0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #80 -: Септември 11, 2008, 17:49:40 pm »
Здравейте, доктор Бърди!
Бих искала да чуя Вашето мнение относно хемоглобина на дъщеря ни. На 9.5 месеца направихме хематологични изследвания и ето резултатите:
Хемоглобин - 135  / реф.стойности за деца 1-4г.  :  110 - 130 /
Еритроцити - 4.5 / 3.1 - 5.3 /
Левкоцити - 8.1  / 5 - 15 /
Тромбоцити - 494 / 180 - 500 /
Хематокрит - 0.39  / 0.32 - 0.44 /
MCV - 86.5  / 73 - 100 /
MCH - 29.8  / 21 - 33 /
MCHC -  344  / 260 - 340 /
СУЕ - 3 мм  / 3 - 15 /.
Бебето пие АМ Милумил, не съм дала жълтък, но за сметка на това на обяд всеки ден давам пюренце с месо / което е около 8% /, следобед давам каша зърнена, с елда, бисквитена или др. Освен това изследването е направено след прием на сутрешното мляко.
Този хемоглобин може ли да бъде причина за притеснение? Нужно ли е да се консултирам с хематолог, да изследваме сърце, бели дробове или нещо друго? Или просто да огранича даването на месни пюрета и да повторя изследването след месец на гладно?
Много ще ми бъде полезен Вашият отговор! Благодаря предварително!
За съжаление не коментирам изследвания без да съм ги назначавал или прегледал детето.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #81 -: Септември 11, 2008, 17:52:24 pm »
Много ви благодаря д-р Birdie за бързия отговор относно ваксинациите.Сега обаче имаме друг проблем и ще я поотложим.Бих искала ако може да се допитам до Вас относно лечението на малката(тя е на 2 мес. и 20 дни).Изписаха ни Stodal ,3 x 2,5ml.,Pulmex за мазане на тялото и витамин C по половин ампула дневно.Има суха кашлица педимно сутрин и вечер,не честа,чисти гърди на слушалка,темпратура-не,зачервено гърло-не.Вчера и онази вечер повърна ,като почна да кашля(кашлицата не е продължителна ,2-3 пъти)и повърнатото беше малко слузесто, с бяла храчка според мен.Това с само,не е ли много малка за сиропи ,все още нищо прилагам.Само да добавя ,че преди около 1мес.и половина момченцето ми (на 4,5год.),кашля суха кашлица ,пи сироп Хустагил половин шише,после П  Проспан едно и му мина ,имаше храчки,Т-не,гърло-не,гърди-чисти при преглед.Аз кашлям от 1 месец,вече отшумя,по 1-2 пъти на ден,съпруга ни кашля 1 седмица само,с лека храчка.Казаха че е вирус с един симптом.Надявам се да ми отговорите да прилагам ли някакво лечение.
За дете на тази възраст изписаното не е подходящо.
Нужни са изследвания или добър преглед+изследвания, за да се постави диагноза.
Деца на 2м не кашлят "току-така" и без СЕРИОЗНА причина.
В съображение:
*посявка на секрети от назофарингс
*старателно "преслушване"
*изключване на рефлукс
*преглед на ушички.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #82 -: Септември 11, 2008, 18:38:08 pm »
здравейте, от вчера малката ми дъщеричка (днес е на 18 дена) е с обриви по лицето и по окосмената част на главата. предполагах, че е алергия от прясното мляко (решихда пробвам да увелича кърмата с прясно мляко, няма да повторя експеримента). днес педиатърката ни установи, че става въпрос за стрептококи, инфекция от болницата още, която се проявява едва сега. изписа крем фуцидин или пиоктанин. по нейна препоръка ползвам фуцидина, макар да се маже трудно по главичката под косата. какъв е вашия съвет, кое лекарство е по- ефикасно и има ли още нещо, което мога да направя, за да унищожа инфекцията? благодаря!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #83 -: Септември 11, 2008, 18:48:53 pm »
Снимки?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #84 -: Септември 11, 2008, 18:55:20 pm »
снимки - в смисъл? да постна снимки? ако се отнася за моя постинг де  :oops:
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #85 -: Септември 11, 2008, 20:02:28 pm »
Да. Не съм сигурен какво лекувате.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #86 -: Септември 11, 2008, 21:00:58 pm »
Здравейте доктор Бърди!
