0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Момичета,нека се прегърнем и вървим за това което сме тръгнали.
Различни сме ,различни мнения имаме ,но всичко сме прави за себе си.
Съжалявам че избухнах така и подех тази тема,но както и вие сте минали през тези процедури инвитро ,процедудури осиновяване в чакане на положителния резултат,така и ние вече 6 години сме в това очакване ,и накрая се оказа ,че трябва да започна отначало.И то защо ,защото някои е ршил да измисли така закона.
Нека продължим за това което сме тръгнали.

              :bighug:

Идват и празници,нека ги посрешнем радостни и щастливи.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Добър ден на всички!  :D

Сядам, да напиша няколко реда на  "свежа глава", въпреки че желанието ми нещо започна да се изпарява...  Не знам, накъде отива вече тази дискусия…

Говорим си за това, дали "има–няма мърдане" osi_10, дали търсим "далавера" (osi_10?!?), как ако искаме подкрепа, трябвало "поне на думи" да покажем състрадание osi_10... и в крайна сметка стигнахме до заобикалянето на закона 8):lol:...  

Аз не знам, какво означава "супер справедлив", "умерено справедлив"?  Мила Аница, какво искаш да кажеш с това, че не спориш за Хагската конвенция?
Както и да е... Да давам по същество... ;)
 
Аница, съгласна съм със забележките ти относно петицията. :)  И аз мисля, че абзаца с демографските проблеми трябва да се махне.

(Между другото, не знам дали разбрахте, но нещата, записани в друг цвят, са само нахвърляни идеи… )

Относно припознаването – някак ми се щеше, текста да е по-актуален за всички... :) И понеже ставаше въпрос за съобразност на закона с Хагската конвенция (нали с това щели да се оправдават?), исках да илюстрирам по някакъв начин, че и в други отношения този закон изобщо не съобразен е с нея - пример е, че той не решава проблема с продаването на бебета, напротив… (А трябваше да работи в тази посока. Зиги, ето това, примерно, са месни условия и проблеми. ;) Специално за този можете да прочетете тук ) ... Аз вече споменах, че бях много обстоятелствена, понеже ми се искаше, да запиша всички идеи... Можем да съкратим частта с припознаването, да я преобразуваме или премахнем… Дайте конкретни предложения… Или просто – клъц…  :wink:

Една от съфорумките обеща, че ще даде текстовете за корекция на адвокат и журналисти, нека изчакаме и нея…

Зиги, аз не разбрах, в крайна сметка с толкова много писане какво искаш да ни кажеш – че няма нужда от петиция ли?  Понеже не ми отговори на въпросите, ще пробвам да ги задам по друг начин:

Според тебе, с какво и кой конкретен текст от Хагската конвенция ще бъде нарушен, ако българските граждани могат да подават документите си, без да се налага, да минават през посреднически организации? (Между другото, потърсих немски акредитирани агенции и прочетох, че те се свързвали с български такива… – изобщо, нещата май са много увъртяни)

Според тебе с какво и кой конкретен текст от Хагската конвенция ще бъде нарушен, ако живеещите в чужбина български граждани могат да осиновяват деца от националния регостър?

Исках да те попитам информативно – в държавата, в която живееш, само Хагската конвенция ли урежда международното осиновяване (и изобщо, осиновяването)? Има ли други закони? Защото в нашия СК никъде не са споменати живеещи в чужбина български граждани и аз не виждам нищо "балканско" в това, да бъдат създадени още разпоредби или, да бъде предвиден и този случай в закона.

Мakiyaki, напълно те разбирам за проблема, който описваш...  :( ...И в този случай просто трябва да се търсят начини за заобикаляне на закона – поне варианти, както стана ясно, има ;). Социалната проверка съвсем логично трябва да бъде направена по местоживеене и незнанието на език не би било аргумент, защото могат най-вероятно да ти предложат наемането на преводач…  :?


Хубав ден и много усмивки на всички!  :)
« Последна редакция: Ноември 14, 2009, 13:16:15 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Чандра,не споря за Хагската Конвенция, защото наистина сме я подписали и е сигурно, че е имало доста натиск за хармонизиране на БГ законодателство с всички нейни норми. Но както казах, смятам, че преписването й не стига, именно защото във всяка държава си има особености. Там е силата на местните юристи, да преведат тия задължителни норми към местните условия и да се съобрязят с тях и с националрия интерес.

За припознаването аз вече се произнесох, темата е важна, но може би разводнява. Нека го запазим като аргумент, ако има атаки.

