Здравейте всички
…И Честит Никулден на празнуващите!
Еми ме помоли да публикувам тук писмото, което е получила директно от заместник министъра на правосъдието в отговор на нейното заявление.
(Честно казано, четейки го много се ядосах! Тези чиновници повтарят еднакви реплики – като развалени грамофонни плочи,… пишат едно и също като зомбирани… Бясна съм! За първи път съм така отвратена от нашата държава!)
Ще се възползвам от случая да нахвърлям мисли относно проблема.
Както вече споменах, само вдигането на шум и публикуването на петицията са средства, но не и ЦЕЛ.
Относно шума - важно е не само да се дават интервюта, но и участниците да са подготвени, какво точно да говорят. Няма смисъл да се набляга на факта, кой-колко пари похарчил, защото това не ще трогне нито чиновници, нито сънародници. Според мене е по-добре да се акцентира върху следното:
1. Нарушен е чл. 26(1) от Конституцията;
чл. 26 (1) от Конституцията: Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция.2. ХК е била ратифицирана в България още през 2002 г. и закона още тогава е бил съобразен с нея;
3. ХК дава предимство на националното осиновяване. След като такова не може да се осъществи, следва да се даде предимство на сънародниците в интерес на детето;
4. Изглежда основната промяна в закона е това, че се отнемат правата на живеещите в чужбина българи да кандидатстват за национално осиновяване и се засилва ролята на акредитираните организации.
5. Всички чиновници говорят за задължително минаване през акредитирани организации, а според
НАРЕДБА №13/30.09.2009 г. за определяне на условията и реда за даване на съгласие за международно осиновяване и за воденето на регистрите на международните осиновявания. нещата изглеждат по друг начин:
Чл. 6.(1) Лицето по чл. 5 се вписва в регистъра по чл. 113, ал.1, т.2 от СК на основание молба до Министерството на правосъдието, подадена чрез централния орган на съответната държава или чрез акредитирана организация по чл. 116 от СК.
(2) Молбата по ал.1 може да се подаде и от централния орган или акредитираната организация по чл.116 от СК.6. Липсват преходни или заключителни разпоредби, регламентиращи заварените случаи
В закона има много пукнатини – щеше да е хубаво, да се привлекат за каузата способни, начетени юристи, които аргументирано да поставят исканията за промяна.
7. Една от тези пукнатини според мене е избирането на кандидат-осиновители според
"принципа на поредноста", а не на базата на други критерии (примерно етност, националност… - които са в полза на детето!)
...
Освен това в статия в "Труд" от 13.09.09 се говори за критерия /основен според тях!/ на поредност при определяне на кандидат-осиновителите. Та ние с каква поредност ще бъдем? Отново на опашката след чужденците, чакащи от 2005???
"А осиновяванията? Сред хитовете там са срокове - до 1 месец от вписването на детето за осиновяване в България да му се намерят подходящи “родители”, до 60 дни - при международните осиновявания (за българчета, непожелани у нас). Сроковете ще се спазят, а наредбата за условията и реда за международни осиновявания вече пътувала към “Държавен вестник” и повтаряла добрите практики, установени при предното правосъдно ръковоство - осиновители да се избират по поредността на вписване. Силна антикорупционна мярка, сложила край на - “произволния” избор на кандидат-осиновители. Виси въпросът как ще се издават разрешителните на посредниците при международните осиновявания. Намеренията са доказаните професионалисти да не бъдат “препитвани” за кой ли от чиновници, а да се засили контролът върху дейността им."
И още нещо – мислех си просто така… – в Германия кандидат-осиновителите заплащат на акредитирана агенция 18 000 Евро. Чудех се, какво толкова се заплаща с тези пари? На мене направо ми прилича на продаване на деца. Я си представете, за какви суми става дума – от всяко семейство кандидат-осиновител да се вземат подобни такси… Доста печеливш бизнес се оказва…
…
Ето и обещаното писмо на Еми:P.S. Пробвах да копирам снимките с еднакъв размер, но не успях. Извинявайте!
Текста от първата снимка е следния:
" Във връзка с Ваше заявление до „Дирекция главен инспекторат” в Министерски съвет, препратено по компетентност в Министерство на правосъдието, Ви уведомявам за следното:
Съгласно чл.111. ал.1 от Семейния Кодекс (обн., ДВ, брой 47/2009 г. – в сила от 1.10.2009 г.) лице с обичайно пребиваване в чужбина може да осинови лице с обичайно местопребиваване в България, ако е вписан в регистъра по чл. 113 ал.1 т.2, воден от Министерство на правосъдието. Реда и условията за вписване в регистъра и даване на съгласие за международно осиновяване са регламентирани в Наредба №13/30.09.2009 (обн., ДВ, брой 80/2009 г.) на Министъра на правосъдието.
По този ред след 1.10.2009 г. могат да кандидатстват за осиновяване на дете с обичайно местопребиваване в България всички лица с обичайно местопребиваване в чужбина, в това число и българските граждани."(следва втора страница)
...
Отново нищо за заварените случаи?! ...
Хубава вечер!