АД не е страшен. Ако знаем как,кога и с каквоАтопичният дерматит е често детско заболяване с много характерна картина, точни критерий за диагноза (таблица с основни и допълнителни критерии), но значителна и широка диференциална диагноза (т.е наподобява широк кръг невинни детски екземи или други кожни заболявания).
Връзката на атопичният дерматит с алергия към определени храни или алергични фактори се отнася до по-малко от 1/3 от случаите. В останалите случаи причина са широк кръг от фактори от перилни препарати до инфекции.
По принцип, причините за атопичният дерматит са НЕИЗВЕСТНИ, и опитите ВСЯКО дете да се слага на "диети", или да се тестува за чувствителност към алергени, особено ако майката не забелязва връзка с определени храни е порочна и грешна. Понякога, и при много тежки и системни форми на АД, има значение безспорно да се определи причиняващият фактор, но в ПОВЕЧЕТО случаи това е трудно, и търсенето "на всяка цена" е безпредметно, защото отстраняването на "алергена" или не води до подобрение,или е невъзможно от практическа гледна точка.
От особено значение е тук да се отбележи че АД и кожните прояви на АБКМ си приличат. Това обаче изначално са две различни състояния, и този факт сам по себе си не може да става повод всички АД да се лекуват като АБКМ (както обичат да правят "фамозни" Софийски алерголози). Поставянето на "диети" на деца с леки форми на АД е абсолютно порочна практика с дълготрайни негативни последствия по причина на това, че детският организъм (и главен мозък, в частност) са изключително зависими за развитието си от ПЪЛНОЦЕННО и балансирано хранене, особенно във възрастта до 12м възраст! Самият факт на "диетите" прави последващото въвеждане на храни бавно и мъчително, с което сумарното време на "диетата" почти се удвоява. "Игрите" с въвежданията на кашкавал,козе и овче сирена са смешни.
Тестуването, ако не се касае за тежки, генерализирани случаи НЕ Е ИНФОРМАТИВНО защото:
* децата (от теста често излиза) че проявяват чувствителност към десетки алергени, факт който
практически няма никаква връзка с фазите на изостряне на атопичният дерматит, поради което не може да се направи никаква смислена връзка между резултатите от теста (за РАСТ говорим
) и хода на АД. Често децата проявяват кръстосани реакции при тези тестове-т.е дете с чувствителност към домашен прах е чувствително едновременно към домашни кърлежи. И какво заключаваме от това? как ще "изтребите" домашният прах?? много от майките и не подозират преди тестуването за наличие на чувствителност, защото детето е било без никакви или минимални симптоми, въпреки че живее в същата среда.
Пример->Майка чието здраво досега 4 мес. дете е във фаза на остра атопична екзема тестува детето си и получава (+) резултат към домашен прах и кърлежи например. Но детето е в в досег с тези алергени месеци и досега няма никаква реакция към това, нито АД е бил обострен. Как така изведнъж то става чувствително и изразява внезапно екзема? Защо по рано при първият,вторият, третият контакт детето не е реагирало? Това показва, че е много трудно да се свържат резултати от тестуване с клиничното състояние, освен, ако не се касае за група известни алергени и храни най-вече: яйчен белтък,пчелен мед, ягоди,риба, ядки, шоколад, протеини на кравето мляко. Но майките знаят по принцип за това, и вече са забелязали връзката и сами отбягват тези храни.
Ябълките НИКОГА, НИКЪДЕ не са предизвиквали каквато и да а е алергична реакция в огромното мнозинство от децата, освен ако не са пръскани с пестициди.
В много случаи след кожни провокационни тестувания (друг вид тестувания), поради изключително мощните алергични дразнения, децата се влошават с месеци или се провокират тежки астматични пристъпи.
Тоест, тестуването се "запазва" за много редки и специални случаи.
Атопичният дерматит е СРАВНИТЕЛНО добре протичащо заболяване,чието значение се ограничава само по отношение на възможността за проява на астма или алергичен ринит в по-късна възраст -около 80% от децата, но този процент не е всеобщо приет. Този преход обаче НЕ е реален или задължителен, а ВЪЗМОЖЕН. И не е присъда за тежки заболявания. Нито оправдание за даване на ненужни лекарства с години. "Анамнезите" за "пъпки" на таткото в детската възраст (било тежка алергия) са занимания за г-н Мустаков. Защо? защото таткото може да е имал подсичане, тъй като баба е задрямала, и не е успяла да го смени навреме. И това не може да се превръща в "критерий" за прогноза за детето 30 години след фамозното "събитие". Имат се пред вид достоверни данни за сериозни алергични страдания.