Емилия,напълно съм съгласна, че всеки от нас си знае неговите болки и трудности, всеки си има неговите схващания и няма полза от безсмислени спорове.
Ти подаде ли жалба също? Ти си първата от нас, която ще обжалва отказа, но нека се държим в течение какво става и на по-късен етап. Аз мисля, че всички ще минем през обжалването и нека видим как се реагира в различните градове...

Момичета, нека до понеделник я публикуваме петицията! Поне да направим проблемът публичен!! Защото на властите им е изгодно да си траем и да ни прецакват един по един!
Ще подаваме жалба ,но не сме започнали още,има някои неща да се изяснят.Така или иначе срока ни тече от 12.11.Ще ви пиша какво правим разбира се.Но социалната от нашия град ми каза ,че са изискали специална проверка от Плевен по нашия случаи,каза ми също,че нещо се шушукало ,че може би ще има добавка към закона за заварените случаи,но това са шушукания няма нощо все още черно на бяло.Ще видим ,но за всяка наша стъпка ще споделям.
*
Благодаря, Емилия, и успех!!!
А наистина трябва да публикуваме петицията, за да не остане само на шушукане!
Варианта на Чандра е чудесен, мисля че сме почти готови и трябва да се действа бързо.
 
Със сигурност преди да излезем с петицията трябва да я погледне адвокат за да не се издъним с неточно изказване и да настроим хора срещу нас.
Някой от нас може ли да се ангажира с това? Дали Фусси може да помогне?

Моите мисли по варианта на Чандра:
 
Първия параграф трябва да е по-стегнат и да не изразява лично отношение и неясни твърдения (всякакви организации; различни аспекти и доведе до много недомислия)
Цитат: 'На 1.10. 2009 влезе в сила новия СК, който беше приет с цената на много компромиси – срещу него застанаха всякакви организации по всякакви поводи и накрая беше гласуван много набързо – в последния работен ден на стария Парламент. Това безспорно оказа негативно влияние върху различни аспекти и доведе до много недомислия. Един от проблемите, с които се сблъскваме е, че въведените в Семейния кодекс  промени онеправдават живеещите в чужбина български граждани, които желаят да осиновят дете.  '
 
Моето предложение
На 1.10. 2009 влезе в сила новия СК, гласуван много набързо в последния работен ден на стария Парламент.
Един от проблемите създадени от нововъведенията  в Семейния кодекс  е създаденото неравноправие на временно или постоянно живеещите в чужбина български граждани кандидат-осиновители.
 

Цитат: 'Като цяло българските граждани, живеещи в чужбина трудно се конкурират с месните граждани, с което са поставени в неравностойна ситуация.'

Струва ми се малко неясно:
Моята версия:
Българските граждани живеещи в чужбина са предимно в държави където имат много малки шансове за осиновяване и са в много неравностойно положение спрямо местните граждани.

Параграфа описващ положението на заварените случаи – може да е малко по-драматичен – да се спомене многото изгубено/похарчено време, нерви, средстава (това поне е моята ситуация) + неоправданото доста брутално третиране на заварените случаи.

Цитат: 'Оказва се, че дори и живеещите в чужбина български граждани, които вече са влезли в регистрите за осиновители, няма да могат да осиновят дете по старите разпоредби и ще им се наложи, да започнат всичко отначало.'

Тази информация дойде от мене и не е съвсем потвърдена – адвокатка с която говорих ми каза че и да бяхме успели да ни впишат в регистъра в последния момент сега пак щяхме да имаме проблеми.
Това трябва да се потвърди от някой в тази ситуация – мисля че на форума Суерте беше в тази ситуация – има ли някой връзка с нея?
Докато нямаме в групата  лично засегнат по този начин е по-добре да не го използваме заради автентичността на документа.

Цитат: 'Повечето европейски държави се справят с демографските си проблеми, улеснявайки международното осиновяване, а българското законодателство затруднява живеещите в чужбина българи, като ги поставя в неравностойно положение както спрямо чужденците, така и спрямо останалите българи.'

Мисля че сме в неравностойно положение спрямо останалите българи а сме приведени наравно с чужденците – какво точно имаш предвид?

По въпроса за припознаването като начин на заобикаляне на закона – и аз мисля че излишно развито като тема, то е отделен проблем който отделно да се адресира.
Мисля че е достатъчно да се каже че промените в Кодекса които оспорваме само ще принудят хора да търсят решение извън закона, мисля че е ясно за какво става въпрос.

