Намерих и други статии за Коледната звезда, която явно много ви вълнува.
Не знам коя е по-вярна, но ще публикувам и двете.
Ако все още някой не знае, имаме тема с полезни съвети, в която са събрани всички полезни мнения, статии и споделен опит -
ТУК
Коледна звезда
Понасетия – цветето, което цъфти около Коледа и се е превърнало в един от коледните символи в Америка, а в последното десетилетие на ХХ век и в Европа.
(Euphorbia pulcherima)
Родина: Мексико.
Там тя се среща под формата на храсти или дървета, достига до 3-4 метра.
Първите растения са донесени в Европа през 1843г. в саксия, със стъбло, високо само 40 см.
Семейство: Млечкови.
Листата на коледната звезда са елипсовидни с ясно очертани жилки, с дълги дръжки. Във върховете на стъблата листата се променят и образуват розетка, която се обагря в червено и прилича на „звезда". Има сортове, чиито цветове са в розово, бяло, бяло-кремаво дори в зелено. Има и двуцветни варианти.
Същинският цвят представлява няколко дребни цветчета, разположени в средата на цветната розетка.
Местоположение: Въпреки че произхожда от топла страна, коледната звезда предпочита прохладата. Затова е добре да се отглежда на светло място, неогрявано директно от слънчевите лъчи при температура 18-20 градуса.
Тя не обича отоплителни тела, пряка светлина, течение.
Най-добрият вариант за нея е южният прозорец на стая с нормална топлина и влажен въздух.
Не дръжте саксията над парното или близко до отоплителен уред!
През лятото изнесете коледната звезда в градината, на балкона или на друго място защитено от вятъра.
Размножаване: През пролетта, чрез вкореняването на зелените върхови резници, които се потапят във вода докато пуснат коренчета.
Засаждат се в саксия с богата на хумус почва.
За красиви цветове: За целта от месец септември трябва да и осигурите 14 часа пълен мрак т.е от 18 часа до 8 часа я дръжте на тъмно под кашон, в шкаф, в килер или на друго подходящо тъмно място. След около 8 седмици коледната звезда отново разцъфва със своите красиви цветове.
За да запазите цветовете: За няколко седмици: Докато цъфти, растението се полива с вода със стайна температура, почвата трябва да е винаги влажна и на всеки две седмици да се подхранва.
След като прецъфти: Края на януари, се държи на по-хладно място (около 12-15градуса) и се полива много рядко, в края на май стъблата се отрязва на височина до 10-15см. При отрязването те изпускат сок с цвят на мляко, който е силно отровен. За да се спре изтичането на сока, връхчетата на стъблата се обгарят с пламък от свещ.
Поливане: Водата трябва задължително да е със стайна температура.
Полива се според пръстта, когато усетите, че е засъхнала (а това се проверява с пипане). Не бива да подгизва от вода!
По време на коледните празници поливайте с малко вода, като държите почвата постоянно влажна.
След прецъфтяването намалете поливането.
През лятото се полива по-често, листата се пръскат с вода.
Торене: С течна тор на всеки 14 дни по време на цъфтежа.
През лятото – на всеки 7 дни.
Коледна звезда
Коледната звезда е типично растение на късия ден т. е. развива листна маса през лятото, когато деня е дълъг, а зацъфтява през зимата, когато деня е къс. Този факт има решаващо значение за успеха при отглеждането и създаването на условия за цъфтеж.
Размножаването на коледната звезда става чрез вкореняване на зелени върхови резници през лятото. Резниците с добре развита коренова система се засаждат в не големи саксии 9-15 см. в богата, но много порьозна почва с pH =5, 5-6, 5 и достатъчно микроелементи, сред които желязото е от особено значение. В периода на вегетативно развитие – през лятото поинзецията може да се подхранва с разтвор на комплексен тор N P K = 20:10:20 в концентрация 1 г./л. за развитие на листна маса, докато през периода на цъфтеж трябва да се увеличи калиевото торене за формиране на цветовете.
В периода на развитие растенията се нуждаят от достатъчно светлина и температури 17- 21 C през нощта и 20 – 24 C – през деня в зависимост от сорта, докато в периода на цъфтеж могат да се запазят същите температурни стойности, при което се развиват по-едри прицветници, но растенията са по-изнежени и нетрайни, докато ако нощните се снижат с 2-3 градуса – прицветниците са по-дребни, но растенията са по- устойчиви в домашни условия.
Най-същественият въпрос при отглеждането на коледната звезда е постигането на нужната дължина на деня, за да се постигне оцветяване на прицветните листа / истинските цветове са дребни и невзрачни, но са заградени от ярки прицветници, които се наричат "цветове"/.
Тук трябва да се спазват много строго някои лесни за изпълнение "рецепти", защото в противен случай резултатът ще бъде или неуспех, или лошо качество на "цвета". Коледната звезда е много подходяща за отглеждане на нашата географска ширина, защото намаляването на деня е точно според "рецептата" т. е. нужно е да предпазвате вашата Поинзеция от светлинното замърсяване на околната среда, с което сме свикнали до такава степен, че дори не подозираме неговото съществуване. Осигурете възможност вечер със свечеряването за коледната звезда да настъпва абсолютна тъмнина . Дори близка светеща реклама или сиянието на близка осветена улица или голям жилищен блок могат да смутят цъфтежа й.
За добър цъфтеж е нужно да се осигури 14 часа пълен мрак и 10 часа дневна светлина, което може да стане просто чрез затъмняване на помещението в което " живее" коледната звезда или тя да се прибира в тъмен килер, гардероб или даже кашон. Отглеждане в помещение, в което се свети примерно след 17ч. гарантира, че коледната звезда няма да зацъфти, което е и причината за оплакванията на 80% от неуспелите любители. Простата рецепта е затъмняване в 17 – 18 часа вечер и откриване в 7 – 8 ч. сутрин.
Поинзецията се напада от гъбни и бактериални заболявания, които най-добре се развиват при ниски температури и висока влажност, както и от вредители, от които най-упорита и досадна е белокрилката. За да се избегнат неприятностите и тъжните загуби на растение трябва да се купуват само здрави растения и се спазва хигиената от първия миг след закупуването или вкореняването до цъфтежа на желаното растение и да се извършва периодична профилактика със съответните препарати, които се намират по селскостопанските аптеки.
Сортовите серии, които са най-подходящи са Freedom, Cortez, Star и Lilo и съответно техните разноцветни форми.
Можете да купите Коледни звезди от оранжериите на фирма Плантава.