0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #220 -: Декември 12, 2007, 17:42:39 pm »
За да си здравно осигурена се гледат последните 15 месеца.
За сега поне нищо не се удържа.
*
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #221 -: Декември 12, 2007, 18:07:20 pm »
Кит кат, не съм чувала да се удържатпари за здравна застраховка. Виж,у друг е въпроса, че ако по някакъв повод ти се наложи да вадиш удостоверение за дължими суми към държавата ( не се казваше така, ама му забравих името  :oops:) там си проличиват. Аз моите ги платих с лихвите, за съжаление, заради един ипотечен кредит. Можеш да заведеш дело за недължимост поради изтекла 5 годишна погасителна давност, но то се точи бая.
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #222 -: Декември 12, 2007, 18:08:11 pm »
Кит кат,
няма проблеми. Нищо няма да ти удържат. Вземат се под внимание последните 15 месеца. А това е било преди 6 години и не мисля, че ще има значение.
А за изчисляване на размера на болничния, ако ви интересува, се взема под внимание заплатата ви за последните 6 месеца, като изключим месеца, в който ви е започнал болничния.

Ох, и аз имах нисък хемоглобин /105/ и от 1 месец съм на Малтофер фол - по 2 на ден. Утре пак ще пускам, дано да се е повлиял.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #223 -: Декември 12, 2007, 18:41:05 pm »
Милена, на мен сега ми плащат 80% от дневното възнаграждение, защото съм по общо заболяване. После по време на болничния за майчинство, знам че се плащат 90%. Но тези 90% от заплатата ли ми са или от последните шест месеца, когато съм била в болнични? Благодаря ти!
... принципно знам, че счетоводители, адвокати и лекари не се питат по служебни въпроси, извън работно време, но няма кого дапопитам.  :balk_81: :balk_81: :balk_81:
*
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #224 -: Декември 12, 2007, 18:48:34 pm »
Последните шест месеца когато си била още на работа се взимат за база от тях 80% от нетното ти възнаграждение най-вероятно получаваш сега после 90%.
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #225 -: Декември 12, 2007, 18:58:17 pm »
Вера,
за база се вземат последните 6 месеца, като изключим месеца, в който ще влезеш във въпросните 45 дни преди термин. Тъй като сега си в болнични, ще се вземе сумата, която сега ти превежда НОИ. Ще ти превеждат 90% от сумата, която сега получаваш като болничен.
Ако искаш, пиши ми на ЛС за кога ти е термина, дата на Последната Редовна Менструация ПРМ, колко ти изплаща сега НОИто и брутната ти заплата последните 6 месеца преди да излизиш в болнични. Ти до края, ако вярно съм разбрала ще я караш на болнични, така ли?
« Последна редакция: Декември 12, 2007, 19:36:38 pm от Милена б »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #226 -: Декември 12, 2007, 19:27:04 pm »
момичета ако последната година съм в неплатен отпуск(но осигуровките ми се плащат),ще ползвам ли майчинство или трябва да се върна на работа преди това?
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #227 -: Декември 12, 2007, 19:33:11 pm »
Вера,
за база се вземат последните 6 месеца, като изключим месеца, в който ще влезеш във въпросните 45 дни преди термин. Тъй като сега си в болнични, ще се вземе сумата, която сега ти превежда НОИ. Ще ти превеждат 90% от сумата, която сега получаваш като болничен.
.....
И още нещо, :)не е от дневното ти възнаграждение, а от месечното. :P
Ами... не е точно така - за база се взимат последните 6 месеца пред болничните или ако те имат прекъсване - базата, на която са изплащани болничните. Например - ако за база ти е взето възнаграждение 10 лв. дневно, плащано ти е на база 80% от него - 8 лв. дневно, за майчинството, ще ти се плаща 9 лв. дневно. Примерът е съвсем ориентировъчен.

Базата е дневното ти възнаграждение, което се получава като се съберат месечните и се разделят на броя на работните дни през тези 6 месеца. Изплаща се като среднодневното възнаграждение се умножи по броя на работните дни в месеца (или в болничния).
Тези изчисления се правят от работодателя и той ги подава в НОИ.
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #228 -: Декември 12, 2007, 19:48:29 pm »
ОК, Фоксче,
за едното се съгласих с теб, моя грешка, дори си редактирах поста. Но не за всичко съм съгласна.
Все пак, няма да споря. Не съм счетоводител, а само ЧР или личен състав. И не ние ги осчетоводяваме болничните , а НОИто. Така че, това не е работа на работодателя или на счетоводителя. Моята работа е да предам болничните заедно с наръч придружителни документи в НОИ - РУСО, а те си ги осчетоводяват. Това положение е от 01.01.2007г.
Аз на практика си правя заплатите и моята работа е да начисля само първия ден от болничния, който се плаща от работодателя. За останалите дни от болничния във ведомостта ми излизат 0лв, защото не ги плащаме ние, а НОИ.

