Нолина (Бокарнея) Непретенциозно стайно растение, родом от Мексико (семейство Агаве). Всеки екземпляр на това растение се отличава с ярка индивидуалност. Това се отнася най-вече за формата на ствола, която е бутилковообразна, служи за влагосъбиране през сухите периоди, тъй като нолината е жител на пустинята и сухите райони.
В природата нолината е необикновено дърво, достигащо на височина до 4-10 метра, но в стайни условия обикновено достига само до един метър, расте много бавно и оттам е добавката към името й – baby palm. При благоприятни условия, например в зимна градина, може да порастне до два метра и половина.
Място: Нолината понася добре и полусянка, на 3-4 метра от прозореца, но на по-светло и по-слънчево място расте по-добре и образува по-пищна и гъста листна маса. Листата й могат да достигнат на дължина до 60 см. При недостатъчна светлина стволът се изкривява.
През лятото може да се изнесе на открито на свеж въздух – на балкона или в градината.
Температура: Благоприятна температура през лятото е 18-20 градуса, а през зимата предпочита светло и прохладно място с температура до 15 градуса, но не по-ниска от 10 градуса.
Поливане: През цялата година, но оскъдно, при напълно изсъхване на почвата между две поливания, веднъж на 5-7 дни. Поливането зависи от температурата на въздуха. За нолината преполиването е по-опасно, отколкото засушаването – при излишна влага ще изгние коренът й и ще се разболее от гъбични заболявания.
Торене: Подхранва се рядко, през пролетта и лятото, веднъж в месеца (от май до октомври) с универсална течна тор, разредена двойно от указанията на опаковката, или с тор за кактуси.
Пресаждане: Ако нолината е купена в малък съд за транспортиране, трябва да се пресади след 2-3 седмици. Обикновено се пресажда веднъж на 2-3 години в широк, плитък и недълбок съд с добър дренажен слой. Възрастните растения се пресаждат веднъж на 5 години в керамична саксия или кашпа, пак с добър дренажен слой, като в почвата може да се сложи дървесна пепел.
Размножаване: Cъс семена (много трудно, защото хубаво растение ще се получи след около 10 години), или от странични разклонения, израстнали от основното стъбло, през пролетта или лятото. Стъбълцата след отрязване трябва да изсъхнат за 12 часа, след което се вкореняват в почва и при висока въздушна влажност и температура около 25 градуса.
Съвет: Ако светлината е оскъдна, а поливането често, стволът на растението се изтегля на височина и не образува така характерния му вид на бутилка. За да не съхнат крайчетата на листата, трябва да се пръскат с вода. И поливането, и пръскането става с топла, престояла поне 12 часа вода.