Малко инфо за Хавайската палма
Hawaii Palme (Brighamia insignis) Към рода Бригхамия принадлежат 6-7 вида растения със сочно стъбло от Хавайските острови и са на изчезване.
В натуралната си среда могат да достигнат до 3-4 метра височина, но в саксия стигат до 1 метър. На върха на стъблото се развива гъста китка от гладки листа, дълги 25-30 см, светло зелени на цвят, лъскави и леко твърди.
От есента до края на зимата, растенията поне на 4-5 години образуват малки клони по издълженото стъбло, създадени от 3-7 цвята с тръбна форма, бяло-кремави на цвят, с много силна миризма. Тези цветя са много декоративни, тяхното отглеждане като стайни цветя е от университетна програма за запазване на този вид, който е на изчезване от родните си места. Все още част от продажбата на Бригхамия подпомага програмата за разсаждането им в оригиналните места на произход.
Място: Тези цветя имат нужда от много светлина, за да се развиват добре, хубаво е ако е възможно да се поставят директно на слънце, или най-малкото да получават поне 5-6 часа на ден пряка слънчева светлина. Под 18-20 градуса, по време на студените месеци трябва да бъдат отглеждани в къщи.
Поливане: Трябва да се поливат постоянно през цялата година, изчаквайки винаги почвата да изсъхне между поливанията. По време на цъфтежа може да се торят, като се използва специален тор за сукуленти с ниско съдържание на азот.
Почва: В природата Бригхамиите растат по склоновете на хавайските вулкани, трябва да ги отглеждате в почва близка по състав на тази в която растат по тези места: използвайте едно добро количество вулканични камъни, смесени с малко почва, листовка или компост, така че да получите една смес мека и богата, с много добър дренаж. Имат бавен растеж, така че нямат нужда да бъдат пресаждани в по-голяма саксия много често.
Размножаване: Чрез семена. За всяко единично семенце може да са нужни месеци дори за да покълне. Изсичането на тези цветя в природата е причина тези растения да не могат да се размножават естествено, затова е много трудно да се намерят семена.
Паразити и болести: Бъдете внимателни с акарите и листните въшки, много поливане или контакт със застояла вода може да доведе до изгниване на корените. Понякога листата в началото на китката пожълтяват, хубаво е да се премахнат и да се контролира евентуално наличие на акари. След премахване на жълтите листа обикновено растението за кратко време образува нови.
Съвет на Осиана : През зимата растението цъфти и расте, а през лятото се нуждае от покой. Точно за това, по-често листата на палмата пожълтяват през лятото, което е нормално. Ако през лятото (в периода и на покой) сложите палмата на по-сенчесто място, тя ще се чувства по-добре, като в нейната родина и отново през август ще започнат да растат нови листа. През късната есен поставете палмата отново на светлина и тя ще ви зарадва със своите красиви листа и кремаво-бели цветове.