Вашингтония
Семейство: Arecaceae, палмови
Палмата, която необича силното слънце, носи името на първия президент на САЩ - Джордж Вашингтон.
Родът обхваща два вида ветрилни палми, които външно приличат на Pritchardia, чийто подрод са били до 1879 година. Washingtonia развива здрави, издути в основата солитерни стъбла, които стават много високи и образува почти кръгли ветрила, които за разлика от много видове палми, не падат, когато достигат определена възраст, а се обръщат надолу и обвиват ствола като облечени една над друга фусти. Оттук и точното американско наименования. В търговската мрежа се предлагат:
• Washingtonia filifera
Тя достига височина над 20 м при диаметър на стъблото 1 м. Дръжките на зелените до сиво-зелени листа са отчасти много бодливи, а сегментите са разрязани на върха. Между сегментите висят много дълги, бели, отчасти къдрави нишки. Плодовете са овални, дълги ок. 6мм и черно-кафяви.
• Washingtonia robusta
За разлика от предишния вид, стъблото, което в основата си има форма на слонски крак, е с диаметър само 25 см. Без листните основи то е грапаво и сиво-кафяво на цвят. Ръбовете на листните дръжки на младите растения са изцяло покрити с бодли. В горната си част дръжките са с червено-кафяв оттенък. Нишките между листните сегменти, както и въоръжението на листните дръжки намаляват с напредването на възрастта. Основата на листните дръжки заедно със ствола имат живописен вид. Вашингтониите растат доста бързо и в голям съд може да достигнат над 2 м ширина и 3 м височина.
Родина: Аризона, Калифорния, Мексико
Цветове: Като стайно растение цъфти много рядко.
Цветовете й са кремави и ароматни, събрани в големи съцветия. След като прецъфти на тяхно място се появяват ягодообразни черни плодове.
Листа: Листата са бодливи, разперени, ветрилообразни, сиво зелени на цвят при Washingtonia filifera и блестящозелени при Washingtonia robusta.
Размножаване: Чрез семена.
Става бавно, поради ниската кълняемост. Трябва да се внимава семето да не загине от преовлажняване.
Почва: Градинска пръст, примесена с пясък.
Поливане: Всекидневно през лятото, а през зимата веднъж седмично.
Да не се полива в сърцето на растението, защото ще загние.
Торене: Един път на 3 седмици, само през пролетта и лятото .
Светлина: Не понася преките слънчеви лъчи, затова не трябва да се слага близо до прозореца.
Температура: 12-21 С.
През лятото изисква нормална топлина, а през зимата предпочита прохладно помещение.
Пресаждане: Младите растения се пресаждат през пролетта, а старите само ако корените са извън съда. Трябва да слагате палмата в почва със същата дълбочина, в която е била преди пресаждането – иначе ще загине.
Ако палмата е стара и расте в голям съд, достатъчно е само да смените горния слой на почвата.
Внимание: Често я нападат щитоносни въшки. Борбата е трудна.
Срещу лаврите пръскайте с агрия1060 – 0,2% и Би-58 – 0,2% трикратно с интервал от 12 до 15 дни. (препаратите може да намерите в селскостопанските аптеки)
Ако цялото растение започне да потъмнява и гние, означава, че почвата е прекалено влажна. При това положение много трудно ще спасите растението, но все пак опитайте, като оставите почвата да изсъхне.
Ако краищата на листата на растението станат кафеникави, това означава, че въздухът в помещението е много сух – сложете саксията в поставка с вода и камъчета.
Палмата не понася застояване на вода в корените си, затова е необходим добър дренаж.
Палмата обича много комбинацията топлина и влага, затова трябва да я пръскате с вода по-често.
Растението расте много бързо (достига от 1 до 2,5м). За доброто му развитие е необходимо много място и голям съд. Оптималната температура при която расте много бързо е около 12 градуса.
Мая, аз мисля, че твоята палма на първата снимка е от рода Washingtonia robusta, а другите от албума ти са Washingtonia filifera, които имат дълги, бели, отчасти къдрави нишки.
Цветето на последната ти снимка, го огледай дали съвпада със снимката която аз пуснах в описанието на цветето, защото има вероятност също да е едно друго цвете, Копросма, ще пиша и за него. Двете си приличат.