Нещо от големият Проф. Илингуърт: (Проф. Р.Илингуърт "Физиологичното дете")
"Голяма част от кърмените бебета, за които майките отбелязват че имат запек, всъщност имат физиологични по тип изхождания, но на редки интервали. Преувеличения страх на майките в тези случаи е неоправдан. Пример за такъв неоправдан страх и грешни подходи е и факта, че често ми искат да давам мнение за бебета дори на възраст 24 часа по повод на това че колеги им правят "клизма" поради "запек".
Наистина е странно, че кърмени деца често имат периоди на малък брой изхождания. Понякога обаче същите деца се изхождат 5-6 пъти дневно. След няколко седмици същото дете може да има едно изхождане на всеки 5-6 дена. Това е много често, трябва да кажа. Не минава и ден без да дойде майка в амбулаторията и да се оплаче за "запека" на кърменото си бебе. Такова намаляване на честотата на изхожданията е рядко да настъпи в първите 2-3 седмици от живота. Рядко е разбира се практикуващ да види дете с едно изхождане на всеки 10-12 дена, но аз лично съм виждал такива деца и считам че този факт не бива да поражда безпокойство. Бебето рядко изпитва дискомфорт от това намаляване честотата на изхожданията, макар че понякога 1-2 дена преди дефекацията може да е леко неспокойно. Газове детето отделя нормално, и детето е напълно здраво. В миналото това състояние се отдаваше на спазъм на сфинктера, но днес няма доказателства за това и следователно, всякакви мерки за дилатацията му са излишни (например термометри-бележката е моя). Не се изисква "лечение" и преобезпокоените майки трябва да се успокояват. Най-често обаче се прилагат всякакъв вид "разхлабителни" в стремеж да се предизвика изхождане. Правят се клизми, ползват се термометри. Майките трябва да се успокояват всячески, и да се подчертава че такова разреждане на изхожданията при кърмещи се бебета не е патологично.
Причините за такова разреждане на изхожданията е неясно. Това състояние обаче НЕ СЕ (главните букви са мои) забелязва при изкуствено хранени бебета и това трябва да се подчертае изрично.Тези фази на разреждане на изхожданията при кърмени бебета не са продължителни и бебето, което за няколко седмици има по-рядко изхождания постепенно се възвръща в предишното си състояние с 2-3 изхождания дневно.
Недохраненото бебе има т.нар. "гладни изхождания"-малък обем,чести, рядки или полукашави изхождания съдържащи слуз. Често тези изхождания са полу прозрачни или прозрачни с тъмно зелен или сиво-зелен цвят, лек мирис на мухъл и без белези на разпад или ферментация. По правило такова дете е с малък прираст на тегло и картина на недохранено бебе.
Практически запека при изкуствено хранените деца почти винаги се дължи на недохранване. /има се пред вид ограничаване без нужда на детето в количествата изпивано от него АМ/.
Може да се дължи също на неправилно приготвяне на млякото (грешни разреждания). Ако се даде например краве мляко неразредено, е обичайно детето да има твърди,сухи, или мазни, сапунообразни обемни изхождания със сив цвят.
Запека също може да се дължи на свръх обличане или висока температура в стаята, а оттам и повишено изпотяване.Може да се дължи също на чести регургитации или повръщания. Органичните причини за запек (хипотиреоидизъм) също би трябвало да се вземат пред вид и при кърмените деца и при изкуствено хранените."