Ади, знам мила, че тези 45+ дни са си отделно, както и че над 6 месеца може, но с ТЕЛК. Сега ходих в ТК и там ми казаха, че ще броят само болничните с диагноза заплашващ аборт при ЛКК - до 180 дни (нямало да броят болничния за пункцията...), но мен продължава да ме мъчи едно съмнение, защото прочетох някъде, че всички болнични за общо заболяване са макс 180 лева на година, в което има основание - ако и болен повече от половината година, може и да си си за ТЕЛК. Може ЛКК за бременност да следи само тези болнични за бременност, но НОИ да следи всички? Ще поровя из нета пак да чета...
Това е извадка от наредбата , която регламентира издаването на болнични. А относно 180-те дни, говорим за болничен 180 дни без прекъсване . Това обаче не означава , че в рамките на годината нямаме право на болничен за по-дълъг срок. Най-често в този случай след 180-те дни без прекъсване , болния се връща на работа за няколко дни /уж/ и след това няма проблем да продължи с нов болничен.
НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА НА РАБОТОСПОСОБНОСТТА
Раздел II.
Издаване на болничен лист при болест, трудова злополука, професионална болест, аборт, при належащи медицински прегледи и изследвания и при трудоустрояване
Чл. 21. (1) При временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест болничен лист се издава за времето от първия ден на настъпване на временната неработоспособност до нейното възстановяване или до установяване на трайно намалена работоспособност от ТЕЛК, независимо от това, дали по него ще се плати парично обезщетение.
(2) Когато временната неработоспособност е продължила повече от
6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.
(3) Неработните дни, както и ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват временната неработоспособност. Прекъсване на временната неработоспособност се приема само когато лицето се е явило на работа със съгласието на органа, разрешил отпуска по болест (лекуващите лекари, ЛКК, ТЕЛК или НЕЛК). Това обстоятелство се отразява в ЛАК по реда на правилника по чл. 109 ЗЗ.
(4) По изключение за отделни случаи след мотивирано решение на ТЕЛК отпускът за временна неработоспособност може да се продължи и след изтичането на новите 6 месеца само за някои болести, като туберкулоза, травматични увреждания, следоперативни състояния, хепатит, инфаркт на миокарда и др., когато е очевидно, че осигуреният ще възстанови работоспособността си в следващите 6 месеца. Не се разрешава ползването на отпуск за временна неработоспособност непрекъснато за повече от 18 месеца.