Та това е от мене по текста.
Друго нещо – направиме ли тази петиция и стигнем то публичност – ще трябва да излъчим ‘лице’ на петицията – някой който е готов да застане пред телевизия, радио, тнт – аз лично не мога да се ангажирам с това – може би радио ако се наложи. Дали ще намерим доброволец който да е в София другия месец?

Поздрави и кураж на всички
*
Момичета, знаете че имате моята подкрепа и се сещам за още нещо /някой го беше споменал/. Пуснете петицията и до Бойко Борисов. То тъпо звучи, но ми прави впечатление, че много въпроси в България напоследък се решават по-адекватно след неговата намеса. И аз например изобщо не съм убедена,че новия Ск приет набързо от предното НС е изпипан юридически от всички страни спрямо българите, живеещи в чужбина, искам да кажа, че осиновяване от българи, живеещи в чужбина и международно осиновяване не са две еднакви неща. Всъщност какво е определението за международно осиновяване?
И мое мнение по петицията - второто тиренце от т.2 на исканията във варианта на Чандра - изобщо да отпадне. Струва ми се, че е в противоречие с третото тиренце.
*
Моята версия:
Българските граждани живеещи в чужбина са предимно в държави където имат много малки шансове за осиновяване и са в много неравностойно положение спрямо местните граждани.
Това зна4и ли, 4е ако някой живее в държава, с по-големи шансове за осиновяване, трябва отново да бъде дискриминиран от БГ закона и да няма право да влезе в вътрешния регистър?

Според мен трябва да наблегнем на това 4е към БГ гражданина има двойнствено отношение, ако живее на територията на БГ- той е бг гражданин, но ако е излезнал навън- то тогава не е нито 4ужденец, нито бг гражданин, нито нищо!!!!!!!
Според мен трябва да се борим за промени в закона, които да третират българина по еднакъв на4ин, независимо от местоработата, местоположението му и т.н. А не да им викаме- абе виждате ли, ние сме съгласни с дискриминацияата, ама виждате ли, нека да има облек4ение за нас, 4е виждате ли, страните в които работим не могат да задоволяат нашите желания за осиновяване!!!! Това е пълен абсурд.
Българскичт гражданин трябва да има равни права с всеки един български гражданин, независимо къде се намира, а не да ги молим за "компромис", "облек4ение" и т.н. Нека се борим за равенство, защо да сме по разли4ни от вси4ки други българи, само защото сме реяили да работим нещо, което не сме могли да работим в родината си!!!
Или аз не съм разбрала за какво става дума в тази петиция?
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Аз съм съгласна с поправките на Алейла.

Makiyaki, разбира се, че най-добре би било БГ граждани да се третират наравно независимо къде се намират! Всички бихме искали това!!!
Но тук вече беше цитирана Хагската Конвенция, заради която за жалост се прявят тия изменения. Международно осиновяване се предвижда винаги, когато детето ще смени постоянното си пребиваване. Т.е. щом ще излиза в чужбина, се предвижда международно осиновяване.
Едва ли е реалистично да се надяваме, че някой от управляващите ще се откаже от тази подписана вече преди години Конвенция.
Така че нека се насочим към възможните корекции: заварените случаи да се разгледат по досегащния ред и БГ в чужбина да имат облекчения и предимство дори при международно осиновяване - да не се минава пред акредитирани организации, да не се осиновяват деца само с 3 отказа, процедурата да е по-опростена и бърза...
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Здравейте! :)
Накратко – моето мнение.

...
Първия параграф трябва да е по-стегнат и да не изразява лично отношение и неясни твърдения (всякакви организации; различни аспекти и доведе до много недомислия)
Цитат: 'На 1.10. 2009 влезе в сила новия СК, който беше приет с цената на много компромиси – срещу него застанаха всякакви организации по всякакви поводи и накрая беше гласуван много набързо – в последния работен ден на стария Парламент. Това безспорно оказа негативно влияние върху различни аспекти и доведе до много недомислия. Един от проблемите, с които се сблъскваме е, че въведените в Семейния кодекс  промени онеправдават живеещите в чужбина български граждани, които желаят да осиновят дете.'

Моето предложение
На 1.10. 2009 влезе в сила новия СК, гласуван много набързо в последния работен ден на стария Парламент.
Един от проблемите създадени от нововъведенията  в Семейния кодекс  е създаденото неравноправие на временно или постоянно живеещите в чужбина български граждани кандидат-осиновители.

