Датура (Datura) Семейство: Solanaceae, Картофови (Бругманзия)
Датурата е едно от нашите най-атрактивни растения за големи съдове. Наведените й, понякога висящи цветове имат форма на фуния, тромпет или тръба, може да достигнат до 150см дължина и вечерно време изпускат опияняващ аромат. Плодовете, в зависимост от вида, имат форма на яйце или вретено. Листата на храстовидното или дървовидно растение са големи, наситенозелени и яйцевидни, но може да бъдат доста различни дори на едно и също растение. На мнозина не е известно, че ботаническото име Datura не произлиза от латински, а от староиндийската народна дума dhattura за бодливата ябълка Datura metel. Според нови изследвания в САЩ, то не приляга на храстовидните видове. Те трябва да бъдат причислени към рода Brugmansia, както е било през 1805 г. Въпреки че името Datura е все още много популярно, най-обичаните видове и сортове, посочени по-долу, трябва да бъдат наричани правилно.
Доколкото е известно, сред тях ще намерите и други имена на видове, които се продават.
- Brugmansia aurea (Datura affinis, Datura pittieri), бял до прасковенорозов цвят, огромни листа.
- Brugmansia suaveolens (Datura gardneri), бял, сортове: „Розова камбанка", „Розова мечта", и двата розови.
- Brugmansia arborea (Datura speciosa, Datura knightii, Datura frutescens), бял.
- Brugmansia sanguinea (Datura bicolor, Datura lutea, Datura chlorantha, Datura rosei), червеножълт, без аромат.
- Brugmansia x Candida, бял, сорт „Гранд Мание", жълт.
- Brugmansia x insignis, кремавобял.
- Brugmansia versicolor (Datura mollis), бял, розов, нежнорозов.
- Datura meteloides (синя бодлива ябълка) е едногодишно растение с бели цветове с виолетово по края и типичниза датура бодливи плодове-кутийки.
Период на цъфтене: Юли до септември. Brugmansia sanguiпеа есен/зима/пролет.
Произход: Южна Америка.
Място: Слънчево до полусенчесто и защитено от вятър.
Почва: Оптимална пръст със запасяващ тор, хранителна градинска пръст с торф.
Поливане, торене: В периода на израстване се полива обилно и до август се наторява всяка седмица. Висока потребност от хранителни вещества.
Презимуване: На светло при температура 4-12°С или на тъмно. Ако зимува на тъмно, през пролетта силно се подрязва. Brugmansia sanguinea се оставя на светло, за да цъфти през зимата. През пролетта твърде дългите, тънки и отмрели издънки се отстраняват и растението се пресажда в по-големи съдове.
Вредители, болести: Листни въшки, листни дървеници, акари, бели мухи.
Размножаване: Чрез резници през пролетта до есента (лесно). От семена през февруари / март. Семената се накисват в топла вода за 24 часа. След това поръсете семената върху леко плътен влажен субстрат, покриите отгоре съвсем леко със субстрат и съда покриите с прозрачна материя. След поникване на младите растения да им бъде осигурена добра осветеност. Семената покълват за 20 - 60 дни при температура около 15 - 20 грасуса. Субстрата да се поддържа леко влажен. Когато младите растения са достатъчно големи се изнасят на открито и слънчево място и се садят през 1,2 метра. Субстрата да е с добри дренажни свойства и да се полива обилно.
Други: По същия начин се отглежда й сродният дървесен домат или тамарило (Cyphomandra betacea). Той расте като храст или малко дърво, образува големи сърцевидни листа, цъфти с „картофени цветове" в бял и розов нюанс, от които излизат червени яйцевидни плодове дълги до 8см.
Съвети за оформление: Brugmansia е изявено солитерно растение. Ако искате да му се наслаждавате и да цъфти богато, засадете го през юни на свобода в градината, а през есента отново го приберете за зимуване. За богат цъфтеж редовно отстранявайте прецъфтелите цветове.
Внимание: Видовете Datura и Brugmansia са отровни във всичките си части. Упойващият аромат на цветовете им може да причини главоболие у по-чувствителните хора. Цветовете съдържат двойно повече отровни вещества от листата. Още по-опасна е Datura meteloides, синият татул. Този вид е сроден с отровно-лечебното растение, прословутия татул, Datura stramonium. Неговите плодове също изглеждат като бодливи зелени кестени. Само при Суphomandra плодовете не са отровни.