Малко коментар на написано от Д-р Чавдаров.
По-различно мнение не е пречка, особено ако от написаното от Д-р Чавдаров стават ясни редица неща.
Съдете сами:
"Нека сега с малко примери от написаното от Вас тук, Г-н Чавдаров
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=17621.msg334604"Ранната диагностика и Войта-терапия - решаваща стъпка в лечението на децата рискови за церебрална парализа
д-р Ив. Чавдаров, Д-р К.Радославова"
, за да не бъдем голословни, а обективни:
*
"Например : ако едно дете в края на второ тримесечие е достигнало съответстващата постурална зрялост,"->>Няма такава "зрялост"...Изследват се наличността или отсъствието на специфични архаични рефлекси, тяхната динамика, наличие или регресия. Има стадии на моторното развитие и съответните на това показатели на суровият моторен индекс.
*
"Например:ако едно дете в края на второ тримесечие е достигнало съответстващата постурална зрялост, тогава то притежава и следните способности : по корем е завършена дланната опора, по гръб може да посяга радиално. Предпоставка за това са пронационното движение на предмишницата и на пълното отваряне на дланта. Всичко това ни показва рекцията хоризонтален колис в този период."->Термините могат да впечатлят, но постановката Ви не е издържана.
Движението гръб-коремче и коремче-гръб е един от най-ранните стадии на моторно развитие и се дължи на подтискане на EAR I с последваща поява на реакции тип EAR II,свързани със запазване на постуралното равновесие. Останалото, което пишете не говори на разбираем медицински език.
*
"Смутена е приспособителната способност на централната нервна система към промяна на телесното положение, възможността да приема и преработва аферентните импулси и да предлага съответия изготвен шаблон."->>Това са много свободни изрази, които е тъжно да се четат.Освен това, напомнят ужасен Руски Павловизъм от миналия век.
*
"Разбирането на примитивните рефлекси е в съпоставка отново с другите звена на диагностиката и най-вече с достигнатото ниво на постуралната онтогенеза. При напредване на позиционното развитие, рефлексите се разграждат, развива се адекватната за възрастта спонтанна моторика."->Отстъпването на групите архаични рефлекси (EARsI) е резултат на подтискане от по-висши корови функции. За никакво "разграждане" не става въпрос. EARsI са със стволов произход и изчезват с развитието на волевата моторна активност.
*
"Ако позиционната реактивност е смутена , примитивните рефлекси се фиксират. Те са първите белези на заплашващо церебрално-паретично развитие."->>Няма такова нещо, просто. Не се фиксират-просто не регресират. Но дали няма да изчезнат-не може да се предвиди. Затова в стадиите на моторното развитие има възрастови интервали, а не се "заковава" една възраст. За никакви "заплашващи" не може да става реч. Просто детето отговаря, или не, на стадият на развитие, съобразно хронологичната му възраст.
От друга страна, начинът по който едно дете изпълнява определени стадии в моторното си развитие (например обръщането гръб-корем с моливо-подобно търкаляне, а не "стъпаловидно" такова) могат да наведат на мисъл за хипо или хипер тонус, които обаче са симптоми, а не ДЦП. Има много причини за хипо или хипертония при едно кърмаче.
*
"Рефлексната локомоция е точно дефинируем двигателeн процес в областта на аксиса и крайниците, който може да бъде рефлексогенно повлиян от определени пускови зони , при запазване на определено изходно положение."->>Това са грозни спекулации, които не можете да докажете по никакъв начин. Следователно=не се приемат. Използвате и език неразбираем за която и да е било педиатрия или детска неврология. Вид "Павлов" език... Кои са тези "пускови зони", ако позволите?? За какви "двигателни процеси по аксиса" пишете??
Ако става въпрос за кранио-каудалното развитие на мускулният тонус, то това е съвсем друго нещо. То има 4 фази.
