Ето я статията. Не съм съвсем съгласна с нея, затова не искам да седи моето име отдолу. Можете да я редактирате и променяте както е необходимо. А за подчертаните думички не ги знам какво означават и как са на български.
Резус - конфликт. Закономерности при наследяването на кръвната група и резус - фактора.
1. Общи принципи при наследяването
2. Закономерности при наследяването на кръвната група и резус-фактора
3. Хемолитична болест на новороденото. Резус - конфликт
4. Често задавани въпроси
1. Общи принципи при наследяването.
Опростено, всеки признак на организма (цвят на косата, очи, кръвна група, резус - фактор.) се кодира от два гена. Реалното количеството гени, които определят признака са значително повече. За всеки признак единия ген детето получава от майката, другия - от бащата. В генетиката се различават доминантни и рецесивни гени. Доминантният ген се обозначава с главна буква от латинската азбука, и в негово присъствие рецесивният ген, по правило, не проявява свойствата си. Рецесивният ген се обозначава с малка буква от латинската азбука. Ако за някой признак организмът съдържа два еднакви гена (два рецесивни или два доминантни), то той се нарича хомозиготен по дадения признак. Ако организъм съдържа един доминантен и един рецесивен ген, то той се нарича хетерозиготен по дадения признак и при това се проявяват тези свойства на признака, които кодира доминантния геном.
Например:
А - доминантен ген, определящ кафяв цвят на очите
а - рецесивен ген, определящ син цвят на очите
Възможни варианти на генотипа:
АА - хомозиготен, кафяви очи
Аа - хетерозиготен, кафяви очи
aа - хомозиготен, сини очи
Пример 1:
жена АА - хомозиготна, кафяви очи, и двата гена са доминантни
муж аа - хомозиготен, сини очи, и двата гена са рецесивни
При образоването на половите клетки (яйцеклетка и сперматозоид) във всяка полова клетка (гамета) идва по един ген, т.е. в конкретния случай женският организъм образува две гамети, съдържащи по един доминантен ген, а мъжкият организъм - две гамети, съдържащи по един рецесивен ген. При сливането на половите клетки зародишът получава, за дадения признак, един майчин и един бащин ген.
жена АА + мъж аа
Гамети: А А а а
Дете: Аа Аа Аа Аа
По този начин, в дадената ситуация 100% от децата ще имат кафяви очи и ще са хетерозиготни по този признак.
Пример 2:
жена Аа - хетерозиготна, кафяви очи
мъж Аа - хетерозиготен, кафяви очи
жена Аа + мъж Аа
гамети: А а А а
дете: АА , Аа, Аа, аа
В този случай вероятността при раждането на детето е: 25% с кафяви очи (хомозиготно), 50% с кафяви очи хетерозиготно, 25% сини очи (хомозиготно).
Пример 3:
жена Аа - хетерозиготна, кафяви очи
мъж аа - хомозиготен, сини очи
Жена Аа + мъж аа
Гамети: А а а а
Дете: Аа , Аа, аа , аа
В този случай 50% от децата имат кафяви очи и се явяват хетерозиготни и 50% имат сини очи (хомозиготни)
Закономерности при наследяването на кръвната група и резус-фактора.
Наследяването на кръвната група се контролира от аутосомния геном. Локусът на този ген се обозначава с буквата I, а трите негови алела с буквите А, В и 0. Алелите А и В са доминантни в еднаква степен, а алелът 0 е рецесивен по отношение на гореспоменатите два. Съществуват четири кръвни групи. Съответства им следния генотип:
Първата (I) 00
Втората (II) АА ; А0
Третата (III) ВВ ; В0
Четвъртата (IV) АВ
Пример 1:
жената е първата кръвна група (00)
мъжът е втората кръвна група и е хомозиготен (АА)
жена 00 + мъж АА
гамети: 0 0 А А
дете: А0 А0 А0 А0
Децата са втората кръвна група и са хетерозиготни по този признак.
Пример 2:
жената е първата кръвна група (00)
мъжът е втората кръвна група и е хетерозиготен (А0)
жена 00 + мъж А0
гамети: 0 0 А 0
дете: А0 А0 00 00
В такова семейство - 50% е вероятността да се роди дете с втората кръвна група, и 50% - дете с първата кръвна група.
Наследяването на резус-фактора се кодира с три двойки гени и става независимо от наследяването на кръвната група. Най-значимият ген се обозначава с латинската буква D. Той може да бъде доминантен - D, или рецесивен - d. Генотипът на резус - положителния човек може да бъде хомозиготен - DD, или хетерозиготен - Dd. Генотипът резус - отрицателния човек може да бъде - dd.
Пример 1:
жената е с отрицателен резус - фактор (dd)
мъжът е с положителен резус - фактор и е хетерозиготен (Dd)
жена dd + мъж Dd
гамети: d d D d
дете: Dd Dd dd dd
В такова семейство вероятността да се роди резус - положително дете е 50% и вероятността да се роди резус - отрицателно дете също е 50%.
Пример 2:
жената е с отрицателен резус - фактор (dd)
мъжът е с положителен резус - фактор и е хомозиготен (DD)
жена dd + мъж DD
гамети: d d D D
дете: Dd Dd Dd Dd
В такова семейство вероятността да се роди резус - положително дете е 100%.
