Здравей, alessa!
Причините за азооспермия могат да бъдат различни. При вас има едно много вероятна причина за увредената сперматогенеза и тя е късно направената операция от крипторхизъм (трябвало е това да стане много по-рано в развитието на детето, до 2 годишна възраст). В такива ситуации имаме много малко възможности да предложим лечение, евентуално да стимулираме сперматогенезата с идеята да се получат някакви сперматозоиди в еякулата, а ако това не стане, в деня на овариалната пункция да се опитваме да извлечем сперматозоиди чрез биопсия (TESE, TEFNA и т.н.).
Въпреки въможната причина за азооспермия, допълнителните тестове за търсене на други проблеми, макар и по-малко вероятни, могат да бъдат предложени преди ин витро процедура. Това да тест за ретроградна еякулация, кариотип, тест за микроделеции на Y хромозома, изчисляване обема на тестисите, хормонален статус и т.н., по преценка на лекуващия лекар. С голяма вероятност е тези тестове да не покажат друг проблем, но все пак е добре да бъдат направени.
По отношение на финансирането имате право да кандидатствате към Център асистирана репродукция по член 26, т. 2. стерилитет, свързан с мъжки фактор (МКБ-X: N97.4):
а) обструктивна аzoospermia, при положение че са налице данни (клинични и хистологични) за наличие на достатъчна сперматогенеза. Имай предвид, че Фондът ще финансира само ин витро процедура, но вие ще трябва да си платите предварителните изследвания, както и тестикуларна и/или епидидимална биопсия.
Разбираш, че ситуацията е тежка, както емоционално, така и финансово, и откъм медицински рискове във връзка с инвазивните процедури, през които ще трябва да преминете и двамата. Затова е добре да обмислите използването на донорски сперматозоиди - зная, че това е трудно решение за двойката, но поне трябва да се говори за него. В този аспект те съветвам да напарвиш тест за проходимост на маточните тръби. Ако са проходими, можеш да мислиш за инсеминация с донорски сперматозоиди. Ако са непроходими, така или иначе ще трябва да се прави ин витро оплождане. В този случай можете да обмислите оплождането на част от яйцеклетките с партньорски сперматозоиди, а друга част - с донорски сперматозоиди. Приблизително същото важи и за фоликулометрия, която е етап от диагностичния процес при тебе.
Използвам поводът да те поканя на 6 юни в Банско, където ще се проведе
Денят на репродуктивното здраве. Ще имаш възможност да се срещнеш с други хора, както и да си направиш безплатни консултации с много специалисти. Там ще се опитаме отново да наблегнем на факта, че спермограмата е първото изследване, което двойката трябва да направи след
една година опити и не бива да се отлага.
И горе главата!