0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Понеже Вики се интересуваше, дали е неизбежно преминаването през посреднически агенции, а и някой друг беше споменал, че от Министерство на правосъдието са потвърдили задължително преминаване през акредитирани организации (даже в указателното писмо имаше нещо по повода), се чудех…   дали сте попадали на следната наредба:

НАРЕДБА №13/30.09.2009 г. за определяне на условията и реда за даване на съгласие за международно осиновяване и за воденето на регистрите на международните осиновявания.
 
Чл. 5. (1) Лице с обичайно местопребиваване в чужбина, което желае да осинови дете по чл.4 следва да отговаря на изискванията  по чл. 111 от СК.
       (2) Лицето по ал. 1 трябва да притежава разрешение за осиновяване на дете съгласно правото на държавата по обичайното  местопребиваване.
 
Чл. 6. (1) Лицето по чл. 5 се вписва в регистъра по чл. 113, ал.1, т. 2 от СК на основание молба до Министерството на правосъдието, подадена чрез централния орган на съответната държава или чрез акредитирана организация по чл. 116 от СК.
       (2) Молбата по ал.1 може да се подаде и от централния орган или акредитираната организация по чл. 116 от СК.
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Пак умолявам - ако някой от участниците или гостите във форума е юрист или има близък приятел юрист - моля да погледне петицията написана от Чандра за изглаждане на текста.
Не можем да я издвадим без такъв съвет!
Мисля че идеята на Вики да отидем лично с молбата си до съответните министерства е чудесна и трябва да се направи това. Сигурна съм че ако ние индивидуално лично не може да сме в София по уречено време наши най-близки роднини или приятели може да ни заместят.
Също непременно трябва да ангажираме председателя на 'Зачатие' Анна Зашева.
Разбрах че тя лично може да се ангажира да представи нашия проблеми до минстерствата.
*
Мерси Чандра, супер си  :youwoman:
Намираш точната информация в точния момент и за точния проблем :) :balk_63:
Мисля, че това ИЛИ е супер важно, значи е въпрос на избор дали ще минеш през посреднически агенции или не. Трябва да се хванем за това.
Очаквам някой да обработи петицията в най-подходящия вид и вярвам, че ще успеем. А после и лично ще я занесем. Ще им досаждаме, докато не склонят да приемат нашите искания! :bonk:
Здравейте момичета,

Съжалявам за дългото отсъствие, бях болна и чак днес съм на работа, а в къщи в момента нямаме нет.
Нека се ориентирам в писаното тези дни и в обедната почивка ще се включа, сега ми е малко напрегнато, защото имам много акумулирана работа.

Хубав ден на всички
*
Моля ви, нека пратя утре коментар... ако можете да ме изчакате
В очакване ....
Оххх, честно казано не знам от къде и как да започна...

Ще се опитам да съм конструктивна, макар че разполагам с много малко време и има много неща за казване...
 :oops:

Ще започна от лесното  -  Савана - условията за възраст съгласно испанското законодателство са:
-   Кандидат осиновителят следва да е навършил 25 години. В случай на семейство или фактическо съжителство, поне единият трябва да е навършил тази възраст.
-   Минимална разлика от 14 години между кандидат осиновителя и осиновения /поне за единия кандидат осиновител /
-   Максимална разлика - 40 г.
-   В случай на фактическо съжителство, следва да се докаже стабилността на връзката и поне 2 години съвместен живот.
Тъй че в това отношение от възрастта, която посочваш няма място за притеснение...


Сега относно петицията. Оставям настрана квалификации, които намирам за неуместни...просто нямам време за това. Искам да благодаря на всички за положеното усилие и особено на Чандра и Алейла за предложените текстове. Струва ми се добра идея да изчакаме и мнението на Фуси, би било ценно за всички ни. В момента не мога да предложа текст, защото нямам време да го обмисля, бих могла да го направя в близките няколко дни. Много ми е натоварено и наистина нямам как, за това само ще споделя мисли, които търпят развитие и със сигурност ще повторя вече казани неща. Ще започна от исканията, макар и да идват последни.

