0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Апартамент в строеж
« -: Февруари 11, 2008, 20:33:26 pm »
Мили дами, много ще съм благодарна, ако някой е купувал скоро жилище "на зелено" да сподели опит! Какво да внимаваме, от къде могат да ни преметнат нещо, случва ли се все още да се просрочи изпълнението? Въобще всякакво инфо ще ми е от полза!   
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #1 -: Февруари 12, 2008, 11:41:23 am »
Бинки, винаги се просрочва изпълнението, с 3 до 6 месеца. Не купувайте преди да има разрешение за строеж, защото може да стоите на капаро три-четири месеца и накрая строежа да се провали, а цените да са скочили драстично. Внимавайте при подписване на договора цената да е упомената изрично с или без ДДС е. И, общо взето, поразпитайте за други обекти на същия строител и ги разгледайте. Да не се окаже, че строят с тухлички от захар (итонг).

Успех!
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #2 -: Февруари 12, 2008, 13:20:51 pm »
Благодаря ти много, зайче! Ние ще гледаме да е започнат строежа, за да не караме повече от 1 зима бездомни.  :) А строителите ще ги проучваме значи за предишни изяви.  :thankyousign:
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #3 -: Февруари 12, 2008, 13:44:08 pm »
При подписване на предварителен договор да се чете много внимателно!
1. Квадратурите обикновено включват общите части, напр. при ап от 80 кв. м, чистата жилищна площ е около 60 кв м.
2. Какво се включва в цената - дограма каква?, врати, какви?, гипсокартон или шпакловка на стените? Да не се окаже, че после ще трябва да сменяте дограми, да слагате гипсокартон за ваша сметка ако искате такъв!
Не е лошо предварителния договор да бъде огледан от юрист!
*
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #4 -: Февруари 12, 2008, 14:02:06 pm »

Не е лошо предварителния договор да бъде огледан от юрист!

 Тъкмо щях да го пиша,и гледам Яна го е писала.Брат ми наскоро си купи апартамент.Накарах го да вземе предварителния договор и да го занесе на адвокат  преди да го подпише.Оказа се,че има доста уловки,които бяха коригирани.Хората действат на принципа-ако мине номера.Така че при условие,че ще изсипвате сума ти пари за това жилище,не трябва да ви се свидят 100-200лв за адвокат.
*
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #5 -: Февруари 12, 2008, 14:03:56 pm »
Не е задължително да не спазят сроковете, нашия строител например вместо април, януари взе акт 16 (разрешително за ползване).
Хубаво е да посещаваш честичко обекта, за да следиш до къде са стигнали
Не се захващай със строител който продава малко по-евтино, но му е първа или втора сграда. По добре да платиш малко повече, но да си спокойна че всичко ще е наред. Ще обясня защо, вече ги няма строителите които взимаха парите на хората и изчезваха, НО новите строители нямат необходимата рутина при работа с общините, ВиК, НЕК и т.н., т.е. бавят се много с пускането на ток, вода, от там и акт 16.
Другото момичетата са ти го написали.

Сега малко съвети към теб - хубаво е след като имате вече окончателния план на жилището да започнете да мислите къде какво ще слагате, защото е добре на време да казвате на строителя къде искате контакти, къде да са изводите за вода, коя стена да я няма и др. Много по-лесно и бързо е, отколкото да къртите и пробивате след това вече готово замазано и шпакловано жилище.
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #6 -: Февруари 12, 2008, 15:00:26 pm »
Когато капарирахме жилището,вече изливаха тавана, т.е. пода на горния етаж.
При подписване на договора, отпадна точка за вдигане на цената, вследствие покачване цената на строителните материали, по наше искане. Иначе договора си беше твърде добър - с посочени материали на врати, дограма, гипсова шпакловка,боядисани стени,хидро- и топлоизолация и т.н.Хубаво е да се знаят всички материали, които ще се използват и да се ходи на обекта.
Имахме възможност сами да изберем дали да имаме, или не маза и коя точно. Цената на кв.м. е 2 пъти по-ниска от цената на кв м. на жилището.
В нашия случай имах възможност сама да опъна ролетката и да меря стените. Дори на места има отпуснати см!  :wink: Но на зелено винаги има подводни камъни.
Т.к. нямаше още изградени вътрешни стени, ние си го проектирахме. И сега на всеки етап ходим с едни скици, едни чертежи, планове при строителя - да уточняваме контактите,кабелите, за банята, осветлението, отопление-кубици-радиатори, окачени тавани и т.н. Вече съм измислила кое къде ще бъде.
А, още нещо - строителя прави снимки на етап окабеляване и на етап прекарване на ВИК и ТЕЦ инсталациите. Добра идея, възползвах се от нея и си снимах апартамента. Така се избягват фалове за в бъдеще-я пробит кабел, я, недай си Боже, тръба.
Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си!
*
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #7 -: Февруари 12, 2008, 17:10:13 pm »
Аз като жена на строител мога да ви кажа, че сегашните строежи не стават за нищо. Винаги съм го питала за апартамент и той казва че никога не би си купил апартамент с сегашно строителство. Това е от мен, но това е въпрос на избор.

