Последна редакция от мен, най- вече правописна.
---------------------------
Отворено писмо
На Гражданска инициатива на българи, живеещи в чужбина, за равни права при осиновяването
Подкрепени от:
Сдружение Зачатие
Движение на българските майки (непотвърдено)
До
Министъра, отговарящ за българите в чужбина, г-н Божидар Димитров
Министъра на правосъдието г-жа Маргарита Попова
Председателя на Народното събрание г-жа Цецка Цачева
Председателя на агенцията за българите в чужбина г-жа Райна Манджукова
До Омбудсмана на Република България г-н Гиньо Ганев
Уважаеми госпожи и господа,
Ние, българите, живеещи в чужбина, призоваваме отговорните институции да обърнат внимание на потресаващите дискриминационни разпоредби за осиновяване, приети в новия Семеен кодекс и последващото вторично законодателство. Новият режим на осиновяване поставя нас, вашите сънародници, живеещи в чужбина, в унизителното положение да се чувстваме чужденци в собствената си страна, отнемайки ни възможността да осиновяваме български деца, наравно с българите, живеещи в България.
Цивилизованият свят, към чиито ценности се стремим, дава равни права на всички граждани, а правото да избираш къде да живееш и как да устройваш живота си отдавна не е предмет на дебати.
На 01.10.2009, с влизането в сила на новия Семеен кодекс бяха въведени промени, които безапелационно изключиха нас, българите, живеещи в чужбина, от възможността да осиновяваме деца в България. Новият режим ни третира наравно с чуждите граждани и ни задължава да предприемаме процедурите на международното осиновяване.
В прагматичен план за нас това означава:
- Задължително насочване към акредитирани посреднически агенции за международно осиновяване, които са изключително скъпи.
- Многократно по- дълъг ред на чакане за вписване в регистър, към момента- 3-4 години.
- Възможност да осиновим единствено деца, получили вече 3 отказа да бъдат осиновени от български граждани, живеещи в България.
- Заплащане на драстично по-високи държавни такси при допускане на осиновяване.
В емоционален план за нас това е обидно и унизително. Живеем в чужбина обикновено, за да осигурим по-добър живот за семействата си, а не защото не обичаме родината си или не се чувстваме достатъчно българи. Защо трябва да бъдем наказвани от собствената си държава за правото ни да живеем свободно и да избираме мястото си на живот и работа? Ние сме български граждани навсякъде по света и имаме право на еднакво третиране от законите на нашата страна. Съгласно Конституцията на Република България - член 26, ал.1, Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция."
Приетите нововъведения в режима на осиновяване започнаха да се прилагат и към семействата на българи в чужбина, стартирали процедурите си по проучване за осиновяване преди 01.10.2009, в условията на стария Семеен кодекс. Администрацията принуждава нашите сънародници сами да изтеглят документите си за кандидатстване, сами да се откажат от по-благоприятния стар регламент и да започнат отново цялата процедура от самото й начало, според новите дискриминационни разпоредби.
С настоящата петиция се обръщаме към компетентните български институции с молба:
1. Да бъдат преразгледани разпоредбите на новия режим на осиновяване.
2. Да бъде върнат режимът на отменения Семеен кодекс за осиновяване от българи, живеещи в чужбина.
Искрено се надяваме на вашите активни действия към незабавна промяна на сегашното законодателство.
"Гражданска инициатива за равни права при осиновяването на българи, живеещи в чужбина" е неформално обединение на български семейни двойки, живеещи в чужбина, които новият Семеен кодекс на Република България превърна в буквален смисъл в чужденци за собствената им държава.
За контакти:
Аделина Илиева, Великобритания,
www.adelina.co.ukЕмилия Кючукова, Гърция, emigr@abv.bg
Виктория Петрунова, Испания, palmichka@yahoo.com
Радостина Николаева Колева, koleva.radostina@gmail.com
Ясен Атанасов Димитров, yassen.dimitrov@gmail.com
Мери Тодорова, Швейцария, anitza13@gmail.com
Росица Лазарова, Германия, tsuyuko@hotmail.com
----