Основата на лечението на АД са борбата със сухата кожа и предизвикваният от това сърбеж. В стадиите на изостряне единствено местното приложение на кортикостероидни кремове приготвени с ДРУГИ СЪСТАВКИ ЗАЕДНО, А НЕ САМИ овладява бързо симптомите и ликвидира рецидива за дни. Често е необходим и антибиотичен крем към кортикостероида, тъй като почти всички екземи от този тип са с вторична бактериална инфекция без лечението на която НЯМА ДА ИМАТЕ НИКАКЪВ ТРАЕН РЕЗУЛТАТ. Калцият през устата е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕН-той сам може да предизвика тежка алергична реакция или други нежелателни странични ефекти. Аериус и Зиртек може да се използват (НО само единият от двата препарата, не двата заедно) САМО ПРИ упорит сърбеж на мястото на екземата, но иначе нямат НИКАКВО Влияние върху хода на екземата-особено ако Вашият случаи на атопичен дерматит не е на алергична "основа" (а 2/3 от детските АД НЕ СА!!). Курсовете със Зиртек ИЛИ Аериус контролират сърбежа (само и единствено и не при всички деца с еднакъв успех) са допустими само за няколко дена (до седмица), но ако изберете добре приготвен кортикостероиден крем детето ще се подобри за дни-следователно Зиртек и Аериус НЕ СЕ ДАВАТ С МЕСЕЦИ. Избягването,страха от кортикостероидните препарати и особено неправилната им употреба Ви лишават от бързо облекчение и Ви осъждат на месеци мъчения. Често леки форми на атоп. дерматит отзвучават за 1 седмица само с хидратантен крем, докато Зиртек и Аериус Ви карат да мислите,че те подобряват състоянието ...
За да имате успех, трябва да отчетете редица подробности:
*активни екземи БЕЗ правилно, дълготрайно (5-6 дена) третиране с КС препарат НЕ могат да се овладеят. Това е абсолютен постулат, и важи с особена сила за дълбоки, течащи и активни екземи по лицето. Да се маже с разни неща ("Нахткерцени" Мустели и т.н.), върху активна екзема води само до опасност от инфектирането и, и мъки с месеци.
*
"Елокон" НЕ Е най-добрият избор на Кс преперат, нито "Певизон"!. Независимо че широко се пише за ползата от хидрокортизон като избор за КС крем, трябва да се каже, че той
е слаб. При много запуснати случаи, никаква полза не би имало. Аз лично съм много доволен, и от години ползвам само и единствено "Бетноват".
"Бетноват" за деца се приготвя по специална рецепта, в база, и се маже много внимателно!!Много често в тази смес се слага и антибиотик-Фуцидин е най-добрият избор.
*мажем с добро КС правено кремче, а не с чист КС. Нужно е да се намаже 2-3 пъти дневно за 5-6 дена, за да може кожата в дълбочина да се възстанови. Ако това не стане, лесно се отварят отново рани. Възстановяването на кожата в дълбочина е много важно...постига се с по-дълъг курс на локален КС крем. Не е добра идея да слагате чист КС направо. А и не може да се ползва за дълго така... .
Ползването на "гол" "Бетноват" (за случаи с АД при деца) директно е АБСОЛЮТНО НЕЖЕЛАТЕЛНО!*обръщаме дрешките наопаки, за да няма контакт на ръбовете с кожата. Перем дрешките с КАЧЕСТВЕН перилен препарат и изплакваме максимално възможното за пералната ни машина-4,5 пъти. Не носим мъхести панталони. Ползваме неутрален сапун за да мием детето. Само един. Не ползваме шампоани и други в сменящи се марки и количества. Не оставяме детето да седи в мръсната вода във ваната. Изплакваме право и ако иска да седи във ваната слагаме чиста вода. Да не се събира мръсна вода под детето при къпане.
*не трием детето след баня със сухи хавлиени кърпи, а само загръщаме. Така кожата максимално се оводнява сама.
*след като екземите се затворят продължаваме след баня да мажем само с един хидратантен крем-А-Дерма екзомега, например.
*правим подробен оглед на всичко, идващо в допир с кожата на детето- от завивки, чаршафи, одеяла. Не бива да има вълнени неща в контакт с лице-шапки, шалчета ръкавици, ВАШИ дрехи. Много добре обираме праха из всички помещения.
*Бебетата и новородените НЯМА нужда да се мажат с нищо. Нито със зехтин, нито със свинска мас. Кожата на децата се поддържа само с ежедневната баня и добро неутрално бебешко шампоанче. Температурата на водата е от голямо значение-горещата вода дразни кожата. Бебетата не се оставят да стоят в мръсните води.
*Екземите в сгъвките са особено чести. Най-добре се третират с малки количества бебешка пудра. Тя изсушава и предпазва от мазериране.