Някои прости подходи за преодоляване на проблема с повръщанията при бебета.
Ще стане въпрос само за деца без подлежащи заболявания!
Някои общи за двете групи положения:
*трите основни пилона за достатъчност на храненето при деца до 3-4 месечна възраст са:
- сън (спокойствие) непосредствено след хранене и оригване. Бебе неспокойно, плачещо, търсещо и неуспокояващо се със залъгалка след края на едно хранене е по принцип гладно, колкото и да ни се струва че гърдата е "пълна", яде добре и т.н. Бебета до 3-4 месеца след храна са спокойни или обикновено заспиват. Разбира се ако памперсът е замърсен и иска смяна, детето от това може да е неспокойно, но се предполага че сте изключили всички тези причини. Някои деца просто искат оригване след което може още да изядат значителни количества. Други понякога поспиват за около 15 минутки, след което си дояждат, въпреки че са оригнати непосредствено след края на храненето. Имайте пред вид.
-добро наддаване на тегло- това е един от малкото абсолютни критерии за достатъчност на храненето.
-тежки с урина памперси.
*бебетата обичат "нежните подходи". Избягвайте груби, брутални, необмислени лекарски действия. Примери? лекарства за "запек" или диария при бебета. Запек при бебета е изключително рядко явление . Течните и попиващи памперса изпражнения на едно изключително кърмено бебе в добро общо състояние и без патологични симптоми, не е диария, и няма нужда от лекарства против "диария". Всички препарати за "колики" са запичащи, по принцип. И тъй като нямате нужда от тях, може да причините на бебето >> трудни изхождания >> плач >> аерофагия >> газове >> още повече колики и повръщания.
*Във възрастта до 2-3 месеца ( а и изобщо), избягвайте да давате каквито и да са били лекарства или парамедика, без дълбоко да сте помислили, разбрали, установили, какво точно искате да лекувате. На всяка цена избягвайте "капки за колики", "хомеопатични" глупости, безумни смени на АМ. Стремете са леко да "водите" бебето, но винаги в съзвучие с това,което иска. Стремете се винаги да разбирате какво става в момента и да се намесвате знаейки причините за ставащото. Водете бележки- често много помагат.
*Стремете се да има спокойна обстановка- бебетата не се "тревожат" толкова ако братче или сестриче ги пипат, дърпат, плачат, но от стреса на майката веднага настъпва промяна. Или от крясъците на бащата. Бъдете близко до бебето в смисъл да избягвате Руски "войнишки подходи" на ранно дисциплиниране.В този аспект, насилствените "приучавания" за употреба на гърне, особено на деца под 14-15-16 месеца, са недопустими.
*бебетата са лакоми. Те не спират сами, особено група "особени" бебета. Спирайте ги сами, ако видите че преяждат, но ги приспивайте после с разни техники. Ще видите че за 2-3 седмици храненето им ще се регулира значително. В този аспект, залъгалката е неоценим помощник. За първите 2-3-4 месеца е по-добре при такива деца да храните с ограничения, и на 3 часа, отколкото свръх, но на 6. Това правило е обратното обаче за деца над 4-5 месец- там е по-добре по-пълно хранене, но на възможно по-редки интервали- 4 или 5 пъти дневно. "Ограничения" се има пред вид да "отрежете" 15-20 мл, а не да давате половината от нужното. Помнете че за цялата бебешка възраст АМ над 1л дневно не е добро решение.
*следете внимателно да не интерпертирате неспокойствието на бебето ВИНАГИ като "глад". Пазете се от това особено. В този аспект, залъгалката-биберон, позволяваща Ви да изместите храненето 1/2 час по-късно за да си спазите 3 часа ( в първите месеци) е неоценим помощник. Също и да приспите бебето след като сте му "поорязали" количеството. Но не злоупотребявайте с нея- ползвайте я "икономично", и в никакъв случай цял ден в устата.
*пазете нощните хранения на детето ( 1 или две). В никакъв случай насилствено не ги махайте! няма правило или подход, изискващи насилствено махане на нощните хранения- напротив- те са условие за добър прираст на тегло в първите месеци.