Според мене петицията по принцип изразява лично мнение и си е добре, да го покаже още с първите думи… така че аз лично бих направила единствено следната поправка в този абзац (примерно):

"На 1.10. 2009 влезе в сила новия СК, който беше приет с цената на много компромиси – срещу него застанаха всякакви организации по различни поводи и накрая беше гласуван много набързо – в последния работен ден на стария Парламент. Един от проблемите, възникнали от нововъведенията в Семейния кодекс, е създаденото неравноправие на временно или постоянно живеещите в чужбина български граждани кандидат-осиновители."


((Между другото, извън темата,... не знаеш ли, къде на клавиатурата се намира запетайката? Ако работиш с фонетична кирилица, запетайката е на същото място, както при латиницата)

Цитат: 'Като цяло българските граждани, живеещи в чужбина трудно се конкурират с месните граждани, с което са поставени в неравностойна ситуация.'

Струва ми се малко неясно:

Моята версия:
Българските граждани живеещи в чужбина са предимно в държави където имат много малки шансове за осиновяване и са в много неравностойно положение спрямо местните граждани.

Това го бях сложила в друг цвят, защото не знаех, как да го формулирам…

Относно твоя вариант… подкрепям с две ръце мнението на Мakiyaki:

...Това зна4и ли, 4е ако някой живее в държава, с по-големи шансове за осиновяване, трябва отново да бъде дискриминиран от БГ закона и да няма право да влезе в вътрешния регистър?

Според мен трябва да наблегнем на това 4е към БГ гражданина има двойнствено отношение, ако живее на територията на БГ- той е бг гражданин, но ако е излезнал навън- то тогава не е нито 4ужденец, нито бг гражданин, нито нищо!!!!!!!

...
:good_post:


Цитат: 'Повечето европейски държави се справят с демографските си проблеми, улеснявайки международното осиновяване, а българското законодателство затруднява живеещите в чужбина българи, като ги поставя в неравностойно положение както спрямо чужденците, така и спрямо останалите българи.'

Мисля че сме в неравностойно положение спрямо останалите българи а сме приведени наравно с чужденците – какво точно имаш предвид?

Според мене тази част така или иначе трябва да се махне… (Но, така между другото… :) Исках да кажа, че живеещите в чужбина български граждани са в неравнопоставено положение не само спрямо живеещите в България българи, а и спрямо чужденците… Онова драматичното: "Чужд сред чужди, чужд сред свои"…)

Параграфа описващ положението на заварените случаи – може да е малко по-драматичен – да се спомене многото изгубено/похарчено време, нерви, средстава (това поне е моята ситуация) + неоправданото доста брутално третиране на заварените случаи.

Имаш ли конкретна идея за текста?

Цитат: 'Оказва се, че дори и живеещите в чужбина български граждани, които вече са влезли в регистрите за осиновители, няма да могат да осиновят дете по старите разпоредби и ще им се наложи, да започнат всичко отначало.'
Тази информация дойде от мене и не е съвсем потвърдена – адвокатка с която говорих ми каза че и да бяхме успели да ни впишат в регистъра в последния момент сега пак щяхме да имаме проблеми.

Това трябва да се потвърди от някой в тази ситуация – мисля че на форума Суерте беше в тази ситуация – има ли някой връзка с нея?
Докато нямаме в групата  лично засегнат по този начин е по-добре да не го използваме заради автентичността на документа.

Суерте беше споменала, че от централата в София са изискали информация от всички РДСП за това, колко живеещи в чужбина кандидат-осиновители имат по дирекции – все едно, дали те вече са влезли в списъците или не… Затова ми се стори логично и споделеното от твоята позната… Можем да премахнем тази част… (но според мене ще е добре, да се провери това и да остане, но по-прецизно написано)

...

(Правете, струвайте както намерите за добре... аз одобрявам ;) :))
« Последна редакция: Ноември 15, 2009, 00:36:13 am от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Мислех, да не отговарям на това:
Чандра,не споря за Хагската Конвенция, защото наистина сме я подписали и е сигурно, че е имало доста натиск за хармонизиране на БГ законодателство с всички нейни норми....

но тъй като след няколко часа беше отново написано:
Makiyaki, разбира се, че най-добре би било БГ граждани да се третират наравно независимо къде се намират! Всички бихме искали това!!!
Но тук вече беше цитирана Хагската Конвенция, заради която за жалост се прявят тия изменения...

