0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #240 -: Декември 13, 2007, 11:50:12 am »
Коя седмица е най-подходящо да се прави фетална ехокардиография? И това само преглед на сърчицето ли е или включва и оглед на другите органи?
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #241 -: Декември 13, 2007, 11:58:38 am »
Верче, 18-22 ра. Гледат всички органи.

« Последна редакция: Декември 13, 2007, 12:05:31 pm от jazzybaby »

lb2f
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #242 -: Декември 13, 2007, 12:00:09 pm »
Коя седмица е най-подходящо да се прави фетална ехокардиография? И това само преглед на сърчицето ли е или включва и оглед на другите органи?

Вера, привет. Аз правих в 22-а седмица при доц. Велковски. Оглежда всичко и е много добър специалист! Тогава например той също ми потвърди, че бебоците са мъже 1000%!!! Трябва да се запишеш по-скоро обаче, защото се чака към месец, ако не се лъжа. Струва 50лв. и за близнаци.


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #243 -: Декември 13, 2007, 12:07:38 pm »
Аз ходих в 19 г.с при д-р Марков на ФМ. Там подробно огледахме сърцата, камери, предсърдия, съдовете на плацентата. Той ми каза да отида отново на преглед в 26 г.с, но не разбрах дали за ехокардиография или отново за оглеждане на органите.
При разговор с други момичета, виждам че ехокардиографията я правят в 22 г.с, за което аз съм закъсняла :? Нещо се обърках.
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #244 -: Декември 13, 2007, 12:35:27 pm »
Вера,
аз утре ще правя фетална ехокардиография и при Мазнейкова, и при Марков. Както е видно, сега съм в 24та.
А в 17та правихме морфология на органите.
Успех!

П.П. Ако някоя от вас утре ще е при тези доктори, може да се засечем. :wink:
Да се обадите, ей. :P
« Последна редакция: Декември 13, 2007, 12:42:38 pm от Милена б »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #245 -: Декември 13, 2007, 12:36:36 pm »
Коя седмица е най-подходящо да се прави фетална ехокардиография? И това само преглед на сърчицето ли е или включва и оглед на другите органи?

 в 19-22 -ра.Само на сърцето,но някои лекари правят и цялостен оглед.Д-р Марков не е специалист в тази област.Моята лекарка също всеки път гледа сърчицето,но отделно ме прати и при Спасов от Фемина,защото той е точно специалист за това.
<br />
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #246 -: Декември 13, 2007, 13:15:01 pm »
Вера , ние вчера бяхме при доц. Томова на фетална ехокардиография. Освен кръвопотока на сърчицата и аортата на белите драбове (дано не бъркам)гледа също и кръвоснабдяването на плацентата. Огледа пак много обстойно всички органи. Прегледа продължи повече около 1 час, защото мацката ни се въртеше като пумпал.  :D