1.   Незабавна нормативна промяна и предвиждане на текст, уреждащ заварените ситуации. /тук би било добра идея да се аргументира юридически защо не на обратното действие на една неблагоприятна норма/

2.   Незадължителност на акредитираните посреднически организации – само като пример, без да се включва в петицията – в Испания съществуват 2та варианта – да се подадат документи чрез централния орган или чрез лицензирана агенция.

3.   Вписване на бг граждани независимо от местоживеенто в регистър за национално осиновяване. Както добре казва Чандра, не виждам какво нарушение би се извършило по този начин на нито една разпоредба и на нито един международно поет ангажимент.

4.   Създаване на нормативна уредба,която да урежда случаите на осиновяване на български граждани от трети страни. Утре сутринта ще се поровя да разбера как е уреден този въпрос тук.

Утре ще се опитам да пиша повече...в момента ми е невъзможно...

Хубава вечер на всички!


*
до половин час ви пращам моите предложения, макар, че много се обърквам може ли някой да постне сега последния вариант на петицията  ... че да не объркам нещо
В очакване ....
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Вижте, какъв отговор имам на запитването във Фейсбук:  :)


"Здравейте,
Съгласно Конституцията на Р България:

член 26 (1) Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция.

Следователно Семейния Кодекс, в частта си в в която българите в чужбина се приравняват към хора без българско гражданство не е конституционна. Това което може да се направи е
1) да се търси съдействие на парламентарна група за сезиране на Конституционния съд
2) да се обърнете директно към Омбудсмана на България (по email) с писмо, който след това може да се обърне към Конституционния съд, ако не се намери междувременно решение по взаимно съгласие.

Мисля че нашата група би се подписала под такова писмо."
Любомир Гаврилов


"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Това е предложеният от Чандра вариант, в който вмъкнах предложенията на останалите момичета.

На 1.10. 2009 влезе в сила новия СК, който беше приет с цената на много компромиси – срещу него застанаха всякакви организации по всякакви поводи и накрая беше гласуван много набързо – в последния работен ден на стария Парламент. Това безспорно оказа негативно влияние върху различни аспекти и доведе до много недомислия. Един от проблемите, с които се сблъскваме е, че въведените в Семейния кодекс  промени онеправдават живеещите в чужбина български граждани, които желаят да осиновят дете. 

Алейла
Моето предложение
На 1.10. 2009 влезе в сила новия СК, гласуван много набързо в последния работен ден на стария Парламент.
Един от проблемите създадени от нововъведенията  в Семейния кодекс  е създаденото неравноправие на временно или постоянно живеещите в чужбина български граждани кандидат-осиновители.

Ситуация на живеещите извън страната български граждани, които желаят да осиновят дете:

Според новия семеен кодекс всеки, който живее извън страната или има намерение, да се установи в чужбина,  трябва да осиновява по правилата за международно осиновяване. Закона не е предвидил никакви текстове, касаещи българските кандидат-осиновители, живеещи в чужбина, и с това ги приравнява безпрекословно с чужденците. По този начин българските граждани, живеещи в чужбина, са поставени в следното неравноправно положение:

->  Пребиваващите в чужбина български граждани нямат право, лично да подават документи за осиновяване  и са принудени, да използват скъпоструващи акредитирани посреднически агенции, ненужно заплащайки високи такси, вкл. за хотели в България, командировъчни, преводачи, консултации и преводи (включително на законите).

->  Те могат да осиновяват само деца, включени в регистъра за международно осиновяване. Това на практика означава, че: (1) сроковете за осиновяване са много по-дълги (в момента се разглеждат молби на чуждестранни граждани от 2005г.) (2) възможностите са много по-ограничени (децата, включени в регистъра за международно осиновяване, са три пъти отказвани по вътрешна процедура).