ще споделя виждането си. ;)

Досега пълното осиновяване се уреждаше от НАРЕДБА № 4 от 25.11. 2003 г. за условията и реда за водене и съхраняване на регистъра на деца за пълно осиновяване, издадена от Министерство на правосъдието и Министерство на труда и социалната политика, Обн. ДВ. бр.107 от 9 Декември 2003г. (Всички ние знаем, че и по тази наредба социалните проверки на кандидат-осиновителите трябваше да протичат по местоживеене. )

Доколкото знам, стремежът на тази наредба също е бил, да е съобразена с Хагската конвенция за защита на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване  (Ратифицирана със закон, приет от ХХХIХ Народно събрание на 31 януари 2002 г. - ДВ, бр. 16 от 2002 г. В сила за Република България от 1 септември 2002 г., Обн., ДВ, бр. 78 от 13.08.2002 г.).


Това не пречи, несъвършенствата във връзка с процедурата по осиновяване да не са били съвсем изгладени, НО аз не мисля, че проблема досега е бил точно в (не)приравняването на живеещите в чужбина български граждани с чужденците и (не)преминаването на българските граждани през акредитирани посреднически агенции!

Ако българските граждани, живеещи в чужбина, са принудени да подават документи чрез скъпоструващи посреднически организации, по моята логика това си е чиста проба дискриминация! Ако закона не отрежда никакво място на живеещите в чужбина български граждани и ги приравнява безусловно с чужденците, за мене това си е  чиста проба дискриминация!

Наскоро гледах едно предаване по телевизията, в което ставаше дума за това, че Комисията за защита от дискриминация (КЗД) се е самосезирала заради открити нередности във връзка с винетните такси (Досега годишните винетки са били с фиксирана валидност до 31.12 и съответно който си е купил такава през февруари (примерно), е дискриминиран ;)) (Ето, вижте тук)... В този случай става въпрос за нередности, които носят загуба на отделния гражданин от порядъка на максимум 50лв... Докато сумите, които трябва да заплащат българските кандидат-осиновители на посреднически организации, са от съвсем друга величина!… А (според мене, поне) това безсмислие по никакъв начин не доближава или отдалечава закона ни до целите на Хагската конвенция!

И понеже вече доста ме мързи, да пиша (пък и мотивацията ми полека започва да страда ;)), ще копирам просто цитати от материали в Интернет:

"Новият семеен кодекс не догони живота

В самия край на мандата и съвсем набързо бе приет новият семеен кодекс, който отлежаваше отдавна в парламента. Досега действащият датира от далечната 1985 г. Новият кодекс трябваше, според неговите вносители, да догони реалността. Той скъси сроковете за осиновяване и въведе нов единен регистър на желаещите да осиновят дете. Режимът "Осиновяване без съгласието на родител" предизвика критиките на прависти. Той ще се допуска, когато детето е настанено в специализирана институция и родителят в срок от шест месеца, без основателна причина, не е поискал прекратяване на настаняването. „Разпоредбата е драстична, недомислена и категорично противоречи на чл.8 от Европейската конвенция за правата на човека. Няма никакво съмнение, че трябваше да се промени съществуващата уредба, която позволяваше безкраен престой на децата в институциите без надежда да бъдат осиновени. Но новият семеен кодекс предлага недопустимо разрешение – на практика ще се отнемат родителски права без преценка на съда”, коментира Фани Давидова."

Автор: А. Пунчева, в  http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4411025,00.html


Ето един текст, който е стар (от 2007г), но според мене все още е актуален:

"[...]Великов посочи, че навярно и в тази посока [проблемите с международното и вътрешно осиновяване]  ще се търсят законови промени, защото са създадени много органи, включително и лицензирани фирми, което от една страна удължава с години процедурата по осиновяване, и от друга създава сериозни корупционни практики.

Бойко Великов в http://bulgaria.actualno.com/news_124123.html


Линкът към този текст за съжаление вече не се отваря (или поне в момента не се отваря…) Но ще копирам каквото имам, защото ми се струва интересно:

"Между 1990 и 2003 година, когато бяха приети половинчати промени в Семейния кодекс, целящи да приведат законодателството и практиката в съответствие с най-важния международен документ регулиращ международните осиновявания – Хагската конвенция  за закрила на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване – България се беше превърнала в рай за международните осиновителни агенции. През 2003 година България беше с най-висока пропорция международно осиновени деца в света (15.5 деца на всеки 1000 живи раждания**), пропорционално на броя на децата в страната, по брой на международно осиновени деца – пред Беларус, Русия, Украйна, Китай и всички други големи “износители”.