Момичета, днес пак си пуснах кръвна картина и положението е отчайващо. Не ми е нисък само хемаглобинът(а серумното ми желязо е в средата на реф. стойност), ами и почти всички показатели са извън норма. Някой дали може да ми препоръча читав хематолог?
За левкоцитите да се притеснявам ли, че са точно на горна граница? Май бях чела че е нормално да са високи.
*
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #247 -: Декември 13, 2007, 14:01:45 pm »
Ние лятото ходихме на фетална ехокардиография при доц. Томова в клиниката на д-р Владимиров. Взе ни 140 лв.-по 70 лв на близнак. Тогава бях в 22 г.с. и направи подробен оглед на всички органи, не само на сърцата.
Моят хемоглобин още в 4-5 месец беше паднал до 90, а серумното желязо беше в средата на референтните стойности. Въпреки това наблюдаващата ме гинеколожка ми изписа да пия желязо. След 20 дневен прием си пуснах нови кръвни изследвания и хемоглобина беше 82. Отидох на хематолог, който ми спря желязото и пуснахме изследване за витамин В12, който се оказа под долната граница. Назначи ми инжекции вит. В12 по схема за 1 месец и след това пак изследвахме хемоглобина, който вече се беше покачил до 91. С такъв хемоглобин и инжекции по схема, предписана от хематолога си изкарах бременността до края. Отидох на секцио с хемоглобин 91. Два дни след секциото беше паднал до 77 и в родилния дом искаха да ми преливат кръв, но аз отказах. Две седмици след като ме изписах вече всички показатели  на кр. картина бяха в норма, включително и хемоглобина, който беше вече 121. Серумното ми желязо си остана в норма през цялото време и не съм приемала допълнително. Затова трябва специалист да прецени ситуацията и да назначи нужната терапия, защото не винаги анемията при бременните е желязодефицитна.
Пропуснах да кажа, че заедно с инжекциите пиех и фолиева киселина 2 по 1.
« Последна редакция: Декември 13, 2007, 14:08:00 pm от Galia »
*
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #248 -: Декември 13, 2007, 14:15:20 pm »
Здравейте момичета,
аз да се включа пак в темата за ниския хемоглобин и железните препарати. Не бих казала, че е "нормално" да има анемия през време на бременността - по скоро е често срещано. Все пак анемията е патологично състояние и една патология не може да се окачествява като норма. Казах, че е често срещано състояние, защото в организма на бременната настъпват промени, които благоприятстват клиничната манифестация на анемия.
(за тях писах някъде в предишни постинги. Що се отнася до железните препарати (и за тях бях писала как се приемат)- най-важни условия за да имат ефект са правилния прием и постоянството. По-високата доза железен препарат не гарантира по-добър ефект за съжаление. Това е така, защото организма има физиологичен лимит за резорбция на желязо и той е много малък (около 17 микрограма в денонощие). За да се осигурят те,  е необходимо да се внесат поне 100 в организма под формата на таблетки.Останалата нерезорбирана част се изхвърля от организма с изпражненията. Резорбцията може да бъде подобрена и това зависи няколко фактора:
- от структурата на таблетката на железния препарат
- от наличието на подкиселяващо средата средство
Напр Сорбифер Дурулес е много удачен медикамент, защото има матрична структура, в която са вградени железните йони. Те се освобождават в продължение на 6 часа в организма и това дава възможност да се усвои максимално количество желязо. Освен това съдържа и аскорбинова киселина, която подкиселява средата и подобрява усвояването.
А за левкоцитите- нормално е да бъдат високи през бременността.
Много дълго стана - дано да съм била полезна
Поздрави на всички!
*
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #249 -: Декември 13, 2007, 14:22:35 pm »
 Сега видях поста на Galia - да, анемията не винаги е желязодефицитна , но B12 - дефицитните анемии са много по-редки състояния. Те със сигурност са предшествали бременността и  тя просто ги задълбочава, а не се развиват през нея. Бременни, които за първи път през бременността развиват анемия са мнооооого малко вероятни да имат B12 - дефицитна анемия. В болшинството от случаите се касае за железен дефицит по дискутирания вече механизъм.
*
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #250 -: Декември 13, 2007, 14:48:56 pm »
Да, съгласна съм. Но гинеколозите масово предписват железни препарати без допълнителни изследвания и ако се повиши хемоглобина, добре, ако не то това си остава за сметка на бременната. Освен това понякога има анемии като таласемия, за която бременната не знае, а самия гинеколог вижда кр. изследвания  едва след като тя е вече към 4 месец и не може да прецени правилно, тъй като не разполага с нейни изследвания преди бременността. А приема на желязо в такива случаи е неприемлив.
Затова бременни, чийто хемоглобин не се повлиява от прием на железни препарати е желателно да посетят хематолог.
« Последна редакция: Декември 13, 2007, 15:27:51 pm от Galia »
*
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #251 -: Декември 13, 2007, 15:37:07 pm »
Здравей Galia,
Таласемията е наследствено генетично заболяване, което има много специфична клинична картина. Освен това има и външни белези (форма на глава, очи, цвят на кожата и др, които насочват лекарите към диагноза таласемия.Повярвай ми, обикновено таласемиците знаят за това си заболяване още от детска възраст. Има и леки форми, които обаче едва ли се диагностицират първоначално през бременността. И тъй като и двата вида (B12 дефицитните анемии  и таласемиите)са редки заболявания, лекарите стандартно започват лечение с железни препарати. По-скоро се разчита на анамнезата от пациента за да се търси и друго заболяване.
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #252 -: Декември 13, 2007, 16:17:33 pm »
Някой дали може да ми препоръча читав хематолог?

