0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #340 -: Октомври 01, 2008, 12:44:25 pm »
Хм... ок
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #341 -: Октомври 01, 2008, 12:49:24 pm »
Редактирах предния пост - без да искам съм натиснала бутона по-рано  :oops:.
Мога да използвам Олинт, както е дадено в листовката, нали?
Въпреки, че там е посочена по-висока възраст.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #342 -: Октомври 01, 2008, 13:00:30 pm »
Правим Стреп-тест. Ако е (-) и няма други проблеми, чакаме и следим.

Как при малко дете се пави този тест и задължителен ли е в случая?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #343 -: Октомври 01, 2008, 13:47:00 pm »
Редактирах предния пост - без да искам съм натиснала бутона по-рано  :oops:.
Мога да използвам Олинт, както е дадено в листовката, нали?
Въпреки, че там е посочена по-висока възраст.
Да,може.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #344 -: Октомври 01, 2008, 13:47:50 pm »
Правим Стреп-тест. Ако е (-) и няма други проблеми, чакаме и следим.

Как при малко дете се пави този тест и задължителен ли е в случая?
Както се взема секрет за посявка.
Само че тук резултата излиза за 10-ина минути.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #345 -: Октомври 01, 2008, 13:50:24 pm »
"...и да изпълнява така популярното упражнение- ръченица"
->В смисъл?
"...Въпреки това не се задържа на крачета"
->В смисъл?

Килограмите не играят ОСОБЕНО значение в случая.

Не знам как да го обясня, но детето се слага на крачета и трябва да прикляка и да се изправя, като стабилно е стъпило на тях,а някой го държи подмишниците.Не знам дали стана ясно, дъщеря ми ги криви на вън и на вътре, и не стъпва на стъпалата. Според педиатъра има проблем, след като на консултация сложи детето да стъпи на крачета и то ги подгъва, криви и не се задържа на тях. Обърна ми внимание в/у обръщането от корем по гръб и обратно, не ли индивидуално? Слагам я по корем, но плаче, упражнения правя и въпреки това педиатъра, ни видимо беше обезпокоен.
"...но детето се слага на крачета и трябва да прикляка и да се изправя, като стабилно е стъпило на тях,а някой го държи подмишниците."
->Няма такива изисквания. Нито интерпретации въз основа на това. Тоест, това са "патенти" Бг производство.

Когато държите детето под мишница изправено за тази възраст се следи за:

*това, дали детето стои като че ли "по-турски" във въздуха (или просто със сгънати в известна степен в колената крачка)-тоест при опит да поставите детето на крака,държейки го под мишниците, то моментално ги сгъва, като че ли седи "по турски" във въздуха. Това изчезва докъм 6 месец. Присъствието му след 6м възраст е алармиращ симптом.
*следим доколко детето започва до известна степен да се опира на краката, при това държане, а не да ги отдръпва веднага.
*следим в това изправено положение дали детето не кръстосва изпънати крачката под формата на буква "Х" (както балерина ги кръстосва при танц). Което е пак алармиращ белег за спастичност в долните крайници.

Благодаря, прав сте и то много за педиатричната БГ школа. Определено съм по- спокойна, не забелязвам детето да криви крачетата под формата на "Х", стъпва на пръсти, криви стъпалата навън и навътре и се опитва да ходи, но на заден ход.До тук , ми се струва нормално, дали е така??? Ще изчакам още малко и ще направя консултация с ортопед, последният път ми обясниха, че рефлекса за ходене се появява след 7-8 месец, разбира се и това е индивидуално. Благодаря ви, още веднъж!Последно- на ехограф в 4 месец гледаха крачетата, мисля че се казва в ябълките, и нямаше проблем.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #346 -: Октомври 01, 2008, 13:51:18 pm »
Правим Стреп-тест. Ако е (-) и няма други проблеми, чакаме и следим.

Как при малко дете се пави този тест и задължителен ли е в случая?
Както се взема секрет за посявка.
Само че тук резултата излиза за 10-ина минути.


А от къде се взема този секрет за посявка...от носа или от гърлото, или и от двете
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #347 -: Октомври 01, 2008, 14:21:38 pm »
В България резултатите от МБ излизат за 3-4 дни, няма такова нещо като стреп-тест за 10 мин, за съжаление :?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #348 -: Октомври 01, 2008, 15:07:19 pm »
Правим Стреп-тест. Ако е (-) и няма други проблеми, чакаме и следим.

Как при малко дете се пави този тест и задължителен ли е в случая?
Както се взема секрет за посявка.
Само че тук резултата излиза за 10-ина минути.