*
"Любовта към него (детето, курсивът е мой) то не винаги означава удоволствие и радост"->>Това пък е тъжно да се каже или изпише изобщо...само някой "изперкал" умствено може да говори подобни дивотии. Децата са удоволствие и радост винаги за родителите си. Само за един морално деградирал индивид нещата може да не са така. Или за един червен комунист-за комунистите хората по принцип са "бройка", "число".
И защото просто не е вярно...
Всичко, което съм Ви написал се базира на това:
Capute AJ, Accardo PJ
"The infant neurodevelopmental assessment: a clinical interpretive manual for CAT-CLAMS in the first two years of life, part 1+2"
Curr Probl Pediatr Vol 26 Issue 7 p. 238-257"
Подготвям и други подборки с обективна и непреднамерена критика.
Аргументи, моля... не квалификации.
************
Преди да започнеш "лечение" на едно дете първо трябва да отсееш кое е нормално за възрастта си дете, и кое не е (или за момента няма патологични отклонения). Има днес единни критерии как става това. Става от педиатър. Няма "по-тесни специалисти". Само в Бг има. Хора като Г-н Чавдаров работят за това. Защо? За да може само те да
"знаят". Другите-те са "не-специалисти".
Говорим тук за диагнозата, не за лечението или Войта. Така се гради монопол и се печелят пари, но не и научен авторитет. Но те не се интересуват от това.
От десетилетия съществуват критерии за снемане на неврологичен статус при дете до годинка и над. Има много точни и ясни критерии кое се смята патологично и кое не. За хора като Г-н Чавдаров такива неща няма. Те са "хартийки". Защо? За да може всеки "Чавдаров" да си измисля симптоми кое е патология, и кое не е. Нещо, което не би го търпял никой и никъде.
Оценката на неврологичното състояние на всяко дете става в рамките на месечните визити. Ако забележим проблеми консултираме и продължаваме нататък в сътрудничество, но контролът на крайният резултат зависи от нас. Защо? Защото пациентът се доверява и на нас. И защото ако забележим методи "а ла Чавдаров" си вземаме пациента и търсим по-добро решение за него.
Г-н Чавдаров не е съгласен. Защо? Защото бил "по-специалист". А защо е? Защото си е направил собствена медицина и си "бае" по нея.
Какво са тук критериите на ААП или Американската Асоциация по Неврология, или общо приетите milestones за оценка на едно дете? Нищо-хартийки, статийки.
На хора като Г-н Чавдаров аз казвам "До тук!". Вече има компетентни и подготвени лица и в Бг, и българи работещи и живеещи навън, които не могат да търпят да се манипулират родителите с лъжи.
По отношение оценката на едно дете:
За това, че Г-н Чавдаров прави добре Войта-моля, никога не съм говорил за това.
Но първо трябва да е честен и да представи изследвания че методът е с преимущества, и второ да обсъжда всички останали методи наравно и със същият респект.
"ау, детето не си отворя ръцете при положение по коремче на 3м възраст."->>симптом а ла "Чавдаров".
Можете ли да посочите едно съвременно ръководство, където това да е критерии за каквото и да е било на тази възраст? За каква активност по-корем можете да говорите на възраст 3 месеца, щом тази поза е пасивна? тоест Вие поставяте детето по корем? На 3 месеца може ли едно дете да се обръща от гръбче по корем? Съгласно общо приетите milestones на възраст 3 месеца бебчето в тази позиция би трябвало да изправя главичка и гърдички, придържайки се на лакът. Това е 3 стадии в еволюцията на нервно-мускулният тонус от главата-към краката (кранио-каудално).
Просто бих искал да кажа неща, които редица хора тук биха искали, но не смеят, защото зависят материално от хора като Г-н Чавдаров.
"Царят е гол!" Бих добавил-няма и смокиново листо, даже.
Ето как започва всичко-виждат го "специалисти" и си интерпретират каквото им хрумне:
"А тук има проблем"->>ДЦП->Войта.
За това става реч тук-не за това че правят или ползват Войта.