Според Вас повод за притеснение ли е това, че дъщеря ми, която е на 8,5 месеца не пишка в памперса вече втора нощ? Слагам го вечер в 21 . и сутрин в 7 си е чисто сух. Сутрин като се изпишка и урината й е доста тъмна, но не мирише необичайно. През деня предлагам вода, но тя не винаги пие - изпива около стотина грама само. Кърмя я сутрин, обед и вечер и след това през ноща поне 3-4 пъти, но въпреки това не е пишкала.
Според Вас трябва ли да я заведа на лекар веднага или да си изчакам консултацията в края на месеца?
Благодаря Ви предварително!


Температура?
Не е проблем това,което описвате.
Няма температура и до сега никога не е вдигала, слава богу! На профилактичните изследвания, които се правят на 6 месеца имаше левкоцити в урината. Пуснахме стерилна урина и излезе Клебсиела окситока с микробно число 10 на 5 степен. Направихме консултация с детски нефролог и ехография и се отхвърли съмнение за възпаление на пикочната система и вродени аномалии. След 3-4 дни бани със смрадлика и мазане с Тридерм пуснахме отново стерилна урина и изследване на нитрити и беше стерилна. От тогава до сега всеки месец пускам контролно урина и няма нищо.
Смятате ли, че отново може да има проблем с пикочо-половата система?
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #87 -: Септември 11, 2008, 21:21:49 pm »
Не съм очаквала ,че толкова бързо ще отговорите.Благодаря ВИ много,как намирате време да отговорите на толкова много запитвания ,възхищавам ви се.Малко не ги разбрах тези термини за изследванията ,но ще поразпитам ако не ми отговорите.Според вас не е направила подробен преглед като за съвсем малко дете,да,само го преслуша и му видя гърлото.Според вас като е толкова малка може да протече и с други усложнения ,а не само с кашлица както при нас,няма все още добър имунитет сигурно?
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #88 -: Септември 11, 2008, 22:32:48 pm »
Да. Не съм сигурен какво лекувате.
ще се опитам утре да кача снимки, явно на изуствена светлина не мога добре да фокусирам и не се виждат пъпките. по описание - бели, гнойни пъпки.
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #89 -: Септември 11, 2008, 23:10:20 pm »
Изброените по-горе от мене резултати от хематологичното изследване са всъщност стандартната ПКК, която се пуска в 6-я месец, но ние малко се позабавихме.
Исках да чуя Вашето мнение относно това високите стойности на хемоглобина /по-високи от горната референтна стойност/ дали са сигнал за някакъв проблем и нужно ли е да се правят допълнителни изследвания в този случай и какви?
Приемът на богати на желязо храни или това, че не е направено изследването сутрин на гладно може ли да оказва влияние върху резултата?
Лека вечер!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #90 -: Септември 12, 2008, 02:35:39 am »
Здравейте, докторе. Имам следния проблем - до неделя имах най-слънчевото и спокойно дете на света (Божидара на 8 м.). От неделя детето започна да реве, като изпада в истерия, независимо дали я гушкаш или не. Това реване започна да се засилва като продължителност и честота и от 3-4 дена когато не е на вън реве почти непрестанно, като изпада в истерия и нищо не помага. Днес почти не е спала, а преди това си имаше режим, който си беше изградила сама. Според педиатърката на детето му няма нищо и му избиват зъби (нямаме нито едно зъбче). Въпросът ми е нормално ли е вече пети ден да избиват зъби, като явно болката се засилва и като сила и като продължителност и като честота? Благодаря ви предварително.
