lady_11,
Законите в България са за всички.Има си процедура и административни наказания за такива, които не ги спазват.
Да, винаги ще има хора които ще се опитват да нарушат пространството на осиновените или на осиновителите..
Що се отнася до това дали има случаи на биологични родители с неизвестен адрес- в практиката почти няма такива.
Ще поясним и защо
От 22.08.2003 г съществува НАРЕДБА за условията и реда за осъществяване на мерки за предотвратяване изоставянето на деца и настаняването им в институции, както и за тяхната реинтеграция. Социалните работници от отдел"Закрила на детето" работят по тази наредба вече трета година.
Какво се случва ако една майка вземе решение да остави детето си за осиновяване?
След като е получен сигнал за съществуващ риск от изоставяне на новороденото дете от Родилно отделение при МБАЛ, независимо от възрастта и развитието на детето, социалният работник от отдел „Закрила на детето” по настоящ адрес, до 24 часа предприема проверка по случая.
Какво значи това? Социален работник незабавно посещава Родилно отделение, като се среща с майката в стационара на отделението. Целта на срещата е да се окаже първоначална подкрепа за справяне с после родовия период и с признаците на притеснение, нетърпение, напрежение или депресия.
Във връзка с тази така наречена след родова депресия, закона бе изменен и биологичната майка няма право в рамките на 14 дни след раждането да подписва декларация съгласие за осиновяване. Това е периода в които лекарите считат, че депресията отминава. /Чл. 54. (2) от СК/
Социалният работник съвместно с персонала на родилното отделение работи с майката по отношение на страховете й да види, докосне и кърми детето си. Тоест да полага необходимите грижи и внимание.
Не са редки случаите, когато родилките от страх за съдбата си, изобщо не мислят за детето си. В такива случаи често наблюдаваме бягство от родилно отделение, след раждането. Тогава е възможно да вземат със себе си и единствените документи, удостоверяващи раждането, с надежда, че така няма да могат да бъдат открити и задължени да отглеждат детето си или да имат контакт с него.
Тогава има няколко варианта-майката се обявява за издирване чрез съдействието на полицията, /Чл. 57. (1) и (2) СК/-тоест осиновяването може да се предприеме и без съгласие на родителя и др.
При всички случай обаче по изоставянето на детето работят специалисти,които не го оставят без статут на произвола на съдбата.
Биологичната майка може да вземе и решение временно да изостави детето си и то да бъде отглеждано в Дом за медико социални грижи /ДМСГД/, бившите домове „Майка и дете”. Това е възможно да се случи до отстраняване на трудностите съпътстващи раждането и отглеждането на детето в семейна среда.
Когато обаче биологичният родител категорично е взел решение да остави детето си за осиновяване, има право да получи консултация, относно последиците от неговото съгласие за осиновяване на детето.
Когато той е подписал декларация-съгласие за осиновяване, детето се вписва в Регистър на деца за пълно осиновяване, воден от Регионалната дирекция „Социално подпомагане” по постоянния му адрес, съответно в регистъра на децата, които могат да бъдат осиновени от чужденци при условията на пълно осиновяване, воден от Министерството на правосъдието.
Разказваме всичко това, защото то практически доказва, че почти няма случаи в които адреса на биологичните родители е неизвестен.
Законодателя е помислил за правото на детето да се отглежда в семейна среда.
lady_11,
БАОО е сдружение на осиновени хора и родители, осиновили деца