->  Българите, пребиваващи временно в чужбина (примерно, за 1-2 години), нямат възможност, да се конкурират с чуждестранните кандидат-осиновители и с това са ощетени, тъй  като факта, че са български граждани и осиновяват в родината си, не им носи никакво предимство пред чужденците.

(- Като цяло българските граждани, живеещи в чужбина трудно се конкурират с месните граждани, с което са поставени в неравностойна ситуация.)

Алейла
Струва ми се малко неясно:
Моята версия:
Българските граждани живеещи в чужбина са предимно в държави където имат много малки шансове за осиновяване и са в много неравностойно положение спрямо местните граждани.



->  И не на последно място! Закона не е предвидил временни или заключителни разпоредби, касаещи заварените случаи. На 20.10.2009г. Агенция социално подпомагане към Министерство на труда и социалната политика  издава указателно писмо, с което нарежда на всички РДСП, да пренасочат заварените си случаи към съответните акредитирани организации и указват, ако кандидат-осиновителите не са съгласни, да подадат молби за изтегляне на документите си, да им се издава служебен отказ. Трябва да отбележим, че някои от кандидат-осиновителите са започнали процедурата през 2007г. На тях им се предоставя избор между следните две възможности: (1) да си изтеглят документите доброволно, (2) да получат отказ. Според нас всичко това е незаконосъобразно, тъй като не е редно с указателно писмо да се дават нормативни разпоредби.

->  Оказва се, че дори и живеещите в чужбина български граждани, които вече са влезли в регистрите за осиновители, няма да могат да осиновят дете по старите разпоредби и ще им се наложи, да започнат всичко отначало.
Алейла
Тази информация дойде от мене и не е съвсем потвърдена – адвокатка с която говорих ми каза че и да бяхме успели да ни впишат в регистъра в последния момент сега пак щяхме да имаме проблеми.
Това трябва да се потвърди от някой в тази ситуация – мисля че на форума Суерте беше в тази ситуация – има ли някой връзка с нея?
Докато нямаме в групата  лично засегнат по този начин е по-добре да не го използваме заради автентичността на документа.


Ефекта от промените в закона:
Новите въведения в СК са съобразени с Хагската конвенция, според която международните осиновявания се извършват съобразно законите, действащи по местоживеене. Но нашия законодател не е съобразил месните условия и проблеми. Докато в повечето европейски държави извършените осиновяванията са предимно международни, тъй като социалната политика е много добра и съответно няма деца за осиновяване, в България проблемите са от съвсем друго естество и би било добре, творейки закони да се вземат под внимание специфичните условия в страната ни.

Повечето европейски държави се справят с демографските си проблеми, улеснявайки международното осиновяване, а българското законодателство затруднява живеещите в чужбина българи, като ги поставя в неравностойно положение както спрямо чужденците, така и спрямо останалите българи.

Алейла
Мисля че сме в неравностойно положение спрямо останалите българи а сме приведени наравно с чужденците – какво точно имаш предвид?

Основен фокус на Хагската конвенция е, да се  защитят интересите на децата. В интерес на децата е, осиновителите им да са по възможност от тяхната националност.  Нашето законодателство не взема под внимание този факт и не дава никакъв приоритет на пребиваващите в чужбина български граждани пред чужденците, с което пренебрегва интересите  на всички, участващи в този процес – деца, осиновители, държава.

Една от конкретните цели на Хагската конвенцията е, да се вземат мерки срещу незаконния трафик на деца.  Промените в нашия Семеен кодекс не са предвидили по-стриктна процедура и изобщо, оспорване на припознаването, с което не само не предотвратяват търговията с деца, но и облекчават такава.

Anitza
Не знам дали да се говори за припознаването. Вярно е, че е проблем, но не разводняваме ли темата? Нека бъдем целенасочени, за да ни разберат по-добре...


Затруднявайки живеещите в чужбина българи да осиновяват деца (все едно, от родината си или от трета държава), закона създава допълнителни условия за заобикалянето му и дори косвено го поощрява.

