http://www.biberonbg.com/specialisti/pedi.htm"...По-късна грешка, но дори още-по значителна е храненето под час. На новородените им се дава да сучат в точно определени часове."->Това е дискутабилен въпрос. Ако това е толкова порочно, кажете ми защо след седмица приблизително прилагане на час (без хиперболи) детето само се буди в определения час за хранене? по спокойно е, не повръща толкова, няма толкова газове.
"Едно новородено има твърде малко стомахче, за да погълне достатъчно храна, която да го засити за 3 часа - колкото е паузата между храненията. Освен това, кърмата е много лесно усвоима (но в никакъв случай нехранителна!), и бебето може да огладнее половин час след като е сукало."->Това са общи "разсъждения". Първо-никой не говори за три часа задължително, а за два, като минимум и критерий за достатъчност на предишното хранене. Защо два часа? Защото от векове опит с деца е установено че в първите 2 месеца съобразно вместимостта на стомахчето и скоростта на изпразването му (която е различна при кърма и АМ)ако детето е нахранено адекватно, то издържа
ПОНЕ 2 часа. Дете гладно на 1/2 час сигурно значи недостатъчност на предишното хранене. Е, има деца, които в рамките на едно хранене се оригват, "почиват" 10-15 минутки и си дояждат после. Да, но след приключване издържат поне 2 часа!
"Всичко това би могло да се избегне ако съветите към родилките са да хранят бебетата си колкото често желаят."->Това е неразумен подход. Гладът при деца е и често психологично обусловен-много деца с (от) храна се успокояват. С малки порции храна. Но от това преяждат. И започват други проблеми.От друга страна, майките са склонни всеки плач за "глад" да го възприемат. Поради тези причини хранене под 2 часа значи проблем с предидущото хранене-по най-различни причини, разбира се. Не обезателно липса на кърма!
"Следващ погрешен съвет, който майките получават първо в родилния дом, а и после, е изцеждането след всяко кърмене."->Никой и никъде днес не препоръчва тези неща. Освен може би в Русия.Но ние не сме Русия!
"Един добър съвет от педиатъра би бил при всеки плач на новороденото, майката да проверява дали то не е гладно чрез предлагане на гърдата. Това е наистина съвет, който би спомогнал за едно успешно кърмене."->Няма по порочно нещо от това. Защо:
*априори приема че всяко неспокойствие е = глад. Без ПЪРВО да са изключени другите причини за неспокойствие!
*свърза успокояването с хранене, което е мега фактор за психогенна булимия. И еквивалент на психогенната булимия в късна възраст.
*детето неизбежно преяжда, появяват се колики от преяждане, започва се с "лекарства", изнервящи детето, компрометиращи кърменето, сеещи хаос и паника.
"“Кърмата е рядка и бебето е гладно.” Колкото и да е странно, това не са думи на някоя баба, а на педиатър. Самото понятие “рядка кърма” е абсурдно, кърмата е кърма и тя е най-доброто за бебето."->Това е наивно и показва че лицето,пишещо тези неща, има опит само от детето си+прочетени книжки. А не от работа с МНОГО деца. Тогава идва и познанието на разнообразието в действителността. И отпада абсолютизма. Истината е че някои кърмачки имат
рядка кърма- и "предна", и "задна" и всякаква! И нито масажи, затопляния и "Ла лече техники" могат да подобрят нещата. Някои деца нямат проблем от това, но други повръщат
безспирно от това (без да имат АБКМ-доказващо се от факта че, след спиране на кърменето и минаване на АР
обикновено АМ спират да повръщат за ден до два). Това нещо е еквивалентно на повръщането при опит да давате вода на дете, повръщащо при гастрентерит, например. Никой не твърди че кърмата е "неподходяща по състав". Но истината е такава... .
"Пробното кърмене" не се прилага днес по редица причини.
"При захранването те препоръчват твърдата храна да се предлага преди кърменето като всъщност правилния подход е около час след него."->Това е погрешно схващане и затруднява захранването по простата причина че детето НЕ Е гладно. Което води до натиск,принуда при хранене с лъжичка и от това нещата със захранването стават още по-трудни. Всякакво захранване влиза като основно хранене, след което се добавя (кърма или АМ).
"Кърменията не се заместват, както се препоръчва у нас. "->Кърменията се заместват. Това е целта на захранването. Проблема е че в Бг се стремят с това "заместване" да изхвърлят кърменето
изцяло. Което естествено не е цел! Тоест, с две външни хранения и останалото кърма, детето спокойно стига до 12м възраст. Дори и с малко кърмене след основните две външни хранения пак може да се подпомага кърменето.
"Някои педиатри твърдят, че кърмата не съдържа нищо полезно след дадена възраст на бебето. Например 6 месеца. Или след 1 година. Това съвсем не е така. Кърмата продължава да бъде хранителна, тя продължава да съдържа витамини и антитела, тя дори “запълва дупките” в храненето на по-голямото дете."->Проблемът е че след 6м възраст кърмата по състав
САМА не може да покрие нуждите на растящото дете без добавъчни външни хранения. Последните не целят да изхвърлят кърменето, а да го обогатят. Е, дете на 6м не може да се храни 4-5 пъти кърма и 2 външни хранения. Затова се заместват две хранения с кърма.
Извод? По тесни и специализирани теми пишат само хора работещи професионално материята.