Директорите на домове официално бяха хората, определящи дали едно дете трябва да бъде предложено за международно осиновяване. Имаше стройно организирана хранителна верига (не казвам, че сега няма, но не съм запознат с нея и не мога да кажа нищо по въпроса), започваща от директора на дома и свършваща високо в министерствата на здравеопазването и правосъдието. Явно и сега хранителната верига завършва там, щом Кей Монтес има темерутщината да заподозре управляващите в щедрост спрямо децата в домове…
... ..."

От: http://www.svobodnablogaria.com/?p=45




... Емилия, [...]
Ти подаде ли жалба също? Ти си първата от нас, която ще обжалва отказа, но нека се държим в течение какво става и на по-късен етап. Аз мисля, че всички ще минем през обжалването и нека видим как се реагира в различните градове...


Аница, мислех си, че може би си пропуснала, да прочетеш поста на Фуси:

Еми, пиша ти и тук, моля те брат ти да се свърже колкото се може по-бързо с мен, за да видя документите, че няма никакво време


жалбата ще постна в този форум, когато я напиша

« Последна редакция: Ноември 15, 2009, 00:48:47 am от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Чандра, ако знаеш колко съм съгласна с тебе!!! За това, че и досега по реда на Наредба №4 соц. доклад се правеше в чужбина и че нещата си бяха добре уредени.
Но както коментирахме тук преди време, БГ е била една от малкото държави, подписали Хагската Конвенция, в която гражданите намиращи се в чужбина и чужденците са осиновявали по различен ред. Знам го от моите чужбински социални, които освен за БГ знаеха само за Перу, където има различна процедура за граждани в чужбина. Затова предполагам, че е имало международен натиск по този въпрос и че за жалост трудно биха били отменили непълно вече приетите разпоредби.
Иначе и аз предполагам, че интерес и натиск за тази промяна е имало и от акредитираните организации и смятам твърдо, че задължаването ни да минаваме през тях е безумна и безсмислена идея!!!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
...Но както коментирахме тук преди време, БГ е била една от малкото държави, подписали Хагската Конвенция, в която гражданите намиращи се в чужбина и чужденците са осиновявали по различен ред. Знам го от моите чужбински социални, които освен за БГ знаеха само за Перу, където има различна процедура за граждани в чужбина. Затова предполагам, че е имало международен натиск по този въпрос и че за жалост трудно биха били отменили непълно вече приетите разпоредби...

Тогава защо ще пускаме петиция или ще правим каквото и да е, без да сме убедени в това, че може да се промени нещо?

:dontknow: :dontknow: :dontknow:


П.П.
И мое мнение по петицията - второто тиренце от т.2 на исканията във варианта на Чандра - изобщо да отпадне. Струва ми се, че е в противоречие с третото тиренце.

Извинявай Тipin, чак сега го забелязах... :)
Ами да, права си... Трябва да си изберем едно от тиренцата (на т.2 от исканията)...

Аз мисля като Тipin, че ще е добре, да се премахне второто и да остане третото...  :)
« Последна редакция: Ноември 15, 2009, 01:47:31 am от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Мисля, че имаме искания и те са добре формулирани. Преразглеждането на закона не значи, че непременно ще го отменят. Едва ли ще се върнат изцяло старите неща, но ако се приемат промените, които искаме, смятам, че ще сме постигнали не малко!!
Аз лично веднага подписвам петицията!

P.S.Може и да бъркам, Чандра, но поне аз така ги виждам нещата...
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..

P.S.Може и да бъркам, Чандра, но поне аз така ги виждам нещата...


 :dontknow: :dontknow: :dontknow:
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
На следната официална интернет-страница има немалко информация за международното осиновяване:

Министерство на правосъдието, Дирекция "Международна правна закрила на детето и международни осиновявания"

Най-отгоре четем днескашна дата, но за съжаление се оказва,че информацията на страницата не е актуализирана (според мене нещо абсолютно наложащо!). Последното съобщение (има рубрика "Съобщения")  е от 16.05.2007 г.  Не мога да си го обясня... При положение, че така лесно могат да се допълват новини...

В текстовете на страничката често са използвани думичките: "чужденци", "чуждестранни осиновяващи" и т.н., така че не ми става ясно, дали условията се отнасят и до българите, живеещи в чужбина.
Примерно:
"Дирекция "Международна правна закрила на детето и международни осиновявания":
- приема молби за даване на съгласие от министъра на правосъдието за осиновяване на български граждани от чужденци и образува преписки по тях;"...  