*теглете детето редовно, но не робувайте на цифрите. Особено внимавайте с взривните наддавания на тегло- почти винаги значат че прехранвате. Ако детето не наддава добре, първо пуснете обикновена и стерилна урина и ревизирайте храненията, помисляйки за добавка ( ако кърмите). Ако сте изчерпали всички способи за увеличаване на кърмата, но теглилката "ви се усмихва недоверчиво", не робувайте- опитайте добавка след едно следобедно кърмене. Ако детето изпива количества, ще се наложи да давате добавки или да реорганизирате кърменията. Примирете се с фактите и не мъчете детето с Вашия фанатизъм- винаги е имало проблеми с кърменето от различно естество, и щом сте изчерпали всичко възможно, бъдете еластични в подхода. Помнете също че достатъчният калориен прием в първите 12 месеца от живота на детето Е КЛЮЧОВ фактор за умствено-интелектуалните му възможности и нещо от особено значение! Следователно, винаги гледайте нещата от позицията на детето - 2-3 месеца в мъки "да се накърмим", щом очевадно нищо не помага, пречи на детето и не е разумен подход за зрели хора, а подход на фанатици.
* като "дявол от тамян" се пазете от хранения на под два часа, или кърмения "цял ден на гърдата"!! Не че робуваме на часове, но 2-часа са критерий за пълноценното предишно хранене. Честото поставяне на гърдата под 2 часа при 90% от майките не увеличава кърмата, защото при недостиг обикновено гърдата изисква повече време за да събере нужното. Аргументът че, с по честото кърмене на кърмачето ще имате повече кърма поради по-доброто изпразване на гърдата просто не важи, защото:
-често няма какво да се "изпразва"- гърдата си е празна и детето само гълта въздух и прилича на "нахранено", но ревва след 1/2 час, след като въздуха излезе от стомахчето му или като оригване, или като колики.
-детето има храна от предишното хранене, и технически не може пълноценно да изпразни гърдата при хранене на час интервал! това води до прехранване, колики, нервно дъвкане на зърната, рагади, езофагит от честите повръщания, и невъобразим конфуз от цялата ситуация. Който автоматично "привлича" баби, снахи, свекърви, етърви и т.н. "зоопарк от мнения", от което нещата стремително потъват надолу както "Титаник".
*настоявайте децата Ви да бъдат преглеждани при нужда! Плащайте за това, ако това иначе не става. Децата се менят особено динамично. Никога не давайте лекарства на не прегледаните Ви деца, по данни от телефона. Винаги съм твърдял че телефона при Педиатъра служи само за две неща- "даване час на визита" и за казване "Елате да ви видя". Както и за спешни напътствия за спешни случаи на път за болницата.
*мислете много и дълбоко преди да давате лекарства на бебета, особено на деца под 2м възраст!
*забравете за "капки за колики", Бйо-Гаи, Колиийфи и т.н. Даването на Ентерол при деца няма научна обосновка и е хазартен подход. Бебетата имат "нежна" и нестабилна чревна флора, много чувствителна на "драстични подходи". Всичко от прехранването, през лекарствата и всякакви толкова популярни в Бг "лекарства за колики" са ненужни и потенциално опасни. Чревната флора при бебета се поддържа само и единствено от правилното им хранене и спазването на основни правила за поведение при отглеждането на децата. Не е нужно философстване, мъдруване, мерене гънките на пъпчето Ви. Серия от прости стандартни и работещи практики са нужни.
* даването на "водички", "сокчета" и подобни, при деца под 5.5 месеца е абсолютно нежелателно. Фактът че много бебета не пият вода, колкото и на Вас да Ви изглеждат "жадни", говори всъщност че детето не е жадно. Ако оставим настрана фактът че, в кърмата и АМ има вода, даването на вода при малки бебета не се налага, освен в много топли и горещи дни. Но дори и тогава едно добавъчно кърмене или АМ дава нужното. Даването на "сокчета" или какъвто и да е бил вид "захранвания" под 5.5 месеца е груба грешка!