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
*
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #91 -: Септември 12, 2008, 09:47:26 am »
здравейте докторе, за съжаление не мога да кача снимки, пъпките са по окосмената част на главата и по челото избиха по - малки, но явно фотоапарата ми не е достатъчно добър и не си личат добре на снимките. ще мажа с фусидин и дано постигнем ефекта. благодаря все пак.
*

    chapla

  • ***
  • 217
  • хубавица-умница
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #92 -: Септември 12, 2008, 11:51:31 am »
Здравейте, докторе! Имам дъщеря на месец и двадесет дни. Родихме се три кг и първия месец наддаде 950 гр, Обаче като почна втория месец и започна да не ака по три дена - първият път ака сама, но после й помагахме с Дуфалак. Сега педиатърката ни каза да добавям към Нутрилона по една лъжичка Фризовом - забравих да спомена, че сме на смесено хранене. Притесненията ми са в това, че като се запече първия път започна да суче по-малко - цедя се, не суче от гърда, и постепенно започна да суче по-малко. По 100 мл най-много, но в повечето случаи по около 70-90 мл.и заспива. Храни се седем  пъти. Има и колики, нервна е вечер, но не мога да разбера защо в началото имаше голям апетит, а сега... Не е непрекъснато в плач, усмихва се и се забавляваме, но...
"Всяко родено дете е доказателство, че Бог не се е отказал от нас!" Рабиндранат Тагор
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #93 -: Септември 12, 2008, 13:02:29 pm »
Изброените по-горе от мене резултати от хематологичното изследване са всъщност стандартната ПКК, която се пуска в 6-я месец, но ние малко се позабавихме.
Исках да чуя Вашето мнение относно това високите стойности на хемоглобина /по-високи от горната референтна стойност/ дали са сигнал за някакъв проблем и нужно ли е да се правят допълнителни изследвания в този случай и какви?
Приемът на богати на желязо храни или това, че не е направено изследването сутрин на гладно може ли да оказва влияние върху резултата?
Лека вечер!
Тук не е практика да се правят изследвания на 6м възраст.
Освен това, тези изследвания е редно да се правят САМО с венозна кръв.
Високият Хб е вероятно резултат от лоша проба (много стискане на пръстчето). Кръвта за тези изследвания се взема само венозно и под свободен ток (течение в контейнера за събиране).
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #94 -: Септември 12, 2008, 13:04:18 pm »
Здравейте, докторе. Имам следния проблем - до неделя имах най-слънчевото и спокойно дете на света (Божидара на 8 м.). От неделя детето започна да реве, като изпада в истерия, независимо дали я гушкаш или не. Това реване започна да се засилва като продължителност и честота и от 3-4 дена когато не е на вън реве почти непрестанно, като изпада в истерия и нищо не помага. Днес почти не е спала, а преди това си имаше режим, който си беше изградила сама. Според педиатърката на детето му няма нищо и му избиват зъби (нямаме нито едно зъбче). Въпросът ми е нормално ли е вече пети ден да избиват зъби, като явно болката се засилва и като сила и като продължителност и като честота? Благодаря ви предварително.
*оглеждаме уши с отоскоп (не с "натискане")
*правим посявка на урина
*търсим други причини за болки.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #95 -: Септември 12, 2008, 13:06:05 pm »
Здравейте, докторе! Имам дъщеря на месец и двадесет дни. Родихме се три кг и първия месец наддаде 950 гр, Обаче като почна втория месец и започна да не ака по три дена - първият път ака сама, но после й помагахме с Дуфалак. Сега педиатърката ни каза да добавям към Нутрилона по една лъжичка Фризовом - забравих да спомена, че сме на смесено хранене. Притесненията ми са в това, че като се запече първия път започна да суче по-малко - цедя се, не суче от гърда, и постепенно започна да суче по-малко. По 100 мл най-много, но в повечето случаи по около 70-90 мл.и заспива. Храни се седем  пъти. Има и колики, нервна е вечер, но не мога да разбера защо в началото имаше голям апетит, а сега... Не е непрекъснато в плач, усмихва се и се забавляваме, но...
