Поствам последния вариант с нанесените от Дива Роза поправки. Оставям го тук за няколко часа и очаквам предложения и още поправки.
Моля, ако някой има такива да ги поства тук и те да бъдат конкретни текстове. Предложения, които не са конкретни текстове от вида "моля, измислете нещо за..." и "не може ли да се добави нещо за ..." нямам време да отразя.
моля да направите следното:
1. Някоя от вас, нека ми изпрати адрес в България, който да използвате за писмена кореспонденция. Когато изпратя писмата с обратна разписка, трябва да впиша обратен адрес. Ако никой не желае да предостави адрес, ще изпратя писмата по електронен път от личния си адрес.
2. Моля, някой да поеме ангажимента да постне петицията на сайта "БГ ПЕТИЦИЯ" - http://bgpetition.com/3. От БАОО явно няма да получим отговор, така че остават българските майки, с които сега отивам да се срещна.
4. След обяд ще влезна тук отново, ще отразя бележките ви и ще изпратя Отвореното писмо по пощата на интитуциите, които са включени като адресати.
5. Последващи действия, които ви препоръчвам,
но не се ангажирам лично с тях:
- можете да постнете специална тема в подфорумите "Проблемно забременяване" и "Осиновяване" и да помолите за подкрепа там. Сигурна съм, че жените ще се отзоват
- можете да направите страница във фейсбук или друга социална мрежа
Последен вариантОтворено писмо
На
Гражданска инициатива на Българи живеещи в чужбина за равни права при осиновяването
Подкрепени от
Сдружение Зачатие
Движение на българските майки (непотвърдено)
До
Министъра, отговарящ за българите в чужбина -г-н Божидар Димитров
Министъра на правосъдието - г-жа Маргарита .Попова
Председателя на Народното събрание - г-жа Цецка Цачева
Председателя на агенцията за българите в чужбина - г-жа Райна Манджукова
До Омбудсмана на Република България - г-н Гиньо Ганев
Уважаеми госпожи и господа,
Ние, българите, живеещи в чужбина, призоваваме отговорните институции, да обърнат внимание на потресаващите дискриминационни разпоредби за осиновяване, приети в новия Семеен кодекс и последващото вторично законодателство. Новият режим на осиновяване поставя нас, вашите сънародници, живеещи в чужбина, в унизителното положение да се чувстваме чужденци в собствената си страна, отнемайки ни възможността да осиновяваме български деца наравно с българите, живеещи в България
Цивилизованият свят, към чиито ценности се стремим, дава равни права на всички граждани, а правото да избираш къде да живееш и как да устройваш живота си отдавна не е предмет на дебат.
На 01.10.2009 с влизането в сила на новия Семеен Кодекс бяха въведени промени, които безапелационно изключиха нас, българите, живеещи в чужбина, от възможността да осиновяваме деца в България. Новият режим ни третира наравно с чуждите граждани и ни задължава да предприемаме процедурите на международното осиновяване.
В прагматичен план за нас това означава:
- Задължително насочване към акредитирани посреднически агенции за международно осиновяване, които са изключително скъпи.
- Многократно по- дълъг ред на чакане за вписване в регистър, към момента 3-4 години.
- Възможност да осиновим единствено деца, получили вече 3 отказа да бъдат осиновени от български граждани, живеещи в България.
- Заплащане на драстично по-високи държавни такси при допускане на осиновяване.
В емоционален план за нас това е обидно и унизително. Живеем в чужбина обикновено, за да осигурим по-добър живот за семействата си, а не защото не обичаме родината си или не се чувстваме достатъчно българи. Защо трябва да бъдем наказвани от собствената си държава за правото ни да живеем свободно и да избираме мястото си на живот и работа?! Ние сме български граждани навсякъде по света и имаме право на еднакво третиране от законите на нашата страна. Съгласно Конституцията на Република България - член 26, ал.1, Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция."
Приетите нововъведения в режима на осиновяване, започнаха да се прилагат и към семействата на българи в чужбина, стартирали процедурите си по проучване за осиновяване преди 01.10.2009 в условията на стария Семеен кодекс. Администрацията принуждава нашите сънародници сами да изтеглят документите си за кандидатстване, сами да се откажат от по-благоприятния стар регламент и да започнат отново цялата процедура от самото й начало, според новите дискриминационни разпоредби.
С настоящата петиция се обръщаме към компетентните български институции с молба:
1. Да бъдат преразгледани разпоредбите на новия режим на осиновяване.
2. Да бъде върнат режимът на отменения Семеен Кодекс за осиновяване от българи, живеещи в чужбина.
Искрено се надяваме на вашите активни действия към незабавна промяна на сегашното законодателство.
"Гражданска инициатива за равни права при осиновяването на българи, живеещи в чужбина" е неформално обединение на български семейни двойки, живеещи в чужбина, които новият Семеен Кодекс на Република България превърна в буквален смисъл чужденци за собствената им държава.
За контакти:
Аделина Илиева – Великобритания -
www.adelina.co.ukЕмилия Кючукова – Гърция - emigr@abv.bg
Виктория Петрунова - Испания - palmichka@yahoo.com
Радостина Николаева Колева - koleva.radostina@gmail.com
Ясен Атанасов Димитров - yassen.dimitrov@gmail.com
Мери Тодорова, Швейцария, anitza13@gmail.com
Росица Лазарова - Германия). - tsuyuko@hotmail.com