*следете памперсите на детето да са тежки- някои дават за мярка -4-5 тежки памперса дневно. Аз бих бил доволен на 2-3-4, особено ако нощния е тежък. Това е непряк критерий за достатъчност на течностите (АМ, кърма).
* не претопляйте- претоплените деца са винаги гладни, защото са жадни. Това води до преяждане, колики, рефлукс, повръщания.
* за АМ спазвайте абсолютно начините на разреждане. Не пълнете мезурката с връх! "режете я" с нож. Не "уплътнявайте" допълнително мезурката! Първо се слага водата, после АМ. Ако сложите първо АМ и после водата, правите сгъстено АМ. Слагате първо водата- например 180 мл и после 6 мезурки АМ. Това излиза повече от 180мл, но така е.
Кърмени деца:
* предотвратете започването на повръщанията. Ако в началото реагирате, и няма установен езофагит от седмици повръщания, може много по-лесно да се справите и да не се наложат лекарства.
* осигурете добро захващане на гърдата. Оригвайте добре, или по средата на хранене при смяна на гърдите, или в края. Някои деца се кърмят добре "на един път" и без междинни оригвания. Други- не- не могат да продължат при смяна на гърдите поради въздуха, който са погълнали. А особено малките кърмачета често поглъщат много въздух при хранене ( аерофагия).
*За първите два месеца, след оригване и края на хранене, поставяйте в леглото бебето НА ДЯСНАТА му страна за около 10-15 минутки, подпряно откъм гръбчето с чаршаф "на руло". Това помага въздухът, събрал се "в дъното" на стомахчето и покрит с храна отгоре, да премине надолу, вместо чрез оригване детето да повърне в леглото. Оригвайте добре с енергични потупвания по гръбчето. С гладене на гръбчето нищо не се получава в повечето случаи. Е, с мярка, разбира се!
* независимо какво говорят разни "лиги", добре е да сменяте гърдите в рамките на едното хранене. В следващото кърмене, започвате от последно предложената гърда. Смисълът на това е да не поглъща въздух кърмачето от празна гърда. А това, дали гърдата се е изпразнила бързо, никоя "лига" не може да Ви каже, защото всичко по въпроса е крайно ОТНОСИТЕЛНО. Аз лично съм виждал кърмачета, поставени на гърда от която буквално тече мляко, след 20 минути кърмене да изпиват 80 мл АМ като добавка за да се нахранят, а оставени след 20-та та минута на гърдата, да плачат неутешимо, и никакво насилие да ги сложите на уж "пълната" гърда да не помага. След като дадете АМ си изпиват колкото не им достига и заспиват. Ще кажете "да сменим гърдата"? - да, разбира се, и чак тогава, и чак след няколко дена опит да предложим добавка. Да, съгласен съм. Но не е нужен фанатизъм по темата. "Пълнотата" на гърдите е много относително и непостоянно нещо- единствените критерии са добро наддаване, спокойно преодоляване на минимум часови интервал ( 2 часа), и нормални изпражнения.
* дали ексцесивните повръщания при бебета изключително кърмени, са белег на АБКМ? Винаги на такъв въпрос отговарям- рядко невъзможно. Аз лично АБКМ към кърма в истинският смисъл на тази дума не съм виждал. Има случаи разбира се, но ако майката спазва нормален програма на хранене без да пие например 1-1.5 лт прясно мляко дневно, АБКМ при изключително кърмени деца е много рядко нещо. В този аспект, "слепите" замени на кърменето с фамозния "Фризопеп" или особено със соеви млека, е абсолютна грешка! Соевите млека, ако Ви е грешна диагнозата, са толква алергизиращи, че после да се върнете на някакъв вид поносимо хранене за детето ще Ви е много, много трудно. Нужно е внимателно да се обмисли с какво може да се подкрепи диагнозата Ви, дали да не се опита първо с добро антирефлуксно мляко като проба, и чак тогава да се действа. Но не като "бодри и решителни", и не със соеви млека първо. Може след антирефлуксното да дадете "Алфаре", например. Но мислете добре преди да спрете кърменето. Може да направите РАСТ тест, или патч тестовете, но винаги преди решителни и радикални смени и замяна на кърменето, постарайте се диагнозата АБКМ да е максимално възможно обективизирана ОБЕКТИВНО. Безразборната и хаотична смяна на млека е белег на ОСОБЕНО НИСКА професионална квалификация!
