За АД няколко неща:
Атопичният дерматит е често детско заболяване с много характерна картина, точни критерий за диагноза, но значителна и широка диференциална диагноза (т.е мимикрира широк кръг невинни детски екземи или други кожни заболявания). Връзката на атопичният дерматит с алергия към определени храни или алергични фактори се отнася до по-малко от 1/3 от случаите. В останалите случаи причина са широк кръг от фактори от перилни препарати до инфекции.
В останалите случаи причините за атопичният дерматит са НЕИЗВЕСТНИ, и опитите ВСЯКО дете да се слага на диети, или да се тестува за чувствителност към алергени, особено ако майката не забелязва връзка с определени храни, е порочна и грешна. Има значение безспорно да се определи причиняващият фактор, но в ПОВЕЧЕТО случаи е трудно и всяко търсене "на всяка цена", особено при леки форми е безпредметно.
Тестуването, ако не се касае за тежки, генерализирани случаи НЕ Е ИНФОРМАТИВНО защото:
* децата често проявяват чувствителност към десетки алергени, факт който често няма никаква връзка с фазите на изостряне на атопичният дерматит, поради което не може да се направи никаква смислена връзка. Често децата проявяват кръстосани реакции при тези тестове-т.е дете с чувствителност към домашен прах е чувствително едновременно към домашни кърлежи и птичи продукти. И какво заключаваме от това?-много от майките и не подозират преди тестуването за наличие на чувствителност, защото детето е без никакви или минимални симптоми.
Пример-> Майка чието здраво досега 14 мес. дете е във фаза на остра атопична екзема тестува детето си и получава (+) резултат към домашен прах и кърлежи например. Но детето е в в досег с тези алергени месеци и досега няма никаква реакция към това. Как изведнъж то става чувствително и изразява внезапно екзема? Защо по рано при първият,вторият, третият контакт детето не е реагирало? Това показва, че е много трудно да се свържат резултати от тестуване с клиничното състояние, освен, ако не се касае за група известни храни: яйчен белтък,пчелен мед, ягоди,риба, ядки, шоколад, протеини на кравето мляко. Но майките знаят за това, и вече са забелязали връзката като сами отбягват тези храни. Ябълките НИКОГА, НИКЪДЕ не са предизвиквали каквато и да а е алергична реакция в огромното мнозинство от децата, освен ако не са пръскани с пестициди.
В много случаи след тестувания, поради изключително мощните алергични дразнения децата се влошават с месеци, или хода на една БА може да се влоши.
Атопичният дерматит е СРАВНИТЕЛНО добре протичащо заболяване,чиито значение се ограничава само по отношение на възможността за проява на астма или алергичен ринит в по-късна възраст -около 80% от децата, но този процент не е всеобщо приет.
Основата на лечението са борбата със сухата кожа и предизвикваният сърбеж. В стадиите на изостряне единствено местното приложение на кортикостероидни кремове приготвени в база овладява бързо симптомите и ликвидира рецидива за дни. Често е необходим и антибиотичен крем към кортикостероида, тъй като почти всички екземи от този тип са с вторична бактериална инфекция, без лечението на която НЯМА ДА ИМАТЕ НИКАКЪВ ТРАЕН РЕЗУЛТАТ. Калцият през устата е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕН-той сам може да предизвика тежък рецидив. Аериус и Зиртек може да се използват (само единият от двата препарата, не двата заедно) САМО ПРИ упорит сърбеж на мястото на екземата, но иначе нямат НИКАКВО Влияние върху хода на екземата-особено ако Вашият случаи на атопичен дерматит не е на алергична основа. Курсовете със Зиртек ИЛИ Аериус са допустими за няколко дена само, но ако изберете добре приготвен кортикостероиден крем детето ще се подобри за дни-следователно Зиртек и Аериус НЕ СЕ ДАВАТ С МЕСЕЦИ. Избягването,страха от кортикостероидните препарати и особено неправилната им употреба Ви лишават от бързо облекчение и Ви осъждат на месеци мъчения. Често леки форми на атоп. дерматит отзвучават за 1 седмица само с хидратантен крем, докато Зиртек и Аериус Ви карат да мислите,че те подобряват състоянието ...
Овлажняващите кремове само поддържат кожата-те не могат да Ви предпазят от рецидиви или да ги лекуват. Ако има инфекция под екземата, тя не изчезва по никакъв начин, освен ако не лекувате с подходящ антимикробен препарат успоредно.
Разбира се, че една диета би помогнала, ако атопичният дерматит е от хранително естество, но аз мисля,че проблема е друг. За 17 години практика съм видял само ЕДИН/ДВА тежки атопични дерматити у кърмаче-останалите са лесно овладяеми форми без много рецидиви.
Проблемът с тежките алергии в БГ се причинява от ранното въвеждане на храни, както и крайно неподходящите схеми за захранване. Сокове и плодове от 2 или 3 месец е НАПРАВО НЕДОПУСТИМО, от 1 месец - е престъпление. Бедните бебета-такива алергични и атопични реакции се отключват,че не ми е чудно всичко останало. КАТЕГОРИЧНО СЕ ОТРЕЧЕТЕ ОТ ПОДОБНИ ПРАКТИКИ. По рано от 5.5-6 месец не давайте нищо освен кърма или адаптирано мляко. Ако сте на адаптирано, ползвайте добри марки- Хумана, например. Милупа се "слави" с общо взето проблемни млека и тежък мазен вкус на млеката (лично мнение!)
Ябълки, ориз и моркови са най-невинните храни дори и днес-ако обаче точно с тези храни сте започнали "луди" захранвания от 1-2 месец не се учудвайте че децата реагират и на тях... При тези шизофренични програми на захранвания децата ще реагират на ВСИЧКО-няма логика,къде да търсите...