Вземете Хумана 1.
Оставете храненията 6, или 5 дневно.
За сега не слагайте Фризовом.
Оставяйте детето да изяжда колкото иска и не ограничавайте.
Даването на "разхлабващи" на деца в тази възраст е груба грешка-не давайте Дуфалак и подобни.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    chapla

  • ***
  • 217
  • хубавица-умница
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #96 -: Септември 12, 2008, 13:17:34 pm »
Здравейте, докторе! Имам дъщеря на месец и двадесет дни. Родихме се три кг и първия месец наддаде 950 гр, Обаче като почна втория месец и започна да не ака по три дена - първият път ака сама, но после й помагахме с Дуфалак. Сега педиатърката ни каза да добавям към Нутрилона по една лъжичка Фризовом - забравих да спомена, че сме на смесено хранене. Притесненията ми са в това, че като се запече първия път започна да суче по-малко - цедя се, не суче от гърда, и постепенно започна да суче по-малко. По 100 мл най-много, но в повечето случаи по около 70-90 мл.и заспива. Храни се седем  пъти. Има и колики, нервна е вечер, но не мога да разбера защо в началото имаше голям апетит, а сега... Не е непрекъснато в плач, усмихва се и се забавляваме, но...
Вземете Хумана 1.
Оставете храненията 6, или 5 дневно.
За сега не слагайте Фризовом.
Оставяйте детето да изяжда колкото иска и не ограничавайте.
Даването на "разхлабващи" на деца в тази възраст е груба грешка-не давайте Дуфалак и подобни.
Благодаря ви, ще опитам и това, дано да влезем в нормално положение. Поздрави и хубав ден!
"Всяко родено дете е доказателство, че Бог не се е отказал от нас!" Рабиндранат Тагор
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #97 -: Септември 12, 2008, 15:24:21 pm »
Здравейте, докторе. Имам следния проблем - до неделя имах най-слънчевото и спокойно дете на света (Божидара на 8 м.). От неделя детето започна да реве, като изпада в истерия, независимо дали я гушкаш или не. Това реване започна да се засилва като продължителност и честота и от 3-4 дена когато не е на вън реве почти непрестанно, като изпада в истерия и нищо не помага. Днес почти не е спала, а преди това си имаше режим, който си беше изградила сама. Според педиатърката на детето му няма нищо и му избиват зъби (нямаме нито едно зъбче). Въпросът ми е нормално ли е вече пети ден да избиват зъби, като явно болката се засилва и като сила и като продължителност и като честота? Благодаря ви предварително.
*оглеждаме уши с отоскоп (не с "натискане")
*правим посявка на урина
*търсим други причини за болки.
Ушите ги огледа педиатърката с отоскоп още в сряда и каза, че няма нищо. Освен това каза, че не може да е инфекция без температура - това дали е вярно?
Възможно ли е детето да има запек при ежедневно изхождане, но в малки количества, като да го боли корема от запека?
Питам, защото днес на обяд имахме изхождане в огромно количество - оформено и доста твърдо, след което в момента спи. Не е съвсем спокойна, но каточели е по-спокойна от преди, поне не мрънка на сън. В същото време на обяд отказа да яде.
И ако е запек, да я оставя ли само на АМ?
Благодаря Ви още веднъж, доктор Бърди.
« Последна редакция: Септември 12, 2008, 15:27:03 pm от Фоксче »
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #98 -: Септември 12, 2008, 15:37:59 pm »
Може да има рагада (и) и болки от това.
Разбира се че може да има инфекция без т-ра.
Направете посявка и изследване на урина.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie- деца от 0 до 12 месеца (5 част)
« Отговор #99 -: Септември 12, 2008, 15:43:14 pm »
Д-р Birdie,сиропчето ли не е подходящо,кое е най-подходящо според вас за тази възраст.