Оси, казвай за орхидеята как ще я гледаш. Колежки ми подариха за РД и на мен, но си нямам и идея как да я отглеждам.
Аз имам и друга орхидея, която мин.година не е цъфтяла, затова не съм я показвала тук.
Обича светлина, но не директно слънце. От време навреме пулверизирам. За почвата е важно да пребладават борови кори, което позволява добро отцеждане. На дъното на саксията да сложиш малки камъчета, които също ще помогнат срещу загниването на корените.
Все пак всичко зависи и от вида на орхидеята, те биват мнооого видове.
Тук подробности:
В природата виреят над 25 000 вида орхидеи, а в изкуствени условия са създадени около 30 000 хибрида.
Има два основни вида орхидеи - епифити, като например фаленопсис, които растат почти без никаква пръст, увиснали по големите дървета в джунглите, и земни, например цимбидиум, които живеят наравно със земята. Първите искат повече светлина, но и двата вида имат нужда от много влага и същевременно добра вентилация, за да не загният грудките им.
Епифитните орхидеи, които живеят във въздуха, са изнамерили хитър начин да се снабдяват с храна - те се съюзяват с една гъба, на която дават жилище, а получават чрез корените й храната, която не могат да черпят сами от земята. Следователно не бива да “давите” корените на орхидеите, за да не унищожите тази гъба.
Орхидеите имат славата на най-трудните за отглеждане стайни растения. Но все пак има начин да се справите и с това.
Съвети
• Преди да купите специална торна пръст за орхидеи, трябва да знаете към кой вид спада вашето растение, към епифитите или към земните. Според случая изберете различни смески: лека и по-бедна от органична материя за епифитите (1/3 кора от бор, 1/3 торф, 1/3 натрошен стиропор), по-тежка и по-хранителна за земните (2/3 кора от бор, 1/3 торф, птичи или рибен тор).
• Сред най-популярните орхидеи за отрязан цвят са катлеа, фаленопсис, ванда, пафилопедиум, цимбидиум и милтониа. Някои от тях могат да се запазят няколко месеца като букет, например пафилопедиум и цимбидиум.
Температури за всяка орхидея
• Парниковите орхидеи не бива да се объркват с орхидеите за гледане в топли стаи (20-24 °С) и с видовете за по-хладни стаи (15-19 °С). Внимавайте предимно с нощната температура, защото някои видове могат да понесат до 10 °С, докато други не понасят температура, по-ниска от 15 °С.
• Ако температурата в жилището ви е над 20 °С, можете да отглеждате катлеа, милтониа, хунтлеа, онцидум. Ако е по-хладно, под 20 °С, изберете цимбидиум, дендробиум, зигопеталум.
• Някои орхидеи, като венерин чехъл, се приспособяват и към топло, и към студено жилище. Във всеки случай, видовете с шарени листа изискват по-висока температура от едноцветните.
• Ако отоплението ви внезапно спре по някаква причина, не се безпокойте: студът стимулира цъфтежа на орхидеите. Повечето видове имат нужда от значително спадане на нощната температура (между 9 и 12 °С, за да почнат да цъфтят.
Поливането
Влажността също е много важна за отглеждането на орхидеите.
• За да поддържате висока влажност, пръскайте често листата и отгоре, и отдолу.
• Проветрявайте стаята след всяко пръскане, за да не се развият плесени.
• Поливайте веднъж или два пъти седмично.
• Поливайте и пръскайте с повече вода, когато има повече светлина (през пролетта и лятото) и намалете количеството вода през есента и зимата.
• Внимание! От прекалено поливане корените може да загният. Ето една хитрост, за да знаете кога да поливате растения с видими корени - ако са зелени, нямат нужда от вода, но ако посивеят, значи са жадни.
• За поливане на орхидеите използвайте мека, неваровита вода. Някои видове, като цимбидиум, понасят и леко варовита вода.
• Можете да отглеждате в кухнята стрък ванилиа фрагранс, но не разчитайте на реколта, защото насекомото опрашвач живее само в топъл климат.
Ароматите на орхидеите
Кой вид как ухае? Ето кратка справка.
Ангелика (пищялка) - епидендрум алатум.
Канела - различните видове одонтоглосум.
Лимон - енциклиа цитрина.
Краставица - саркоподиум лобии.
Жасмин, момина сълза - дендробиум примулинум, дендробиум палпебре, епидендрум криниферум, епидендрум фрагранс, епидендрум паникулатум.
Люляк - зигопеталум маккаи.
Мед - одонтоглосум бланде, катлеа моссие.
Кокосов орех - максилариа тенуифолиа.
Ванилия - ванилиа фрагранс, ванда суавис.
Теменужка - сендробиум аинсвортии.