А от къде се взема този секрет за посявка...от носа или от гърлото, или и от двете
Фаринкс( гърлен секрет).
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #349 -: Октомври 01, 2008, 15:44:17 pm »
Правим Стреп-тест. Ако е (-) и няма други проблеми, чакаме и следим.

Как при малко дете се пави този тест и задължителен ли е в случая?
Както се взема секрет за посявка.
Само че тук резултата излиза за 10-ина минути.


А от къде се взема този секрет за посявка...от носа или от гърлото, или и от двете
Фаринкс( гърлен секрет).

Благодаря Ви мого!

Хубав ден!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #350 -: Октомври 01, 2008, 16:39:39 pm »
Здравейте д-р Birdie, отново искам да се допитам до вас този път по въпроса за даване на капки Вигантол. Близначетата ми се родиха на 24.07.2008г с тегло 2400гр - Иван и 2500гр. - Цветина и 46 см и двамата. Първия месец Иван наддаде 800гр, и 52см, а Цветина 500гр и 51см. Втория месец Иван наддаде 1700гр (4900гр) и вече е 57см, а Цветина 1100гр (4100гр) и е 56см. Докторката ни каза след първата консултация да давам по 5 капки Вигантол,а след втората по 10 капки, заради ускорения растеж. Мисля си, че това е твърде много и аз на своя глава продължавам да им давам по 5 капки. Освен това сме на смесено хранене, додавам АМ Хумана 1, от което предполагам, че те си набавят още вит. Д. Вие какво бихте ме посъветвали?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #351 -: Октомври 01, 2008, 17:54:09 pm »
1 капка е достатъчна. Освен това в АМ, което давате има Вит.Д. Ако предположим, че пият по 200мл дневно, приемат от там 50% от дневните нужди. +1капка=120% от дневните нужди.
5 капки? нееее... .10к? абсурд.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #352 -: Октомври 01, 2008, 23:54:49 pm »
Здравейте д-р Бърди,
близнаците ми се родиха той 3150 гр/48 см, тя 3000 гр/50 см. Хранят се с голям апетит и наддават доста бързо. Дори ме притеснява темпа на наддаване. До четвъртия месец бяхме на кърма+АМ /Ам беше основното/, а последните два месеца са само на АМ. Малко преди да навършат шест месеца започнахме захранване с пресни пасирани плодове /първо ябълка, круша, банан, праскова и т.н./, много ги харесаха и изяждат по около 150 гр. После започнах да давам пюре от картоф, морков, тиквичка. Забелязвам обаче, че с въвеждането на новите храни започнаха много да изгладняват и да са нервни между отделните хранения. Проявяват много голям интерес към това, което ние ядем и веднага отварят устите. Много са драматични.
При последната ни консултация децата бяха той 8520 гр/72см, тя 8500/71 см.
Храненията ни са:
7.00 - 150 мл NAN 2
9.30- 120-150 пасирани плодове
11.00 - 150 мл NAN 2
14.00 зеленчуково пюре 190 гр
16.30 120-150 пасирани плодове
18.30 - 150 мл NAN 2
21.00 - 150 мл NAN 2

На какво може да се дължи този глад? Сина ми плаче понякога около 15 минути, след хранене, трудно заспива, непрекъснато примлясква. Педиатърката ни каза, че това е максимума АМ като милилитри, което мога да давам на тази възраст, а според указанията на Нестле трябва да е повече. Притеснява ме и, че са доста едри за възраста си. Какво е вашето мнение? Благодаря!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #353 -: Октомври 02, 2008, 00:11:47 am »
Глада се дължи на това, че не давате достатъчно АМ.
Това освен друго, скъсява и храненията.
Оставете децата да изпиват колкото АМ искат-така ще се обединаят храненията в 9.30 и в 11 сутринта и в 18.30-21. Може да слагате мезурка оризово бебешко брашно, и в плодовете, и в АМ. Засища.

"Педиатърката ни каза, че това е максимума АМ като милилитри, което мога да давам на тази възраст"
->Максимума е 1л/дневно (900мл-1л дневно).