Иначе на тази страница можем да получим разнородна информация във връзка с международното осиновяване. Има и "Списък на акредитираните организации" (неактуализиран)… А в рубриката "Справки" дори четем текст: "Критерии при разглеждане на молби на чуждестранни осиновяващи, вписани в регистъра по чл. 136а, ал. 2, т. 7, б.."

В същата рубрика има и Отчет за дейността на Съвет по международни осиновявания.
Направих графика на резултатите от отчета, за да може по-ясно да се види тенденцията. :) Ето я:



Както забелязвате, от 2003г. досега броя на кандидат-осиновителите е нараснал и е значително по-висок от броя на децата (от което е ясна перспективата на кандидат - осиновителите, да чакат дълго време)…
Обаче (!) се забелязва и тенденция на прогресивно намаляване броя на кандидат-осиновителите от 2005 (когато са били 446 души) до 2007година (в която броя им е преполовен). Броя на разгледаните досиета на деца също значително е намалял...
Което според мене означава, че не сме се погрижили особено за децата по домовете, както толкова се тръбеше…

Но защо тенденцията е такава? ;)
По този повод попаднах на следното материалче:

Осиновяването на българчета в чужбина - мисия невъзможна

Ходене по мъките - горе-долу така препатилите обобщават процедурата по осиновяване на българчета в чужбина. И докато повечето не искат да си спомнят чакането, връщането на документите, безбройните проверки, цялата бюрокрация и несигурност ще получат ли и кога мечтаното дете, новите кандидат-осиновители вече почват да се топят.
Проблемът с осиновяванията у нас е толкова познат и мътен, че вече на малко хора им се занимава с него. От време на време чуваме как осиновяванията не вървят, тук-там се появяват слухове за корупция и търговия с деца. И толкова. Изоставените деца продължават да се увеличават, а шансовете им за бъдеще в чужбина да се топят... ...


...

Ето още информация от Министерството (малко по-актуална):
Международни осиновявания

А ето и още един списък на акредитираните организации, в случай че някой се интересува:
БЪЛГАРСКИ ОРГАНИЗАЦИИ, ПРЕДОСТАВЯЩИ УСЛУГИ ПО МЕЖДУНАРОДНО ОСИНОВЯВАНЕ

Хубав ден! :)
« Последна редакция: Ноември 15, 2009, 14:19:26 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
[Но както коментирахме тук преди време, БГ е била една от малкото държави, подписали Хагската Конвенция, в която гражданите намиращи се в чужбина и чужденците са осиновявали по различен ред. Знам го от моите чужбински социални, които освен за БГ знаеха само за Перу, където има различна процедура за граждани в чужбина. Затова предполагам, че е имало международен натиск по този въпрос и че за жалост трудно биха били отменили непълно вече приетите разпоредби. Иначе и аз предполагам, че интерес и натиск за тази промяна е имало и от акредитираните организации и смятам твърдо, че задължаването ни да минаваме през тях е безумна и безсмислена идея!!!

