Мей Жей, благодаря за писмото!
183 дни! Ако българи пребивават над 183 дни извън страната, то тогава те се водят с обичайно местопребиваване в чужбина и трябва да кандидатстват за международно осиновяване
Вярно е, че съм се объркала. Както казва
Мей Жей, става въпрос за
девет месеца, а не за 183 дни.
След малко ще погленда писмото от Омбудсмана, но онова, което ми се наби в очите още докато го свалях беше, че отново са цитирани членове и параграфи
(Чл. 48 (7) от Кодекса на международното чатно право и Параграф 2, т.2 от Допълнителните разпоредби на закона за българското гражданство) във връзка с понятието "обичайното местопребиваване" използвано и от другите държави.
По този повод ще ви цитирам част от писмо, което писах до Другата България (цитирайки и мненията от форума):
... ...
Канада е подписала Хагската конвенция. Но там право да осиновят имат само квалифицирани емигранти (landed immigrants) и канадски граждани. Хората с работни визи или какъвто и да е друг статут, независимо колко дълго пребивават там, нямат право да осиновяват. Изглежда Канада нарушава Хагската конвенция или пък България не я е доразбрала.
Резултатът е обаче, че на голяма част от живеещите в Канада българи не е позволено да осиновяват по националния ред. Не е ли парадоксално - само емигрантите могат да осиновят в Канада, докато временно пребиваващите Българи са дискриминирани и в родината си и по местоживеене?!
Това не бива да се допуска! Не бива закона да ощетява граждани, без значение, колко са на брой - 20 души, 200 души, двама...
Една държава като Индия, която също е ратифицирала Хагската конвенция и има много деца за осиновяване, отрежда предимство на своите граждани.
Там се дава приоритет:
1. най-напред на индийски граждани, живеещи в Индия;
2. индийски граждани, живеещи в чужбина;
3. като от живеещите в чужбина се дава най-напред предимство на семейство, в което и двамата съпрузи са индийци;
4. След това на семейство, в което поне единия от кандидатите е индийски гражданин;
5. и чак тогава идва ред на чужденците.
Изводите които си правя са три: (1) Индийците са се погрижили за децата си; (2) Живеещи в Индия българи не могат да осиновят по националния ред наравно с местните; (3) Изглежда Хагската конвенция не забранява даването на такъв приоритет по критерия гражданство.
В Германия може да се осиновява по местоживеене, НО в немските закони също се среща понятието „гражданство”, а не само „обичайно местопребиваване” и съответно в Германия случаите на кандидат-осиновители - чужди граждани или деца – чужди граждани въпреки че са в страната, се водят като „Осиновяване с чуждо участие”
... ...
Аз пак ще се върна на това, че в петицията липсват юридически аргументирани искания и едно по-пълно представяне на проблема... Ако има и сравнително проучване и аргументи, няма да могат да се цитират само наизуст едни и същи членове и параграфи...