* кърмачетата особено в първите два месеца може да са много трудни за кърмене. Избягвайте да кърмите крайно изгладнели деца- те поглъщат много въздух, жадно дъвчат зърната, и изобщо не се хранят добре. Установете по възможност, но без хъс, приблизителни часове на хранене, и щом бебето покаже неспокойствие, сложете на гърдата. Избягвайте кърмене под 2 часов интервал по всякакъв възможен начин. Понякога може да се наложи, но това Ви показва че е нужно да ревизирате какво не сте направили добре при предишното кърмене че бебето не е хапнало добре- "не оригнах, не оставих достатъчно на гърдата, не смених гърдите, не смених памперса преди хранене". 2 часа не са задължение, а критерий, че предишното кърмене е било достатъчно! Освен това, при много деца, ако храните под два часа, често в стомахчето има храна от предишното хранене. Това с новата порция кърма може да предизвика позиви за повръщане и дискомфорт.
* не претопляйте бебетата! не повивайте като че ли ще ходите с влак в Сибир! Ползвайте широки форми, в които детето да може свободно да рита! Не повивайте с пелени стегнато- това може да улеснява кърменето, както твърдят в Русия, но е мега-риск за изкълчване на тазобедрените стави. Защото в Русия твърдят че, стегнато повитите деца били "по-дисциплинирани", и се хранели по-добре. Да, това може и да е вярно, но когато едно бебе започва да маха с ръце, когато го сложите на гърдата, то това си има причина. И неостраняването на причината, не се замества с "мерки от принудителен характер". Това, между впрочем показва отношението на една Педиатрична школа към детето, което тя в случая третира като обект за влияние и принуда, вместо като човешко същество, с реални нужди и проблеми, които "по команда" не могат да се разрешават.
*много деца изобщо не се хранят добре, ако памперсът не е сменен преди започване на хранене ( и е замърсен, имам пред вид). Други се изхождат по средата на хранене, и ако не смените бързо памперса, храненето не може да продължи. Имайте го пред вид.
* избягвайте по всякакъв начин дълго плакане при бебетата. От плач много бебета поглъщат толкова въздух, че с дни кърменето им не може да се възстанови. Имайте пред вид като причина за тежък плач при бебета сърбеж по лицето от АД или атопична суха кожа по тялото! Бебетата не могат да се чешат, и плачът е единственото, което показва дискомфорт. Отит, температура, уроинфекция, запушени нослета, са също важни причини за ексцесивно неспокойстие и безспиирен плач. Не мажете цялото тяло със зехтин или мазила- това може да причини обриви, тежък сърбеж и безспирен плач! Не е практика ( освен при редки случаи) да се мажат бебетата изцяло с каквото и да е било! Обривите при "омазани" бебета, както и тези от алергени ( ядки, овесени ядки) преминали в кърмата, удивително приличат на обриви от АБКМ. Ако попаднете на незнаещ, или на "корифей" ( В София детски алерголози - Бог дал като от рог на изобилието!), може лесно да Ви сменят кърмата с "фамозния" Фризопеп, от което наистина да се отвори "кутията на Пандора".
* третирайте активно подсичанията. Еуцерин Аквафор, Судокрем са едни от най-добрите кремове. За тежки подсичания при бебета под месец, пчелен восък + зехтин или "мастило" са два възможни варианта. Първото е несравнимо по-добро. От гледна точка на лекарствени кремове, "Кенакомб" и "Вердал" са най-доброто. Ключът за успех е да мажете на дебел слой, да не миете непрекъснато със сапун, да изсушавате добре, и да сменяте памперса често. Много бебета бързо се оправят например, ако вместо непрекъснато миене ползвате само бебешки кърпички.