Още нещо за вредителите по цветята.
С добра профилактика може да се избегне засягането на растенията от вредители или гъбични заболявания. Основните мерки са: редовна проверка на растенията, използване само на чисти съдове, подсилване в периода на растежа, внимателно торене, осигуряване на добра циркулация на въздуха, да се избягва преполиване и течения, както и мокрене на листата.
Най - честите вредители:
Листни въшки
Засягат предимно растения, които са на открито. Листата стават лепкави на пипане и се деформират. За да се избавите от тях използвайте готов препарат, който наподобява на сапунен разтвор. Може да се използва и извлек от коприва (1/2 кг. листа се залива с 4 л.вода и престоява 1 денонощие, преди употреба).
Акари
Разпознават се по паяжините в основата на листата. По горната им повърхност могат да се появят светли петна. Изполвайте готов препарат от агроаптеката.
Измийте обилно с вода. Важно е растението да е на проветриво и прохладно място и да не се пресушава през горещите месеци. За лечение може да се използва и чай от чесън (1 скилидка се намачква и се залива с 1 л.гореща вода. Течността се прецежда и след като изстине, се пръска с нея растението.)
Бели мухи
Белите мухи се откриват веднага, след като се повдигнат листата на заразеното растение. Те излитат веднага. За да се справите с този проблем е
нужен специален инсектицид (под формата на разтвор или пръчици, които се пъхат в почвата). При нужда третирането се повторя.
Листни дървеници
Листата на болното растение са надупчени, а цветовете деформирани. Обикновено инсектицидът се пръска по обед, в слънчево време, когато дървениците излизат да се греят.
Щитоносни въшки
По листата полепва черна - саждива мана. Самите въшки се крият в пашкулчета под щитчета. Листата първо се остъргват от пашкулите и след това се третират с инсектицид или парафиново масло. Евентуалната причина е, че растението е поставено на прекалено влажно и топло място през зимата.
Малка гъсеница
Малките зелени гъсеници прояждат листата напълно.Растението се пръска с препарат против Bacillus thuringiensis).
Най - неприятните гъбични заболявания:
Брашнеста мана
Гъбични спори, донесени от вятъра са причина за бели или сиви налепи по двете страни на листата. Растението се почиства грижливо и се пръска с фунгицид, съдържащ лецитин, който укрепва листата.
Гъбички
По долната страна на растението се натрупва кафяво - червен прах, листата окапват. Причината може да е твърде високата температура и влага в помещението, в което зимува растението. Отстраняват се засегнатите листа. Нужен е фунгицид (съдържащ етерчини масла) или чай от чесън.
Сиво гниене
Често се появява при растения, разположени нагъсто или ако почвата съдържа прекалено много азот. Представлява кафяво - белезникави налепи по всички части на растението. След грижливото почистване на растението то трябва да се премести на сухо и проветриво място.