Да, Мери, аз това имах предвид, дали не е Рицарска звезда, щото за рицарско сърце, не съм чувала.
Ами може да се направи алпинеумче както казва Мери, или тук таме цветни лехи или петна, оградени с камъчета или ниски декоративни оградки. Може да се посеят в ъглите няколко красиви цъфтящи храсти, в средата може да има дръвче или друго... Ще потърся някакви снимки, които може да послужат за идеи.
Хипеаструм, рицарска звезда
Hippeastrum vittatum
Дайте му светлина и топлина и той ще ви се отблагодари с красиви цветове.
Родина:
Топлите и влажни райони на Южна Америка.
От този род са известни 75 вида луковични - тропични и субтропични растения. Те били пренесени в Европа за първи път през 1693 г.
Листа:
Тъмнозелени, месести лентовидни листа.
Цветове:
Цъфти основно през зимата или пролетта.
Повторно през август – септември.
Цветното стъбло е кухо, а съцветията са едри, фуниеобразни, от 2 до 6 на брой. Багрите са изключително богати - всички нюанси от червено до бяло, едноцветни и двуцветни.
За да цъфтят всяка година, необходимо е да прекарат период на покой. Обикновено от септември растенията се засушават постепенно, за да минат в покой.
Размножаване:
Хипеаструмът се размножава чрез семена и чрез луковици детки.
Размножаването чрез луковици-детки, образували се около луковицата-майка, е винаги по-лесно и в практиката, особено в любителското цветарство, се прилага широко.
Температура:
Умерена, през лятото не по висока от 25 градуса, а през зимата не по ниска от 5-6 градуса.
Светлина:
Силна разсеяна светлина.
Идеалното място за това красиво цвете е первазът на югоизточния прозореца.
Поливане:
Отначало растенията се поливат умерено, но след появяването на листата - обилно. По време на покоя се полива рядко, но не трябва да се допуска засушаване.
Събуждане:
Събуждането към вегетация може да стане от януари, като в помещението се поддържа температура 18 - 20°С.
Цъфтежът настъпва 5-6 седмици след събуждането.
Торене:
При започване на цъфтенето, за появата на повече пъпки, веднъж в седмицата се подхранвате с тор за цъфтящи видове.
Пресаждане:
Най-добре е това да става след цъфтежа. Трябва да сте много внимателни с луковицата, за да не повредите крехките й корени. Затова не притискайте почвата около нея, а трамбовайте само по края на саксията. Не забравяйте на дъното на саксията да сложите дренажен слой, защото като всички луковични и това растение не понася преовлажняване.
Детките, които сте отстранили от основната луковица се засаждат поотделно в малки саксии, запълнени с почвена смес от компост, парникова пръст, листовка, чимова пръст и пясък в съотношение 2:2:2:1:1.
Луковиците не трябва да се засаждат много дълбоко, а винаги горната им част трябва да бъде над повърхността на почвената смес.
Младите растения започват да цъфтят след 2-3 години.
Луковиците на хипеаструма са многогодишни и може да се отглеждат 20 и повече години.
Внимание:
Ако имате в дома си много синтетични материали или член на семейството страда от алергия, биоенергетиците съветват да си засадите хипеаструм. Те смятат, че това цвете има мощна аура. То прекрасно преразпределя енергията в помещението и прави стопаните си по-бодри. Но не трябва да го поставяте в спалнята, за да не безпокои почивката ви.
Хипеаструмът не е подходящ и за помещения за пасивен отдих и за хипертоници.
Това растение ще ви помогне да съхраните душевното си равновесие и да намерите правилното решение, стимулира развитието на духовността и дистанцирането от всекидневната суета.