Ползването на неплатения отпуск от служителя зависи от волята на работодателя, т.е. от неговата преценка дали и кога да го предостави. Посочването на мотиви за ползването на неплатения отпуск не е задължително. Въпреки това, добре би било те да се посочат с оглед важността им и за по-лесна преценка на работодателя и когато той трябва да бъде убеден и да разреши отпуска. Разрешението от работодателя трябва да е в писмена форма (например заповед).
EТО ТЕКСТА ЗА НЕПЛАТЕНИТЕ ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА
Неплатен отпуск
Чл. 160. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят по искане на работника или служителя може да му разреши неплатен отпуск независимо от това, дали е ползувал или не платения си годишен отпуск и независимо от продължителността на трудовия му стаж.
(2) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) Работодателят е длъжен да разреши еднократно ползването на неплатен отпуск до една година на работник или служител, който е в правоотношение с институция на Европейския съюз, извън случаите по чл. 120а, с Организацията на обединените нации, с Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, с Организацията на Северноатлантическия договор или с други международни правителствени организации.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) Неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни - само ако това е предвидено в този кодекс, в друг закон или в акт на Министерския съвет.
... И ПОНЕЖЕ ИМАМ МАЛКО ОПИТ, адвокат съм, скромно ще ти предложа следната молба:
ДО.....................
МОЛБА
от .....................
на длъжност ................... в .............. СОУ (където ти е работното място)
с постоянен адрес: ...........................
ОТНОСНО: ползването на неплатен отпуск по чл. 160 от Кодекса на труда
Уважаеми господин/госпожо .....................,
На основание чл. 160 от Кодекса на труда, моля да ми бъде разрешено ползването на неплатен отпуск с продължителност ..... работни дни, считано от ...... 2008г. до ............ 2009г. по следните причини: (например - здравословни проблеми, изискващи продължителност на лечението, възстановяване в домашни или болнични условия, поради което е невъзможно посещавнето на работното място... в случай, че прецениш може да споменеш подробности)
гр. ........ С уважение:..................
Дата: .......
Учителите се назначават от директора, а директорът се назначава от МОН, така че само от директора би трябвало да зависи разрешаването на неплатения отпуск, а РИО само да се уведомява евентуално.