"[...] за съжаление въпреки промените към опростяване осиновяването продължава да е доста сложна процедура и припознаването остава вариант за нейното заобикаляне"
Прокурор Нели Христозова от Градската прокуратура,
пред Сега
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=3804&sectionid=2&id=0000501

В момента български семейства, живеещи в чужбина, нямат възможност да започнат процедура по осиновяване в България  заради скъпо струващата, дълго траеща процедура в която на тях им е почти невъзможно, да се конкурират с чужденците.
...

Макияки
Според мен трябва да наблегнем на това 4е към БГ гражданина има двойнствено отношение, ако живее на територията на БГ- той е бг гражданин, но ако е излезнал навън- то тогава не е нито 4ужденец, нито бг гражданин, нито нищо!!!!!!!
Искания:

1. Спешно да се предложи адекватно решение за заварените случаи в процедурата по осиновяване.
2. Да се преразгледат новоприетите разпоредби, като се вземат в предвид следните аспекти, поставящи живеещите в чужбина българи в по-равноправна позиция:
- българите, пребиваващи в чужбина, да имат право да подават документи за осиновяване в България лично, без задължителното преминаване през посреднически организации;
- българите, живеещи в чужбина, да са с предимство пред чужденците в процедурата по осиновяване; (тук също имаше аргумент да се премахне и да се настоява за вписване в регистрите за нац. осиновяване, но сега не мога да го открия)
- като български граждани те да могат да осиновяват деца от регистъра за вътрешно осиновяване;
- в законовата уредба да бъде предвидена и възможността на българите живеещи в чужбина, да осиновяват от трета държава;
3. Законодателството да вземе под внимание факта, че живеещите в чужбина български граждани, желаещи да осиновят в родината, ще дадат на едно осиновено дете български дом и ще възпитат един български гражданин.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Ето това е една важна част, която трябва да се вземе в предвид!  :)

Вижте, какъв отговор имам на запитването във Фейсбук:  :)


"Здравейте,
Съгласно Конституцията на Р България:

член 26 (1) Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция.

Следователно Семейния Кодекс, в частта си в в която българите в чужбина се приравняват към хора без българско гражданство не е конституционна. Това което може да се направи е
1) да се търси съдействие на парламентарна група за сезиране на Конституционния съд
2) да се обърнете директно към Омбудсмана на България (по email) с писмо, който след това може да се обърне към Конституционния съд, ако не се намери междувременно решение по взаимно съгласие.

Мисля че нашата група би се подписала под такова писмо."
Любомир Гаврилов



"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Готова съм. Моля, не ми се сърдете, но преработих доста текста по следните причини - текстът трябва да е максимално кратък,  петиция не може да е толкова дълга. Трябва да е абсолютно ясно къде е проблема и какво трябва да се направи. Адресатите също трябва да са само тези, които имат пряка компетентност. В този смисъл ББ е излишен. В предлаганите текстове има неточности, напр. и сега не е задължително да се ползват посреднически агнеции, има друг ред, но твърдят, че е по-бавен, има и други неточности. Както и да е....
Поствам моето предложение и очаквам коментари.
Есествено предложението ми по никакъв начин НЕ Е ОБВЪРЗВАЩО за вас и ако не го примете НЯМА ДА СЕ ЗАСЕГНА  :lol:, нито ще се фръцна - оставам си с вас. Вие сте тези, които ще определите какво да пратите като петиция и как ще постъпите

Ето моето предложение
ПЕТИЦИЯ ЗА РАВНИ ПРАВА ПРИ ОСИНОВЯВАНЕ НА БЪЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕЩИ В ЧУЖБИНА

До

Министъра, отговарящ за българите в чужбина -г-н Божидар Димитров
Министъра на правосъдието - г-жа Маргарита .Попова
Председателя на Народното събрание - г-жа Цецка Цачева
Председателя на агенцията за българите в чужбина - г-жа Райна Манджукова