Особености на протичането на бременността при несъвместимост на резус-фактора. Резус - конфликт.
Хемолитична болест на плода и новороденото е състояние, възникващо в резултат на несъвместимост на кръвта на майката и плода по някои антигени. Най-често хемолитичната болест при новороденото се развива вследствие на резус - конфликт. В този случай бременната жена е с резус - отрицателна кръв, а плодът с резус - положителна. По време на бременността резус - фактор с еритроцити на резус - положителният плод попадат в кръвта на резус - отрицателната майка и предизвикват в кръвта й образуването на антитела към резус - фактора (безвредни за нея, но предизвикващи разрушение на еритроцитите на плода). Разпадът на еритроцитите води до увреждане на черния дроб, бъбреците, главния мозък на плода, развитие на хемолитична болест на плода и новороденото. В болшинството от случаите заболяването се развива бързо след раждането, за което способства постъпването на голямо количество антитела в кръвта на детето при нарушаване на целостността на кръвоносните съдове на плацентата.
По-рядко хемолитична болест при новороденото се предизвиква от груповата несъвместимост на кръвта на майката и плода (по системата АВ0). При нея заради аглутеиногена (А или В), намиращ се в еритроцитите на плода, но отсъстващ при майката, в кръвта на майката се образуват антитела към еритроцитите на плода. По-често имунната несъвместимост се проявява при майка с кръвна група I и плод - II, а по-рядко кръвна група III.
Процесът на имунизация на бременната жена започва от момента на образуване на антигени в еритроцитите на плода. Доколкото антигените от типа резус се съдържат в кръвта на плода от 9-10та седмица на бременността, а груповите антигени - от 5-6та седмица, то в някои случаи е възможна ранна сенсибилизация на организма на майката. Проникването на антигени в майчиния кръвоток способства инфекционни фактори, повишаващи проводимостта на плацентата, леки травми, кръвоизливи и други увреждания на плацентата. Като правило, първата бременност при резус - отрицателна жена при отсъствие в миналото на сенсибилизация на организма протича без усложнения. Сенсибилизация на организма на резус - отрицателна жена е възможна при преливане на несъвместима кръв (осъществено дори в ранна детска възраст), при бременност и раждане (ако плода е с резус - положителна кръв), след аборт по желание, спонтанен аборт, операции по повод извънматочна бременност. По данни от литературата след първа бременност имунизация възниква при 10% от жените. Ако жена с резус - отрицателна кръв е избегнала резус - имунизация след първа бременност, то при последваща бременност с резус - положителен плод вероятността от имунизация отново е 10%. Затова след всяко прекъсване на бременност при жена с резус - отрицателна кръв с профилактична цел е необходимо инжектирането на антирезус - имуноглобулин. По време на бременността при жени с резус - отрицателна кръв е наложително определянето в динамика на титъра на резус - антитела в кръвта.
Често задавани въпроси.
Въпрос 1:
Задължително ли детето трябва да има бащината или майчината кръвна група и резус, или тези признаци може да наследи, например, от роднини?
Наследяването на кръвната група и резус-фактора се подчинява на законите на генетиката. Детето може да е с кръвна група и резус - фактор, несъвпадащ с родителските. Наследяването на кръвната група и резус-фактора е независимо едно от друго.
Въпрос 2:
Аз съм с отрицателен резус - фактор. Наскоро направих аборт. Ще мога ли да имам деца? Има ли вероятност при следваща бременност детето да е болно?
Наличие на отрицателен резус - фактор не влияе непосредствено на зачеването. По време на аборта (ако той е осъществен след 9-10 седмица на бременността) е съществувала вероятност за възникване на сенсибилизация на организма към резус - фактора. Преди планиране на бременност е желателно да се направи анализ на кръвта за наличие на антитела към резус - фактора.
Въпрос 3:
Каква доза антирезус - имуноглобулин и в какви срокове се инжектират на жена с резус - отрицателна кръв след раждане? Истина ли е, че инжектираната доза от препарата трябва да се увеличи след оперативно родоразрешение с цезарево сечение?
На жени с резус - отрицателна кръв, след раждане, с профилактична цел се инжектира антирезус - имуноглобулин в количества 1-1.5 мл (200-300мкг) не по-късно от 24 - 48 часа след раждането. При оперативно вмешателство трансплацентарният кръвоток може да е увеличен, и затова се увеличава инжектираната доза антирезус-имуноглобулин 1,5 пъти.
Въпрос 4:
Наистина ли, резус - конфликт може да възникне само в случаите, когато жената е с отрицателен резус - фактор, а мъжът - положителен. Има ли вероятност от възникване на конфликт в обратния случай, когато жената е с положителен резус - фактор, а мъжът - отрицателен?
Вероятността от резус - конфликт при такова съотношение е незначителна. Но в някои случаи възникването на конфликт е възможно при всяко несъвпадение на резус - фактора при бременната жена и плода. В много клиники на Запад се провежда изследване за наличие на антирезус - антитела на всички жени независимо от резус - принадлежността им.