Здравейте момичета!
Пиша телеграфно, че вчера заради разоговорите ми, ме нямаше дълго време в офиса и днес вече май ще ме увОлнят
Вчера се видях и говорих с хората, за които ви бях писала. Ето и накратко, какво мога да кажа със сигурност: Положението не е розово, но по-розово няма да става, така че, ако сте взели твърдо решение за осиновяване - давайте бързо, че до края на 2009, новият СК вероятно ще бъде приет, така че ще има нов режим за осиновяването на деца от бг граждани, живеещи в чужбина (това лично не съм го проверила, но разполагам с проекта за СК и обещавам, чи до няколко дни ще ви информирам какво се предвижда)
Към настоящия момент при условията на сега действащото законодателствоВодим се основно от:
НАРЕДБА № 4 от 25.11.2003 г. за условията и реда за водене и съхраняване на регистъра на деца за пълно осиновяване. Издадена от министъра на правосъдието и министъра на труда и социалната политика, обн., ДВ, бр. 107 от 9.12.2003 г., в сила от 9.12.2003 г.
И по-конкретно:
Раздел III
Условия и ред за извършване на социално проучване и за издаване и прекратяване на разрешение за вписване в регистъра на осиновяващи за пълно осиновяване
Чл. 14. (1) Лице, което желае да осинови дете при условията на пълно осиновяване, подава писмено заявление за получаване на разрешение за вписване в регистъра на осиновяващи за пълно осиновяване до дирекция "Социално подпомагане" по постоянния си адрес.
(2) В случай, че желаещите да осиновят са съпрузи с различни постоянни адреси, заявлението се подава в дирекцията по постоянния адрес на единия от тях.
.......
(4) Когато осиновяващият български гражданин живее постоянно в чужбина, дирекция "Социално подпомагане" изготвя доклада за годността му да осинови дете въз основа на представен доклад от съответния компетентен орган в държавата по постоянното местопребиваване и допълнителни проучвания относно лицето.
........
(6) Заявлението съдържа:
1. лични данни - имена, единен граждански номер (ЕГН), съответно личен номер на чужденец, дата и място на раждане, номер на документа за самоличност и органът, който го е издал, постоянен и настоящ адрес, гражданство, държава по местопребиваване;
2. кратка история на семейството на осиновяващия;
3. информация за икономическото и социалното положение на осиновяващия;
4. изброяване на регионалните дирекции за социално подпомагане, в чиито регистри лицето желае да бъде вписано;
5. мотиви за осиновяването;
6. други обстоятелства от значение за осиновяването;
7. подпис на заявителя.
Чл. 15. (1) Към заявлението се прилагат следните документи:
1. документ, удостоверяващ, че лицето не е лишавано от родителски права, който се издава от общината по постоянния му адрес след проверка в другите общини, в които той е имал постоянен адрес;
2. медицинско свидетелство за физическото и психическото здраве, както и медицинско удостоверение за липса на тежки хронични, заразни венерически болести, СПИН, туберкулоза и други, застрашаващи живота на осиновяващия, в което са посочени резултатите от проведените изследвания;
3. свидетелство за съдимост;
4. документ, удостоверяващ, че срещу лицето не е образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер;
5. документи за доходи и имотно състояние (декларация, удостоверение и др.);
6. препоръки за лицето, което желае да осинови, както и за лицата, които живеят с него.
(2) Към заявление, подадено от съпрузи, се прилагат документи за всеки един от тях и удостоверение за сключен граждански брак.
(3) В случаите по чл. 14, ал. 4 към заявлението се прилага и доклад за годността на осиновяващия да осинови дете, изготвен от съответния компетентен орган в държавата по постоянното му местопребиваване.
(4) В случай на пропуски, фактически грешки или несъответствия в приложените документи директорът на дирекция "Социално подпомагане" определя срок и дава указания за отстраняването им, а при необходимост - изисква уточняване на наличната и предоставяне на допълнителна информация.
(5) Заедно с документите по ал. 1 лицето, което желае да осинови дете, подава и декларация за готовност за сътрудничество с дирекция "Социално подпомагане" при наблюдението на отглеждането на детето и спазването на неговите права и законни интереси, включително да предоставя информация за развитието на детето на всеки шест месеца през първите две години от осиновяването.
(6) Към заявлението се прилага и фотокопие на описаните документи.
Чл. 16. (1) В срок до три месеца от подаване на заявлението дирекция "Социално подпомагане" извършва социално проучване на лицето относно годността му да осинови дете.
(2) Социалното проучване се извършва от определен от директора на дирекция "Социално подпомагане" социален работник. При необходимост в извършването на социалното проучване директорът включва и други специалисти от дирекцията.
(3) Проучването включва:
1. най-малко три срещи с лицето, което желае да осинови;
2. най-малко едно посещение в дома на лицето, което желае да осинови;
3. най-малко една среща с членовете на семейството на лицето, което желае да осинови, и с лицата, живеещи с него;
4. най-малко една среща с лицата, дали препоръки.
