Лекси питаше за едно цвете и аз намерих малко инфо за него:
Кросандра принцесата от Цейлон, която мрази самотата...
(Crossandra)
Освен с особеното си име, кросандрата впечатлява с яркия си ефектен вид. Тя е от цветята, които могат да бъдат център на вниманието, но не и дискретно допълнение към интериора.
С едрите си, блестящи тъмнозелени листа растението е красиво дори без цветове. Което всъщност му се случва да демонстрира доста рядко – обикновено то цъфти неуморно през цялата година.
Цветовете са фунийки – най-често оранжеви, но съществуват и бели, сини, жълти. Събрани са в дълги класовидни съцветия, които растат, разклоняват се и образуват нови пъпки, така че съцветието се обсипва с цветове непрекъснато в продължение на доста дълго време.
Кросандрата (Crossandra) принадлежи към семейство Акантови. Като културно растение се отглежда от началото на ХІХ век.
Нейната родина е остров Цейлон, а днес можем да й се радваме в домовете си благодарение на дългогодишния труд на селекционерите, които са успели да укротят донякъде капризния нрав на тази източна принцеса. Но тя си е запазила една особеност, която малко цветя имат – не обича самотата. Ако искате да ви радва с цялата си красота, непременно й осигурете други растения за компания.
Въпреки че има своите изисквания, кросандрата не е особено трудна за отглеждане. В родината си тя е сравнително едро растение – достига около метър височина. Като саксийни цветя обикновено се използват по-дребни разновидности.
Обича обилната разсеяна светлина, но не и прякото слънце. Липсата на достатъчна осветеност обикновено е за сметка на обилния цъфтеж. За съжаление не е особено студоустойчива – температурата в помещението, в което я отглеждате, не бива да пада под 15ºС.
Най-добре се чувства, ако целогодишно й се осигурят поне 20-22ºС.
Кросандрата има умерена нужда от вода. За нея е вредно както пресушаването, така и преполиването. Най-добрият индикатор е горният почвен слой – когато е изсъхнал, е време да се полее. От значение е високата влажност на въздуха.
Ако редовно пулверизирате в летните сутрини и сложите саксията върху съд с влажен пясък през зимата, цветето няма да страда по тропическия рай на родния си Цейлон.
Подхранва се веднъж седмично с тор за цъфтящи растения.
Ако искате да размножите своята кросандра, няма нищо по-лесно от това. През лятото се вземат връхни резници, които се вкореняват във вода.
Младите растения се пресаждат всяка пролет, а възрастните – веднъж на 2-3 години. Подходящата почвена смес е съставена от листовка, градинска пръст, торф и пясък в съотношение 2:2:2:0,5.