Доц. д-р Юлиян Райнов, завежда отделението по хематология към военно-медицинска академия.  Приема в клиника Спектра Мед, в поликлиниката към ВМА, а телефон на регистратурата там е 922 58 36.
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #253 -: Декември 13, 2007, 16:47:15 pm »
Галя, а ти при кой хематолог ходи?

Лина, благодаря за разяснението относно усвояването на железните препарати. Лошото е че аз не мога да приемам такива. А хемоглобинът ми е 97 от 8-ма г.с. Преди бремеността е бил 128 и 132. Наред с неговите ниски стойности, еритроцитите и хематокрит са под долна граница от 2 месеца насам. МСН, МСНС са над горна граница. За капак глюкозата ми  пак е паднала под долна граница - 3,3 (беше се вдигнала на 4,6). Изплаших се, че ще се отразят на бебчетата тези стойности. 

Принцеска, благодаря ти за информацията. Ти подобен проблем ли си имала?
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #254 -: Декември 13, 2007, 16:57:20 pm »
Момичета, гледайте "Часът на Милен Цветков" по Нова.
Днес по инфо от близнашкия подфорум в мамата, темата ще е майчинството за близнаци.
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #255 -: Декември 13, 2007, 17:48:03 pm »
Галя,
препоръчай ми хематолога си, моля те.

Илианка,
Галя е от Русе, така че, вероятно и доктора е русенец.

Вера,
мнооого ти благодаря. Гледах го.
« Последна редакция: Декември 15, 2007, 18:22:56 pm от Милена б »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #256 -: Декември 13, 2007, 18:25:32 pm »
Милена, аз ходих при д-р Кателина Маринова. Кабинета й е в кооперацията срещу  Альошата, в която се намира и лаборатория "Здраве".
« Последна редакция: Декември 13, 2007, 18:33:42 pm от Galia »
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #257 -: Декември 13, 2007, 20:03:23 pm »
Днешното предаване "Часът на Милен Цветков" е вече качено в Нетера:
http://www.neterra.tv/bg/show.php?id=805&bm=2
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #258 -: Декември 13, 2007, 21:59:39 pm »
Вера, благодаря ти. Аз бях на разкрасителни процедури и го пропуснах.

За пореден път отбелязвам, че Мразя държавата, в която живея!
Срамно и позорно е третирането на близнаците в България. Срамно и позорно е, че няма държавна политика, която да подпомага раждаемостта, като поеме процедурите на хилядите семейства, които нямат дечица. Срамувам се, че съм редовен данъкоплатец, чувствам се като пълен глупак!
Да, аз чинно ще изплащам заема си, с който платих процедурите си, за да мога да стана майка, и където и да отида плащам двойно, дали за фетална морфология, дали за храна, за детска градина, дали за количка, легла и т.н. Но видиш ли, държавата няма пари да даде това, което се полага на работещите жени, които се борят със стерилитета и на майките на едно, две или три деца. Представете си само, минималната работна заплата от 2008г. ще е 220лв., а майчинството - 190! Нито за едно, нито за две деца стигат тези пари. Само памперсите, мокрите кърпички и капките за колики ни струват толкова на месец.
Силно се надявам, че малоумниците в парламента ще се събудят и ще направят нещо във вярната посока.
Уф, нещо побеснях  :x......а едва ли има смисъл.
Хубава вечер!  :D


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #259 -: Декември 13, 2007, 22:41:35 pm »
ох, Касси, хората представа си нямат какво всъщност означава да имаш близнаци. дори аз, вероятно, само си представям как е, но ти знаеш наистина. те си мислят, че просто хората си имат две деца, както много други. е да, ама не. това са двойно еднакви нужди в един и същи момент! наистина се прекланям пред близнашките майки, защото знам на мен с едничко колко ми е трудно понякога да се справя. ама докато не се появи  някой "потърпевш" :wink: да вземе решение, не знам... всъщност, има една хубава тенденция сега към повече близнаци, та надявам се, да се отбележи адекватно! :D