Стеф, различните изследвания имат различна информативна стойност.
Ако при рентгеновото изследване е открита спина бифида или ако има съмнение за такава, трябва да говориш с рентгенолога дали не е добре да се направят и други изследвания, друг вид образна диагностика - примерно томография. Това е за да се докаже или отхвърли на проблем с прешлена.
Заради това, че искаш да забременяваш, ти е направена генетичната консултация и генетичните изследвания. При тях, щом не се открива проблем с гета за MTHFR, значи няма такъв. Това обаче не отхвърля наличието на спина бифида при тебе. Мутацията само увеличава риска от спина бифида, на такова заболяване могат да имат и хора, при които няма мутация.
Връзката между мутацията на гена за MTHFR и спина бифида е следната - този ген е отговорен за производството на ензим, който се нарича метилен тетрахидрофолат редуктаза (MTHFR). Ензимът е от основно значение в метаболизма на фолиевата киселина до неговата активна форма - метилфолат. При жени с този генетичен дефект фолиевата киселина не се усвоява правилно, а това увеличава рисковете от раждане на дете със спина бифида, както и с други вродени заболявания. Вероятно не откриваш двата термина в една статия, защото изписваш погрешно ензима (разместила си две букви).
А се намира в пакет тромбофилия, защото при някои хора, които имат хомозиготна мутация на MTHFR , нивото на хомоцистеина е увеличено, което пък е рисков фактор за образуване на тромбози.
Питай, ако не съм го обяснила ясно.