Ако ги храните с натурални храни-имат апетит, разбира се.
« Последна редакция: Октомври 02, 2008, 00:15:19 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #354 -: Октомври 02, 2008, 00:37:22 am »
Благодаря Ви докторе, ще опитам с увеличаване на млякото и с оризовото брашно. Имах съмнения, че това мляко им е малко, още повече че и двамата са недоволни. Веднъж пробвах и им дадох 180 мл и бяха много по-спокойни. Но ме притеснява теглото и ръста им за тази възраст, че не сме много по графиките и за това пордължих да давам по 150 мл.
А по повод на друга моя консултация с вас, в петък имаме час и ще правим трансфонтанелна ехография във връзка с извиването на дъга на сина ми. След като значително подобри контрола на главата, това извиване намаля. Прави го само като спи и иска да се обърне. Мускулите му вече също са по-отпуснати и няма разлика със сестра си. Но така или иначе изследването ще го направим, за съжаление поради наши чести пътувания не успях по-рано да го организирам. Ще пиша след прегледа.
Лека нощ, докторе!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #355 -: Октомври 02, 2008, 00:42:14 am »
Чудесно.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #356 -: Октомври 02, 2008, 07:24:25 am »
Здравейте, доктор Бърди. Отново съм аз с ревящото бебе, което имаше е.коли в урината. Последната доза антибиотик беше в понеделник сутрин - общ курс на лечение 10 дена. Утре ще пускам първата контролна посявка след края на антибиотика, но от три дена малката е доста неспокойна нощем, като тази нощ се будеше на 20-тина минути ревяща. Храних два пъти през нощта, като втория път изпи доста малко, т.е. не мисля, че е гладна. Като я гушнеш се успокоява, заспива и отново след 20-30 минути се буди с рев. На венеца се виждат 6 зъба, които са близо до избиване. Възможно ли е да се буди от зъбите или отново да търсим други причини? Само да напомня, че преди да започнем лечението на колите в урината беше силно зачервена във вагиналната област - сега това зачервяване липсва.
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #357 -: Октомври 02, 2008, 16:33:28 pm »
здравейте д-р Birdie!
Синът ми е на 4 месеца и 7 дни.фонтанелата ни е доста голяма-4*4см.Изцяло на кърма сме.Вигантола го пие по 2 капки дневно.Достатъчно ли е това?А по принцип тази голяма фонтанела крие ли някакви рискове и изисква ли по-специални наблюдения и консултации.
И още нещо.Все още не съм захранила,но синът ми почва да проявява интерес към храната(когато се храним).А нещо кърмата почва да не му достига(въпреки,че последните 2 месеца е наддал по 600г),изхожда се веднъж на 5 дена.Давала съм му да близва грозде(не сок,а директно от грозда,след като махна семките си смуче) и много му харесва.Вашият съвет какъв е-да почна ли да захранвам и или да дохранвам?!Сгрешила ли със близането на грозде(в началото дори се изака след гроздето)?!
Благодаря Ви предварително
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #358 -: Октомври 02, 2008, 17:29:52 pm »
Здравейте, доктор Бърди. Отново съм аз с ревящото бебе, което имаше е.коли в урината. Последната доза антибиотик беше в понеделник сутрин - общ курс на лечение 10 дена. Утре ще пускам първата контролна посявка след края на антибиотика, но от три дена малката е доста неспокойна нощем, като тази нощ се будеше на 20-тина минути ревяща. Храних два пъти през нощта, като втория път изпи доста малко, т.е. не мисля, че е гладна. Като я гушнеш се успокоява, заспива и отново след 20-30 минути се буди с рев. На венеца се виждат 6 зъба, които са близо до избиване. Възможно ли е да се буди от зъбите или отново да търсим други причини? Само да напомня, че преди да започнем лечението на колите в урината беше силно зачервена във вагиналната област - сега това зачервяване липсва.
Нека да излезе посявката... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #359 -: Октомври 02, 2008, 17:32:02 pm »
здравейте д-р Birdie!
Синът ми е на 4 месеца и 7 дни.фонтанелата ни е доста голяма-4*4см.Изцяло на кърма сме.Вигантола го пие по 2 капки дневно.Достатъчно ли е това?А по принцип тази голяма фонтанела крие ли някакви рискове и изисква ли по-специални наблюдения и консултации.
И още нещо.Все още не съм захранила,но синът ми почва да проявява интерес към храната(когато се храним).А нещо кърмата почва да не му достига(въпреки,че последните 2 месеца е наддал по 600г),изхожда се веднъж на 5 дена.Давала съм му да близва грозде(не сок,а директно от грозда,след като махна семките си смуче) и много му харесва.Вашият съвет какъв е-да почна ли да захранвам и или да дохранвам?!Сгрешила ли със близането на грозде(в началото дори се изака след гроздето)?!
Благодаря Ви предварително
1 капка е достатъчна-400 Е дневно.
Голямата фонтанела сама по себе си НЕ Е белег за рахит, нито може да служи за оправдание за гигантски дози Вит Д.
Може да дохранвате с АМ, но не захранвайте преди 5.5-6 месец.
Е, грозде не бива да давате.

Цитат
"...но синът ми почва да проявява интерес към храната(когато се храним)."
Детето реагира нормално на миризма. Интерес? едва ли само това може да е критерии за започване на захранването.
« Последна редакция: Октомври 02, 2008, 17:33:59 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.