Аз, например, не излизам в болнични, точно от опасения, че ще ми се смъкне базата.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #229 -: Декември 12, 2007, 20:21:26 pm »
Милена, не споря с теб за спора, ами защото и на мен ми отне доста време да разбера системата (имах едни очаквания, а се получи друго - естествено доста по-надолу  :D). Спокойно си излизай в болничен - от началото на година се взима базата, а не изплатената сума, както беше до края на миналата година.
И да - осчетоводяват се и се изплащат от НОИ, но работодателя дава справка за възнагражденията за последните 6 месеца и изчисления за чистото възнаграждение, заедно с още куп други неща. Предполагам, че правите заплатите и болничните на някакъв продукт, а не на ръка  :D - той ги смята и генерира тези справки  :D

Между другото един съвет - ако можеш, излез в болничен след края на декември, понеже за декември има 18 работни дни, а възнаграждението ще ти бъде същото, така че това ще ти вдигне среднодневната база  :D
« Последна редакция: Декември 12, 2007, 20:23:22 pm от Фоксче »
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #230 -: Декември 12, 2007, 20:34:57 pm »
Да бе, Фокси,
няма проблем. :) То като пиша, не можеш да ми видиш интонацията. Аз имах предвид, че няма да споря, защото не съм на 100% сигурна. Това исках да кажа.
Да, заплатите ги правя с програма на компютъра. Както писах по-горе, всеки месец подавам декларация 1 и декларация 6 /какви осигуровки и на кого персонално сме внесли/, а именно тя влиза в масивите на НАП. От там вече НОИ си изчисляват размера на обезщетението за неработоспособност.
Аз ходих да се консултирам с една госпожа от НОИ и, ако вярно съм я разбрала, нямам сметка сега да излизам в болнични. Но при мен има една подробност, на мен ми бе вдигната заплатата от 01.10. и искам именно тя, новата заплата да послужи за база. От друга страна, в септември и октомври бях в болничен. Та така.
Приятна вечер на всички! :)

Благодаря за съвета. Ще изляза от 01 февруари. Добре ли е?
« Последна редакция: Декември 12, 2007, 20:37:03 pm от Милена б »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #231 -: Декември 12, 2007, 20:57:23 pm »
Благодаря за съвета. Ще изляза от 01 февруари. Добре ли е?
:lol: Е, далаверата за неб е декември, но той така или иначе ще ти влезе в последните 6 месеца... Не съм го изчислявала специално, но за мен понеже има 18 работни дни, няма никаква далавера - ще ми платят доста по-малко  :(.
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #232 -: Декември 12, 2007, 21:33:46 pm »
Здравейте момичета,

Извинявам се, че така се намесвам по средата на вашите разговори за здравните осигуровки, но искам да ви питам нещо различно, което ме притеснява. Аз нещо немога да намеря спокойствие момичета и все се тревожа за нещо, що такъв страх ме гони и немога да се отпусна да се радвам на бебчето в корема незнам. Може би заради всичко през което съм преминала и се превърнах в параноичка. Но ето какво ме притеснява. Трудно ми е да разбера получавам ли контракции или не и ако да опасни ли са? Когато има контракции знам, че се втърдява целия корем, но при мен не е така, при мен се втвърдява само ниско, ниско доло, няколко сантиметра над лонната кост от всички страни, само, че е само долу, може би е само матката, но коремчето ми си седи мекичко. Понякога не всяка вечер коремчето ми се издува и почвам да чувствам тежест и е твърдо, но това при мен си мисля че е от образуване на газове, тъй като при мен газовете са доста чести и предизвикват това, но иначе когато ниско доло ми се втърди, коремчето е меко. В понеделник бях при Док. и му казах, а той отговори, че от време на време е нормално да се случва, само ако това втърдяване започне да става болезнено там доло, тогава да му се обадя. Тук чета, че почти всички приемате разни лекарства като Магнерич или Магнерот против контракции, но на мен нищо не ми изписаха, дори Док не ми каза това втвърдяване контракции ли са или не, само да му се обадя ако стане болезнено. Това искам да разбера момичета, втърдяването ниско доло само и меко коремче контракции ли са според вас или просто се получава така защото матката се разширява и си се намества. Притеснявам се, не съм засичала колко пъти ми се случва на ден, защото съм на училище или на работа, не ме и притеснява нещо като дискомфорт, просто като се бутна и натисна лекичко от време на време и усещам, че е твърдичко, а коремчето меко. Какво мислите момичета? Благодаря ви предварително и извинете, че май доста се повтарях.
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #233 -: Декември 12, 2007, 21:34:53 pm »
Фоксче, и аз като теб бях доста разочарована след първия превод на болничен... И на мен ми отне доста време и нерви докато разбера как точно се изчисляват болничните, а после и майчинството.

