Днес по ББТ
Здравейте,
пиша Ви, за да Ви информирам, че днес излъчваме материала за проблемите с осиновяването на деца от българите в чужбина. Проблемът върви като първа новина в емисията на ВВТ в 17ч. и в 19.30. Изпращам Ви текста на репортажа, за да имате по-пълна представа. Надявам се, че сме успели поне малко да повдигнем дебат по темата.
Поздрави,
Вера Стоянова
ТЕЖКИ УСЛОВИЯ ЗА ОСИНОВЯВАНЕ НА ДЕЦА ОТ БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА
Новият Семеен кодекс поставя неравни условия за осиновяване на деца и възпрепятства българите в чужбина да се сдобият с дете от домовете у нас. Това твърдят семейства с български паспорти зад граница. Според документът българите зад граница могат да осиновяват деца само по реда, по който го правят чуждите граждани, независимо, че притежават български паспорти.
Новият семеен кодекс поставя нови тежки условия за осиновяване на деца от българи в чужбина. Въпреки че са запазили българските си паспорти, сънародниците ни отвъд граница вече нямат право да осиновят дете по реда, по който го правят хората, живеещи в България. Емилия и съпругът й работят в Гърция и искат да отгледат дете от български дом. Подават документи миналата година и плащат 1000 евро за изготвянето на доклад от гръцки експерти, който удостоверява тяхната надеждност като родители. През октомври обаче ги очаква изненада. Според новият семеен кодекс, те трябва да изтеглят документите си и да започнат процедурата отново - този път като осиновители от чужбина. Това означава, че могат да вземат само дете, което е получило откази за осиновяване от жителите на България. Документът им за надеждност вече не важи, а трябва да се сдобият с нова акредитация, която излиза в пъти по-скъпо.
Емилия Кючукова: Защо ще ни третират нас като чужденци, защо трябва да плащаме толкова високи такси и защо трябва да минаваме през тези акредитационни агенции като те са за чужденци, а ние сме български граждани ? Съботи, недели, когато имаме възможност, винаги си отиваме до България и си седим в нашата къща. Плащаме данъци и такси, автомобилът ни е с българска регистрация, защо трябва да бъдем третирани като чужденци.
Емилия не знае докога ще остане в Гърция, но споделя, че е заминала зад граница в търсене на по-спокоен живот.
Емилия Кючукова: Всеки един българин, който е заминал да работи в чужбина, не е заминал, за да остави страната си. А пък и в края на краищата аз съм дошла тук за по-добър живот и това дете, което искам да осиновя, искам по-добър живот да му дам.
Нашият екип потърси обяснение на проблема от Министерството на правосъдието, което се занимава с международните осиновявания. В писмен отговор от ведомството казват, че условията за осиновяване се определят спрямо местоживеенето на осиновителите, а не спрямо тяхното гражданство. Разпоредбата е координирана с Хагската конвенция за защита на децата и цели да защити правата и интересите на най-малките. Никой документ обаче не може да гарантира или да защити правата на всички деца в неравностойно положение. Ето защо остава отворен въпросът дали интересите на малчуганите без родители са по-добре защитени в домовете за деца или в българско семейство, макар и в чужбина.