Уважаеми госпожи и господа,

ние българите живеещи в чужбина, призоваваме отговорните институции, да обърнат внимание на потресаващите дискриминационни разпоредби за осиновяване, приети с  новия Семеен кодекс и последващото вторично законодателство. Новият режим на осиновяване  поставя нас – вашите сънародници, живеещи в чужбина в унизителното положение да се чувстваме чужденци в собствената си страна, отнемайки ни възможността да осиновяваме български деца наравно с българите, живеещи в България

Цивилизованият свят, към чиито ценности се стремим,  отдавна е отворил вратите си за всеки, давайки равни права на всички граждани, а правото да избираш къде да живееш и как да устройваш живота си, отдавна не е предмет на дебат.

На 01.10.2009, с влизането в сила на новия Семеен Кодекс,  бяха въведени промени, които безапелационно изключиха нас – българите, живеещи в чужбина от възможността да осиновяваме деца в България. Новият режим ни задължава, да преминем през процедурите за международно осиновяване, наравно с чуждите граждани .

Прагматично, за нас това означава:
-  задължително насочване към акредитирани посреднически агенции за международно осиновяване, които са изключително скъпи
-  многократно по- дълъг ред на чакане за вписване в регистър, към момента 3-4 години.
-  възможност да осиновим единствено деца, получили вече 3 отказа да бъдат осиновени от български граждани, живеещи в България
-  Драстично по-високи държавни такси при допускане на осиновяване

Емоционално, за нас това е обидно и унизително. Живеем в чужбина, обикновено за да осигурим по-добър живот за семействата си, а не защото не обичаме родината си или не се чувстваме достатъчно българи. Защо трябва да бъдем наказвани от собствената си държава за  правото ни да живеем свободно и да избираме мястото си на живот и работа. Ние сме български граждани навсякъде по света и имаме право на еднакво третиране от законите на нашата страна.

Приетите нововъведения в режима на осиновяване, започнаха да се прилагат и към  семействата на българи в чужбина, стартирали процедурите си по проучване за осиновяване преди 01.10.2009р в условията на стария Семеен кодекс. Администрацията принуждава нашите сънародници сами да изтеглят документите си за кандидатстване, сами да се откажат от по-благоприятния стар регламент и да започнат отново цялата процедура от самото й начало, според новите дискриминационни разпоредби.

С настоящата петиция, се обръщаме към компетентните български институции, с молба, да бъдат преразгледани разпоредбите на новия режим на осиновяване. Да бъде върнат режима на отменения Семеен Кодекс за осиновяване от българи живеещи в чужбина. Искрено се надяваме на вашите активни действия към незабана промяна на сегашното законодателство.

« Последна редакция: Ноември 17, 2009, 13:22:04 pm от Fussii »
В очакване ....
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Страхотно, Фуси!!! Благодарско! :)
(Мислиш ли, че в петицията трябва да бъде споменат този член /26(1)/ от конституцията на РБ?)

Как продължаваме нататък? Ако кажете, мога след малко да пусна петицията на споменатата от Алейла интернет-страница…

Наши приятели са на мнение, че в България обикновено с петиции не се постига толкова много, колкото с медиен шум... както и са на мнение, че наистина ще е добре, и Бойко Борисов да бъде запознат със случая…

Фуси, помощта ти е безценна! Толкова е хубаво, че в България все още има самоотвержени хора като тебе!...  

Поздрави!
« Последна редакция: Ноември 17, 2009, 13:47:05 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
мястото на споменаването, според мен е в параграфа:

Емоционално, за нас това е обидно и унизително. Живеем в чужбина, обикновено за да осигурим по-добър живот за семействата си, а не защото не обичаме родината си или не се чувстваме достатъчно българи. Защо трябва да бъдем наказвани от собствената си държава за  правото ни да живеем свободно и да избираме мястото си на живот и работа. Съгласно Конституцията на Република България - член 26, ал.1, Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция.
В очакване ....