Напротив, трябва и ще ги накараме да разберат, да видят, да помислят, да се поставят на наше място, за да осъзнаят 4е трябва да ги отменяат, променят, или каквото там трябва да се направи, за да има българинът равни права, независимо от това къде се намира и какво работи!!!!!
Исках само да да напомня и друго, което ве4е сме коментирали тук- ако 4ужденец, временно живеещ в БГ иска да осинови, то според Хагската конв или според новия БГ закон- той автомати4но бива вписван в вътреяния регистър и биму бива изготвян соц доклад от бг соц работник- как това улеснява изготвянето на доклада, соц е наясно с истинноста на 4уждестранните документи, преодоляава езиковата бариера, плаща за превода4....
Извинете ме 4е пак за този соц доклад се запънах, просто мисля 4е сегашното половение с доклада облагодетелства соц-те, защото те не се занимават с нас, а 4ужденците не знаят колко мъки и пари биха си спестили, ако дойдат в БГ за 6 месеца, платят здравните осигуровки и автомати4но им се изготвя соц доклад по местоживеене, ако го знаеха и правеха, соц-те щяха със сигурност да предпо4етат да не изготвят доклад по местоживеене, а по гравданство, все пак детето дори и изведено в 4ужбина, ще живее в българско семейство, и да не забравяме 4е става въпрос за временно пребиваване в 4ужбина, или пребиваване към настоящия момент, никой от нас не се е отказал от бг гражданството си още
Поздрави, 4андра моля те не губи мотивация, ние вси4ки сме заедно в това на4инание :)
Прегръдки
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Ужас, 4андра, инфо-то в последния ти пост е направо депресираща, това зна4и 4е 4ас по-скоро трябва да пуснем петицията, няма какво да 4акаме и да издоскусуряваме, нека да е метнем в пространството и да 4акаме отзиви и от там ве4е да мислим как и какво да променяме или изобщо как да действаме.
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Здравейте! :)
Виждам, че форума е нагорещен и всичко се движи в такъв вихър. Аз за съжаление нямам много време да го преглеждам много често, но ще се опитам да влезна в този циклон :grouphug:
Първо искам да ви кажа да не се отчайваме!!! Всеки си изразява мнението емоционално в зависимост от личното му състояние и положение. Но всички искаме едно и също нещо, така че да не се обезкуражаваме и да вярваме, че ще успеем нещо да направим.
За петицията мисля че е хубаво да я види адвокат и да я публикуваме колкото може по-бързо. Чандра, аз продължавам да твърдя, че е хубаво да отидем и лично в Министерства и т.н. и да изложим нещата. Аз ще съм в София от 10 декември. В писмото до Божидар Димитров писах по-скоро лични проблеми, но те са общи с вашите, изразявам недоволство от дискриминацията на българите в чужбина, като втора ръка и настоявам в това, че едно българско дете ще бъде отгледано в българско семейство, с български език, обичаи и традиции, макар и в чужбина.
Савана, питаш за процедурата в Испания, няма възрастова граница, поне до 50 години можеш, ако искаш подробности, пиши ми, ще ти кажа как става процедурата в Испания.
Междудругото говорих с консула в Българското Посолство в Мадрид, тя е запозната и е пратила писмо, и  пак ще настоява за промени в този закон.
Така че действаме по всички фронтове. Големи бойци сме и ще получим голяма Победа. :balk_7:
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Здравейте, на една от интернет-страниците, които бях копирала в предишния си пост,
намерих  линк  към Обща информация за заседанията на Съвета по международни осиновявания през 2009 г.... Реших, да направя графика и на тези данни, тъй като са по-актуални...

Това е само една обща статистика, ако искате да научите конкретни подробности, просто прочетете гореспоменатото материалче.

И така: :)
Общ брой на разгледани досиета заседания на Съвета по международни осиновявания (СМО) в периода от 1.02.2009 до 30.06.2009:

Общ брой на разгледани досиета на осиновяващи: 1100
Общ брой на разгледани досиета на деца: 533


Данните са взети от материала: "Обща информация за заседанията на Съвета по международни осиновявания през 2009 г.", от следния интернет-източник: http://www.justice.government.bg/new/Pages/Adoptions/Default.aspx

Във всеки случай от това, което аз виждам, ми става ясно, че проблема на живеещите българи в чужбина е много сериозен и определено става въпрос за огромна несправедливост и дискриминация...

Нямам нищо против, да пуснем петицията на секундата, но вече не съм сигурна, дали проблема е представен достатъчно добре...

Ето някои адреси:

Държавна aгенция
за българите в чужбина

Адрес:
бул. Дондуков 2а
1000 София
България
Телефон:
+359 2/ 935 06 50
Факс:
+359 2/ 935 06 51
e-mail:
aba@aba.government.bg


Министър-председател
www.government.bg
primeminister@government.bg


Труд и социална политика
www.mlsp.government.bg
mlsp@mlsp.government.bg


Правосъдие
www.mjeli.government.bg
PR@JUSTICE.GOVERNMENT.BG

...

П.П. Горещо ви препоръчвам, да погледнете материалите от раздела ("Справки", "Нормативни актове") на цитираната интернет-страница, ето тук:
Международни осиновявания

Между другото, нека ми се сърди който иска... и нека ми изнася морални лекции, ако пожелае, но... Погледнахте ли от споменатата страница следния списък:

Допълнение към справка относно проблеми в здравословното състояние на деца,
вписани в регистъра по чл. 136а, ал.2,т.7, буква “а” от СК,
изготвена към 30.07.2009г., в резултат на взети решения от
Съвет по международни осиновявания на предходни заседания.   << NEW


Там от общо 115 деца (в списъка), 4 са здрави...
Това означава, че ако кандидат-осиновителите поставят едно единствено условие: "здраво дете" (без други условия...), и шансовете им, да осиновят, са нищожни...




« Последна редакция: Ноември 15, 2009, 19:15:29 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."