Чл. 17. (1) За резултатите от проучването социалният работник изготвя доклад относно годността на лицето да осинови дете при условията на пълно осиновяване, който задължително съдържа информацията по чл. 57а, ал. 3, т. 1 - 6 СК, както и информация за:
1. възрастта, пола и здравословното състояние на детето, за което би бил подходящ осиновител;
2. възможността за осигуряване на условия за задоволяване на специални нужди на детето;
3. готовността за осигуряване на приемствеността при отглеждането на дете, както и на етническите, религиозни, културни и езикови особености на средата, от която то произхожда;
4. проведените срещи с лицето, което желае да осинови, с членовете на неговото семейство и с лицата, които живеят с него;
5. посещенията в дома на лицето, което желае да осинови;
6. проведените срещи с лицата, дали препоръки;
7. други обстоятелства от значение за преценката.
(2) В доклада по ал. 1 социалният работник дава заключение относно годността на лицето, което желае да осинови, и прави мотивирано предложение до директора на дирекция "Социално подпомагане" за издаване или отказ за издаване на разрешение за вписване в регистъра на осиновяващи за пълно осиновяване.
Чл. 18. (1) В 7-дневен срок от представянето на доклада по чл. 17 директорът на дирекция "Социално подпомагане" издава разрешение или мотивиран отказ за вписване в регистъра на осиновяващи за пълно осиновяване. В разрешението задължително се посочват и другите регионални дирекции за социално подпомагане, в чиито регистри да бъде вписано лицето.
(2) За издаване на разрешение за вписване в регистъра се вземат предвид възможностите за осигуряване на физическо, психическо и социално благополучие на детето, както и информацията за осиновяващия относно личностното и семейното му развитие, здравословното му състояние, неговата социална среда, мотивите му за осиновяване, способността му да осигури подходящи условия за специалните нужди на детето и други обстоятелства от значение за осиновяването.
(3) Отказът по ал. 1 подлежи на обжалване при условията и по реда на Закона за административното производство.
Чл. 19. (1) В 3-дневен срок от издаване на разрешението директорът на дирекция "Социално подпомагане" изпраща разрешението, доклада относно годността, заявлението по чл. 14, ал. 6 и всички документи по чл. 15 на директора на регионалната дирекция за социално подпомагане по постоянния адрес на осиновяващия за вписване в регистъра и уведомява писмено лицето.
(2) В дирекция "Социално подпомагане" се съхранява досие, съдържащо фотокопие от посочените в ал. 1 документи.
Чл. 20. (1) В 3-дневен срок от получаване на документите по чл. 19 регионалната дирекция за социално подпомагане вписва служебно осиновяващия, за което го уведомява писмено.
(2) В 7-дневен срок от вписването регионалната дирекция за социално подпомагане изпраща копия от разрешението за вписване и от доклада за социалното проучване на посочените от осиновяващия други регионални дирекции. Вписването в техните регистри се извършва в 3-дневен срок от получаването. Другите регионални дирекции за социално подпомагане могат да изискват от регионалната дирекция по постоянния адрес допълнителна информация за осиновяващия.
Чл. 21. (1) При промяна на обстоятелствата от значение за издаване на разрешението осиновяващият е длъжен да информира дирекция "Социално подпомагане".
(2) Когато промяната е от съществено значение, директорът на дирекция "Социално подпомагане" разпорежда да се извърши ново социално проучване.
Вариантите са два:
1. Вариант първи - по правилата
Ако двамата са бг граждани - кандидатстват двамата. Ако единият е бг гражданин, а другият чужденец - кандидатства бг гражданина и осиновява само той. Иначе казано - родителските права и задължения са само за осиновителя.
Подават се всички документи, които подават бг гражданите плюс доклад от социалните служби от държавата, в която живеят. Този доклад, доколкото разбирам е проблем, защото социалните служби по света, особено в Европа са бавни, тромави и като цяло гадни. В някои страни доклада се заплаща. Като пример ми беше посочена Германия, в която проучването можело да се проточи година. Знам, че и в Норвегия се бавят много. За други страни не знам. Едва след като социалния доклад по местоживеене е готов, кандидатосиновителите следва да се върнат в БГ, да гопреведат, легализират и да подготвят всички останали документи, след което да ги подадат тук в съответната РДСП по българския си адрес.
Оставят тел. за контакт в чужбина и си се връщат.
Започват да чакат в чужбина. Котаго им се обадят за детенце идват отново в БГ
2. Вариант втори - не съвсем по правилата, но не е незаконно
Ако двамата са бг граждани, единият от съпрузите се връща в бг поне за 3 до 6 месеца (ако единият е българин, а другият чужденец - ясно е кой се връща). Подават документи за кандидат осиновители, като заявяват, че детето ще се отглежда тук в бг и в чужбина - поравно. Декларират, че в рамките на две години ще осигурят сътрудничество със соц.служби в БГ . Това на практика означава - след като осиновите, всеки път, когато от соц. служби поискат свиждане и проверка вие следва да сте в състояние да я осигурите. Например - откакто сме осиновили Никола (12.02 2007) - до ден днешен у нас идваха на проверка два пъти. И двата пъти се обадиха по телефона, уговорихме се за ден и час , социалните дойдоха, видяха детето, говорихме си глупости и така...
Иначе казано - вие трябва да сте в БГ:
- по време на цялото проучване до като ви впишат в регистрите и
- всеки път, когато ви предложат детенце да сте тук за да го видите
- след като осиновите да си осигурите лесен достъп до бг
Наистина се извинявам за объркания пост, но съвсем се оплесках с времето, ще ми е по-лесно ако ме питате конкретни неща. Утре ще мога да отговоря
Поздрави