sunnyflower, усещам подобни на описаните от теб втвърдявания /контракции/ от 2-3 седмици и за тях ми беше изписан Магнерот 3х2 т.
Направи консултация с още един лекар щом имаш такива притеснения.
« Последна редакция: Декември 12, 2007, 21:42:39 pm от pgzenga »
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #234 -: Декември 13, 2007, 08:55:26 am »
Милена, Фоксче, благодаря ви!
Понеже имах проблеми в началото на бременността и това дота ни уплаши, решихме със съпруга ми, ако има начин до края да съм в болничен. За сега от ЖК не ми правят проблеми. И по-малко да ми е обезщетението, след това, пак е по-добре да имам повод да го взимам, все ще се оправим някак.
sunnyflower, повишената тревожност и на мен не ми е чужда. Тя естествено си има предистория. Не може човек, който е минал през толкова неща, изведнъж да се оттърве от всичките си страхове. Напротив, аз се усещам още по-голяма хипохондричка, но се старая да се овладявам.
Преди да започна да получавам безболезнени контракции имах усещания, подобни на твоите. После на няколко пъти ми се стегна корема и нагоре за секунди. Като ходих на лекар ми казаха, че това са подготвителни контракции и да не се притеснявам. На единия от последващите прегледи обаче отново споделих с лекаря, че се чувствам стегната и тогава ми изписаха магнерот 3*2 за една седмица, а след това да продължавам на 3*1. Подобно стягане долу чувствам понякога когато ходя или съм се уморила от стоенето права. Понякога то преминава в контракция /стягане и нагоре/, понякога не. Ако седна или легна да си почина, ми отминава.
*
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #235 -: Декември 13, 2007, 09:53:19 am »
Здравейте,

благодаря за загрижеността на тези които ми пращаха ЛС за да попитат къде се изгубих. Все още работя и се опитвам да съчетавам всичко...е, малко е трудничко имайки в предвид че се уморявам лесно, но не се оплаквам. В никаквъв случай. В събота бяхме на шопинг във Варна - не бяхме купували нищо на бебко, но излязохме от магазина с 3 огромни торби (чували). Днес ще ни донесат мебелите за бебето - поръчахме комплект Настроение на Дибо. И от другата седмица започвам да пера, гладя и подреждам в скрина.
Миналата седмица си пуснах влагалищен секрет и степен на чистота. Резултата: втора степен влагалищна чистота и умерено количество Candida (каквото и да означава това). на някой случвало ли му се е? Вече съм в края на 36 г.с. и трябва бързичко да ги излекувам.
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #236 -: Декември 13, 2007, 09:58:37 am »
Ааа, Нивеар,
радвам се че се появи.  :D

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    dekiki

  • ***
  • 421
  • Симона 20.02.2008
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #237 -: Декември 13, 2007, 10:59:37 am »
Nivear,токущо и аз разбрах резултата от маята МБ,която е сходна с твоята:Кандидоза много леко изразена 3 степен.Каза да си взема генопаварил 150мг - 3 глобули,да слагам з вечери и това е.Каза да не се притеснявам,защото било много леко и след лечението няма да има проблем.Мисля,че и при теб е подобно положението,но не е лошо да го излекуваш сега,защото на този етап не е опасно нито за теб нито за бебчо,но от док знам,че може да се прехвърли на бебока по време на раждане!
Браво за шопинга,предполагам че ти е подействал страхотно.Аз още не смея да ходя по магазините и засега само в нета си разглеждам,но определено вече ме сърбят ръцете за пазар.
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #238 -: Декември 13, 2007, 11:32:51 am »
Съни, всичко е нормално според мен. Както го описваш си прилича на въпросните подготвителни контракции. Те не са болезнени и затова доктора ти е казал да му се обадиш ако станат такива. Все пак усещането за твърдост не е приятно, но бързо отминава. По-скоро ни стряска факта, че имаме някаква контракция, отколкото самото и физическо усещане. Нормално е да се усеща само в долната част. При мен са различни, понякога само долу, понякога по целия корем, дръг път започват от долу и обхващат изцяло.Важното е да не се притесняваш, защото аз установих, че от притеснение мога да си ги докарам не само по-силни, но и по-чести. Онзи ден например имах такива в продължение на половин час през около две минути. Само че тогава много се бях притеснила - изживях малък стрес и корема ми веднага реагира. Добре е да можеш да си полягваш и да не се задържаш прекалено дълго време на едно място - права или седнала, както са ти казали преди мен.
*
Re: Темата на бременните-15част
« Отговор #239 -: Декември 13, 2007, 11:49:11 am »
Съни, контакциите представляват стягане на цялата матка. в този случай цялата матка става твърда като камък, а не само част от нея. може да не я усещаш, но като пипнеш с ръка, трябва цялата да е твърда, за да имаш контракции.
аз усещам, че се е втвърдила като ме заболява ниско долу, както ти описваш, но като си пипна корема, той е целият твърд. ако твоят е мек нагоре, това е нещо друго, не е контракция.
ти беше в канада, нали? тук в бг почти всички лекари изписват магнезий под някаква форма след 20-та седмица, когато е нормално да започнат да се появяват подготвителни контракции. изписват го по-скоро профилактично, той не вреди. доколкото знам в канада няма такава практика. но ако искаш можеш да си потърсиш магнезий и да си вземеш за всеки случай, няма да ти навреди. когато бях около твоите седмици контракциите ми се появяваха основно след возене в кола или като се поизморя. док ми препоръча магнерот 2х1 за 1 месец, после намалихме на 1 на ден.
успех, и не се притеснявай, опитай се да се радваш на бебето в теб, нали знаеш, че то усеща :wink: