели възгледите си, дава много надежда!
Ето и линка от интервюто:
http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Current/BeforeEveryone/Society/Pages/%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5.aspx
Еми, благодаря за линка!
Ето я и по-горещата част "на хартия"
:
[…]
Относно "принципа на поредността" (от 5 мин.)Виктория Петрунова: […] Искам да ви попитам, при приравняването на българи живеещи в чужбина с чужденците, взема ли се в предвид факта, че детето, макар и в чужбина, в българско семейство няма да се чувства като чужденец, а ще бъде възпитавано в българска среда, ще посещава България често и не като турист, ще общува с български роднини – баби, дядовци лели, братовчеди, ще бъде близко до българския си корен, което също е в духа на хагската конвенция, която препоръчва детето да бъде отгледано по възможност в среда, близка до неговия произход и да има предимство осиновяването по етнически принцип. Т. е., Хагската конвенция дава предимство на националното осиновяване, както Вие казахте, но ако не е възможно това, следва да се даде предимство на български граждани. Защото принципа на поредността, който в момента съществува при избор на осиновители, не е в полза на детето […]
Точно по този повод нашата петиция е не само в наш интерес, а и в интерес на детето, което в българска среда няма да е по същия начин, както в една чужда среда.
Даниела Машева: Разбира се, че се дава винаги предимство и се счита, че това дете ще бъде в една много по-добра обстановка, ако неговите родители са български граждани, макар и в чужбина… но все пак… и винаги се следи, въпреки спазване принципа на поредността при определяне на осиновяващи в процедурата по международно осиновяване, разбира се, че винаги и преди всичко водещ е интереса на детето.
Само бих искала да вмъкна, че (така) определянето на осиновяването не по принципа на гражданство, а именно с критерия за обичайно местопребиваване на лицата, все пак за тези лица, които са български граждани в чужбина, има и един друг приоритет – те биха могли да участват в съответната държава, да бъдат кандидат-осиновители по процедура по национално осиновяване в тази държава.
Виктория Петрунова: Да, но в държавите, в които има предимно българска емиграция знаете, че е доста малък купуса на националното осиновяване, което е почти невъзможно…
Силвия Великова: Г-жо Машева, като преценява тук комисията, която определя, кое дете - къде да отиде и кои са най-добрите родители за него, има ли в предвид все пак, дали кандидатстващите родители – временно живеещи в чужбина или постоянно живеещи в чужбина - няма значение, са българи или да кажем испанци, (понеже Виктория […] живее в Испания)?
Даниела Машева: Съобразно законодателството понастоящем не може да правим преценка на този признак.
Силвия Великова: Не можем да въведем такъв допълнителен признак, който все пак да извежда тези хора по-напред, така ли?
Даниела Машева: Трябва да се направи законодателна промяна.
Силвия Великова: Възможно ли е да мислим в посока на такава законодателна промяна сега, след като алармираха тези хора за този проблем?
Даниела Машева: Трябва да се обсъди въпроса и то много внимателно както ви казах, защото именно тази промяна, която е предизвикана, е била в следствие на необходимостта да се съобрази националното законодателство с международното.
Виктория Петрунова: Г-жо Мащева, Хагската конвенция е приета в България през 2003 година, което е направило промените в СК тогава, сега се приемат още нови промени. Какво е наложило тази промяна, след като 2003 г. е в действие ХК в България?
[…]
Даниела Машева:…Това, което знам аз всъщност е, че както вече споменах, в този период многократно България е била упреквана, че по този начин, по този ред, чрез даваща възможност на български граждани, живеещи в чужбина да осиновяват по реда на националното законодателство, България прикрива международно осиновяване
[…]
За заварените случаи и преходния период: Даниела Машева: Наистина новият СК не е предвидил преходни и заключителни разпоредби, в които да уреди висящите случаи и висящите процедури и по този повод ние направихме среща с представители на Министерство на труда и социалната политика и съвсем скоро ще инициираме една законодателна промяна, като статистиката която беше направена показа, че са около 200 и няколко молби, които са входирани в регистрите като национални осиновявания именно да се даде възможност, тази процедура, вече започнала, да продължи по стария ред, т.е. като национални осиновявания…
(от 10:32 мин) Силвия Великова: Сега, аз не искам тук от ефира на Хоризонт да говорим за заобикаляне на закона, но има ли възможност тези хора, които искат да осиновят деца българчета и са български граждани, временно да придобият правата на национални осиновители, като се върнат за малко в България, кандидатстват като такива и после вече да продължат, когато приключи процедурата да живеят с децата си зад граница, където са се настанили …
Даниела Машева: Да, не става въпрос за заобикаляне на закона – ако те се върнат, ако те подготвят цялата документация, която се изисква в процедурата по национално осиновяване, няма никаква пречка, да осиновят по реда на тази процедура…
Виктория Петрунова: […] Не мисля, че това заобикаляне ще е в интерес на децата и по-добре да се помисли глобално и цялостно за доброто на децата и за българите в чужбина, които желаят да осиновят българско дете, които желаят да дадат дом и семейство, което е най-добро за тези деца… Също така искам да ви попитам, защото не е ясен въпроса относно акредитираните агенции – възможно ли е, те да се избегнат, тъй като те до голяма степен не са необходими за българите в чужбина и също знаете, че това са много големи разходи, които също биха могли да се избегнат?
Относно акредитираните агенции:Даниела Машева: Да, всъщност ние така също мислим в тази посока и вероятно ще направим някаква законодателна промяна, а именно да има един по-облекчен режим при тези осиновявания и може би пак да бъдат ползвани акредитираните организации, но таксите за услугите да бъдат доста по-ниски и всъщност не толкова формални.
Силвия Великова: Аз много се надявам, този разговор да има ефект, защото няма нищо по-хубаво от това, което правят тези наши сънародници, да искат да имат българско дете и да му помогнат да живее не в институциите, а в техните домове. Надявам се, г-жо Машева, че Вие като родител и жена, по същия емоционален начин се отнасяте към това тяхно желание и тази петиция.
Даниела Машева: Разбира се, това е едно от най-благородните неща и…
Силвия Великова: Ами дано законът да може да бъде адаптиран към тази емоция и това желание.
Даниела Машева: Ще положим усилия и ще направим всичко възможно наистина да го адаптираме така, че да спазим и международните изисквания и желанията на тези българи, живеещи в чужбина, да осиновят български деца.
Виктория Петрунова: Благодаря ви г-жо Машева, надяваме се на вашето мъдро управление и на подходящите промени в закона, които ще бъдат в полза на всички нас.
[…]
Извинете, ако има грешки...