Клематис Началото на култивирането на клематиса в Западна Европа става за първи път през 16-ти век, но в Япония клематисите имат много по-стара история. В Русия клематисите са се появили в началото на 19-ти век като оранжерийна култура. В резултат на активната работа и селекция по отношение на тази дървовидна лиана са били създадени прекрасни сортове и форми, в които още по-силно се подчертава неповторимата очарование на тези великолепни растения.
При цялото разнообразие на видове, сортове и форми на клематиса, съществува удобна за градинарите класификация, която позволява не само да се сгрупират растенията по форма и окраска, но и да се избере съответствуващата им агротехника. Всички сортове се делят на групи.
Средната продължителност на дребноцветните клематиси се колебае между 2 – 2.5 седмици и 3-4 месеца, като към рекордите може да се причислят източният клематис, тексаския, а брадатия балеарски клематис цъфти дори през зимата в страни с преобладаващо средиземноморски климат. Освен тези достойнства някои от клематисите имат прекрасен аромат, като например: Клематисът – Арманда и Давид, манджурския клематис и клематисът от сорт Редера.
Клематисът е светлолюбиво растение. Ако светлината е недостатъчна, не само че няма да има добър цъфтеж, но е повече от вероятно дори той да отсъствува. Поради тази причина е добре за него да се избира защитената от ветрове южна фасада на сградите в случай, че той бива засаждан в градината. При групово засаждане разстоянието между всяко растение не бива да бъде по-малко от 1 метър. Вятърът е страшен връг на клематисите през зимата – той чупи дървовидната лиана и поврежда цветовете на зимноцъфтящите сортове.
Клематисите са особено претенциозни по отношение на влагата – по време на вегетацията им е необходима обилна поливка, но в същото време влажните заблатени почви с високо съдържание на подпочвени води не са подходящи за засаждане на растенията. Преовлажнената почва е опасна не само през лятото, но и през есента и ранната пролет при топенето на снеговете. Планирайки засаждането на клематиси е необходимо да се помисли за естествения оток на водата от храстчето.
Клематисите предпочитат плодородна черноземна почва, но може и с примеси на глина и богата на естествен оборски тор със слабокисела реакция.
Дървовидните лиани могат да растат спокойно на едно място повече от 20 години, като предварителната подготовка за засаждането не е никак сложна: необходимо е предварително изкопаване на ямка с размери 60 Х 60 см. На дъното на ямката се поставят две кофи с добре угнил оборски тор, една кофа торф и половин кофа пясък. В ямката се поставят една шепа минерални торове от типа на троен суперфосфат. Размесва се добре и върху тази смес се поставят корените на растението като дълбочината не бива да бъде по-малка от 12 см. В случай, че храстчето се посади повърхностно то израства като единично стъбло и не дава странични разклонения и нараства вероятността от измръзване през зимните месеци. Ако клематисът се засажда през пролетта, то ямката не бива да се запълва до края, а да се остави малко място, за да се даде възможност на малкото храстче “да не се задъхва”. След време, когато стъбълцето започне да се втвърдява и да става дървовидно се добавя останалото количество липсваща почва. Непосредствено след засаждането клематисът обилно се посажда и се предпазва от слънцето с някакъв временен заслон, а около растението се мулчира с торф. При есенно засаждане освен изброените до тук мерки се подрязват клонките на растението на 5-10 см над почвата.
При купуване на клематис при есенно засаждане е необходимо да се спазват някои правила, които спомагат за това да отгледате жизнено растение:
Добро развитие на листните пъпки
Минимум 3 коренчета дълги не по-малко от 10 см
Кореновата система трябва да бъде без видими повреди, подутини и надебелявания.
Опорите за клематисите често се подценяват, но те са много нужни за правилното вкореняване и развитие на дървовидната лиана, която е далечен роднина на нашенския повет. Особено ефектно изглеждат клематисите потънали в цвят през летните месеци на перголи , дървени или метални арки. Много ефектно изглеждат тъмносини или виолетови клематиси на фона на тухлена стена.
Красотата и обилния цъфтеж на клематисите зависи изцяло от правилното им подрязване. През летните месеци се извършва регулиращо подрязване, като основното им подрязване става след преминаване опасността от пролетни слани.
При правилно зазимяване дървовидната лиана може да издържи на – 40 – 45 градусов студ, като главната опасност за нея не е студа, а преовлажняването на почвата.
Засаждането на клематиси в контейнери или лоджии на терасата в момента се практикува и показва почти на всички световни изложения на декоративни растения за градината и дома. По този начин техния цъфтеж започва много по-рано. Най-често разпространено е пролетното посаждане, като за целта се взема висока саксия с диаметър не по-малък от 30 см или неизползваема дървена каца. Едновременно със засаждане на растението върху него внимателно без да се повреждат корените се поставя трапецовидна опора изградена от леки дървени летвички или специално пригодени за целта декоративни опори, които се предлагат в магазинната мрежа на градинските центрове. Така посаденият клематис не бива да презимува на открито през студените зимни месеци. Съда в, който е посаден се внася в избено помещение с температура не по-ниска от 0 градуса.
За отглеждане на клематиси на балкона най-подхожда южно, западно или източно изложение. При засаждане в лоджии на балкона са подходящи нискорастящите сортове – Ланугиноза, Патенс и Флорида, а така също и Жакман, Витицелла и Интегрифолия.
Клематисите посадени в контейнери или лоджии на балкона е нужно много по-често да бъдат подхранвани с минерални торове отколкото роднините им посадени на открито в градините. За целта е нужно поне един път седмично поливка с течни минерални торове разтворени в нужното количество, което е указано на опаковката им.
Клематисите, които се предлагат на българския пазар са обикновенно внос от Холандия. Фирмите, които продават вкоренени клематиси с различна големина са : Флорекс, гр София, Фидус – гр Павликени, М&M Trading София и др като цената им варира съответно от 8 лв за най-малките до 18 и 22 лв за най-големите храстчета.