Re: Апартамент в строеж
« Отговор #8 -: Февруари 13, 2008, 08:23:36 am »
Тук не става дума за въпрос на избор, а за много щателно проучване. Никой не бяга от новото, хубавото и сигурното.
Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си!
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #9 -: Февруари 13, 2008, 10:01:46 am »
А, още нещо - строителя прави снимки на етап окабеляване и на етап прекарване на ВИК и ТЕЦ инсталациите. Добра идея, възползвах се от нея и си снимах апартамента. Така се избягват фалове за в бъдеще-я пробит кабел, я, недай си Боже, тръба.
И аз съм се сетила за това - много е удобно.
*
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #10 -: Февруари 13, 2008, 10:04:47 am »
Ние правим ремонти,и няма да ви казвам какви водни и ел.инсталации сме виждали! 8O 8O 8O Трябва да се ходи често и да се върви след изпълнителите.Особено ако не искаш тоалетната чиния да ти е под душа!
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #11 -: Февруари 13, 2008, 11:22:27 am »
Особено ако не искаш тоалетната чиния да ти е под душа!

 :lol:  :lol: :lol: Като студенти още, имахме колеги с такава екстра.За студенти е позволено...  :lol: Пък и като знам какво означава "студентско обзавеждане"...
Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си!
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #12 -: Февруари 13, 2008, 11:46:30 am »
От най-голямо значение според мен е правилният избор на строителната фирма, изпълнител на обекта.
Ние се включихме в ново строителство съвсем " на зелено ".Строителят още нямаше разрешение за строеж, но бяхме виждали кооперации в изпълнение на конкретната фирма,знаехме къде предстои да строи и решихме, че ще чакаме.
Това, което беше най-важно (за мен) в договора:
1.Цени (задължително е упоменато, че цената остава уговорената, въпреки повишението на цените на строителните материали)
2.Срокове(А14-заради кредита;А15;А16)
3.Изпълнение: дограма, врати, шпакловки ,замазки и т.н.

Малко са вече фирмите, които се бавят със сроковете за издаване(всеки гледа да си вземе парите).
А със сигурност(поне на 98%) няма фирма, която строи с блокчета от ITONG. Конкуренцията между строителните фирми е толкова голяма, че май започнаха да строят все по-качествено.
А що се отнася до това, колко е вързана крайната цена с цените на строителните материали ........хората работят на най-малко 300% надценка.
Работя във фирма за строителни материали и мога да кажа, че ако за 1кв.м. са необходими около 100 - 150Е, то те продават на не по-малко от 600Е. Е???
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #13 -: Февруари 13, 2008, 12:05:42 pm »

А що се отнася до това, колко е вързана крайната цена с цените на строителните материали ........хората работят на най-малко 300% надценка.
Работя във фирма за строителни материали и мога да кажа, че ако за 1кв.м. са необходими около 100 - 150Е, то те продават на не по-малко от 600Е. Е???


Най-хубаво е строителната фирма да има складове за строителни материали, тогава цената на кв.м е мнооого конкурентна. Както е в нашия случай  :wink:
Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си!
*
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #14 -: Февруари 13, 2008, 15:18:38 pm »

Най-хубаво е строителната фирма да има складове за строителни материали, тогава цената на кв.м е мнооого конкурентна. Както е в нашия случай  :wink:

я коя е фирмата?
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #15 -: Февруари 13, 2008, 15:49:54 pm »
ами тя е русенска, ако искаш ще ти я кажа.
Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си!
*
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #16 -: Февруари 13, 2008, 16:10:43 pm »
а в София не строят, така ли?
*
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #17 -: Февруари 13, 2008, 16:31:53 pm »

А що се отнася до това, колко е вързана крайната цена с цените на строителните материали ........хората работят на най-малко 300% надценка.
Работя във фирма за строителни материали и мога да кажа, че ако за 1кв.м. са необходими около 100 - 150Е, то те продават на не по-малко от 600Е. Е???


Тук не съм много съгласна.И ние в момента строим-кооперация на 3 етажа вда от които се мъчим да продадем на зелено.Един кв.м. излиза доста повече от 150Е.Да не забравяме че обекта се издава и изолации,мазилки и т.н. което си хвърля доста средства.Да не забравяме че и цената на труда е доста висока.По нашия край никой строител не работи за по-малко от 50лв.на кв.м.
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #18 -: Февруари 13, 2008, 16:33:06 pm »
Мерси, мацки! Много ценна информация давате! Ние сега все още търсим нещо, което да ни устройва като цена и квартал. От там вече като се спрем на конкретен обект, ще проучваме строителя и сигурно ще имам хиляди въпроси още...
Re: Апартамент в строеж
« Отговор #19 -: Февруари 14, 2008, 12:47:31 pm »
а в София не строят, така ли?


не, не строят.  :(
Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си!