Фуси, благодаря за времето, което ни посвещаваш и за безценната помощ! :youwoman:  :bighug:



Чандра, и на теб за конструктивното участие!
 :bighug:
*
Първо много ви моля да спрете да ми благодарите непрекъснато, защото се чувствам неудобно  8), а и не е необходимо

Сега по работа
1. Тъй като петицията трябва да има лице, предлагам да излизи от името на "Гражданска инициатива за равни права при осиновяването" - това име си го измислих сама и ви го предлагам, пък вие си решете. Какво имам предвид - когато се създаде определен обществен проблем, какъвто е в случая, не е необходимо непременно да се създава поредната неправителствена организация да се регистрира и пр.. Просто група граждани се събират, предприемат действия за решаването на проблема и като си го решат - готово.
Затова, решете кои от вас искат да участват с имената и координатите си. Нека те застанат зад тази петиция като обединение, инициатива или нещо подобно.

2.В момента проверявам кои НПО, работещи по темата биха могли също да ви подкрепят.
Защото си е друго, ако получиш по-широка подкрепа.

3. Ако се получи с другите НПО, предлагам петицията за започва така:

ПЕТИЦИЯ ЗА РАВНИ ПРАВА ПРИ ОСИНОВЯВАНЕ НА БЪЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕЩИ В ЧУЖБИНА
от .......... (името на обединението)
подкрепено от ...... имената на НПО-тата
« Последна редакция: Ноември 17, 2009, 14:16:14 pm от Fussii »
В очакване ....
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
А Зачатие не е ли НПО?  :wink: Дали ще получим подкрепа от Зачатие?
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Здравейте на всички,
Бързам да кажа, че ще ви поддържа в петицията, ако трябва с име и адрес.Последната редакция на петицията е много добра (трябва само да се провери за правопис, запетайки, формат, пр.).За Гражданската инициатива също съм съгласна.
Иначе, само до вчера целият проблем ми беше чужд. В началото на този месец подадох документите си за осиновяване и вчера получих отказ от социалните служби да продължат разглеждането на документите поради факта, че мъжът ми работи в чужбина. Снощи открих този форум и се радвам, че не съм сама. Аз самата съм приходяща между България и Германия, където работи мъжат ми (българин). Не съм на постоянна работа нито тук, нито там. Вчера след разговора по телефона със социалните служби попрочетох нещичко в нета за международното осиновяване, към което ни насочиха. Звучеше ужасяващо и подтискащо. Аз също като вас мисля, че се натъкваме на дискриминация в закона.
 Ще се радвам да споделя с вас всичко, което науча по този въпрос.
*
Аз също подкрепям  петицията и ако трябва ще напиша име и адрес. Нямам причина да съм анонимна. В интерес на всички нас. :balk_103:
*
Здравейте, момичета!
Аз също ви подкрепям! Браво на Фуси, която не познавам, но ме впечатлява, че е толкова отдадена на идеята!
Самата аз съм в много странна позиция, защото започнахме процедура по вътрешно осиновяване, но се наложи да се преместим в чужбина междувременно поради смяна на работата на съпруга ми и вървим към края на двугодишния период... Ако, не дай боже, той изтече, без да осиновем, не знам какво ще правим, понеже според новия закон и ние трябва да минем към международно?? Пълен абсурд...след като може би става въпрос за няколко месеца, които не са ни достигнали, понеже всички ни уверяват, че за около две години и най-дългото чакане свършва...  :x
Както и да е, въпросът е принципен, дискриминационно е и трябва да се реши!
*
Доколкото знам, в началото на декември организациите, които имат разрешение да посредничат в международното осиновяване, планират да организират национална конференция с основната цел да инициират промени в новия СК.

Дано това да вдигне достатъчно шум също!!!!

Ако тук има адвокати, които четат и са наясно с тази инициатива, нека дадат още инфо!