Таня, както ти обещах, ето някои символи на английската Коледа.
Father Christmas е английската версия на
Santa Claus.
По-характерни неща за празника:
Christmas Cards. Първата коледна картичка е от 1843 г. Изключителна популярност получават през викторианската епоха. Даже и на работното място всеки оставя за останалите по една картичка и съответно получава също. Вкъщи картичките се закачат на нещо като въженца и са част от коледната украса. Картичките са част и от етикета, начина на общуване между хората. Много добре се гледа, ако след като си бил на гости на някого, след това изпратиш картичка, за да благодариш и изкажеш възхищението си колко прекрасно си си изкарал. Даже и да не е било добре, то се налага да излъжеш, за да се поощряват домакините да те поканят пак!
Размерите на някои от картичките са доста нетрадиционни, така че спокойно пликът с картичката може да мине за скицник за рисуване например. Но това не стряска никого. Колкото по-ексцентрично, толкова по-фешън си. Красива традиция. Имахме миналата година една възрастна съседка, която ни е канила няколко пъти на чай. И макар че къщите са близо и тя може да дойде или пък да се обади, ние винаги намирахме малка картичка, пусната в пощенската кутия, че ни кани на чай и т.н. Слава, Богу, не е имала изискване за облеклото, т.е. dress code.
Друго традиционно нещо тук са така наречените
Christmas Crackers. Представляват нещо като конфета, завита във формата на голям бонбон. Слага се на всеки на масата за коледния обяд. Може и в началото на обяда всеки да си отвори, т.е. дърпа своя кракър със съседа си по маса. Нещото издава лека пукотевица, като вътре има хартиена коронка и някаква дреболийка за награда - фибичка, ключодържател. Хартиените корони се слагат на главите и така като царски особи хората се хранят (такива коронки се носят и на рождените дни). Внасят весел елемент. Кракърите днес май се произвеждат в Китай, така както и повечето британски символи. Има луксони варианти, като отвън хартията е по-луксозна и подаръчето вътре също. Но има и евтина версия в една кутия по няколко. На Коледа никой не бива да е без кракър и без коронка съответно. Същот води началото си от викторианската епоха.
(вж. тук как изглеждат кракерите:
http://images.google.com/images?q=Christmas+Cracker&hl=en&rls=RNWE,RNWE:2006-09,RNWE:en&um=1&ie=UTF-8&sa=X&oi=images&ct=title)
Стигаме до най-същественото - коледния обяд или
Christmas Dinner. Обикновено включва: печена пълнена пуйка (чехите например ядат на Коледа шаран, много е типично), брюкселско зеле, цели печени картофи, няколко вида сос, любимите наденички и кой каквото си иска друго. Десертът е
Christmas pudding и се яде с лъжица. Аз лично не го харесвам това нещо, защото ми прилича на пресни джибри (оново нещо от виното) с малко кекс. Но местните си го обичат. Всъщност, е нещо като кес в специална форма, но с много и различни сушени плодове. Кексен вариант на българския ошав. Пудингът се залива с бренди сос. Въобще те обилно заливат всичко със сос. Другият сладък десерт са любимите през цялата година
Mince pies. Малки пайове, пълнени с нещо като сладко от стафиди.
(вж. как изглеждат Mince pies:
http://www.mincepieclub.co.uk/UserFiles/File/open_crumbling_mince_pie.jpg(вж. тук как изглежда Christmas pudding:http://images.google.com/images?q=Christmas+pudding&hl=en&rls=RNWE,RNWE:2006-09,RNWE:en&um=1&ie=UTF-8&sa=X&oi=images&ct=title
Част от украсата е и разбира се
Christmas tree. Коледната елха, която някои неориентирани политици се силят, че трябвало да се казва Празнично дърво, за да не се засягали представителите на другите религии. Голяма тъпотия. Къщите се украсяват и отвън и отвътре. Отвън с разноцветни лампички, като някои украси си имат сюжети и история, която показват. Много са красиви и ефектни къщите по Коледа. Представяте си колко много ток отива...Типично английското дърво по това време (както за нас е дренът), което вече е цъфнало, е
Holly ( а и растението
Ivy, нещо като бръшлян). От стари времена се слага в къщите, за да ги предпазва от зли сили. Смятало се е обаче за лош късмет да вкараш в къщата си клонче от това дърво преди самата Коледа. Holly има много красиви едри червени плодчета, любимо лакомство на птичките и гълъбите, които по размери могат да бъдат сбъркани с патиците, нещо като летящи, сиви патички. Толкова са дебели гълъбите.
(вж. как изглежда Holly:
http://www.fotosearch.com/photos-images/holly.html)
Известни са и
Christmas stockings или чорапите, които децата оставят на камината в коледната нощ за подаръци. Подаръци има и около елхата.
По средата на коледния ден, точно в три часа (малко преди да си пие чая) кралицата прави обръщение към любимия си народ. Така нареченото
Queen's Christmas Message, което се предава естествено по радио и телевизия. Традицията водела началото си от крал Джордж V през 1932. Няма обичай министър-председателят да им обяснява колко са щастливи навръх Нова Година, както при нас това прави президентът.
Веднага след Коледа ( Christmas) следва
Boxing Day. Началото му се губи някъде преди 800 години, когато кутии (boxes) са слагани пред църквите, за да се събират пари за бедните. Наричали ги още Christmas boxes. Веднага след Коледа, защото се е предполагало, че на Коледа има много храна. И понеже на самия празник слугите са работели, то господарите са им събирали каквото е останало от празника, за да занесат и на семействата си на другия ден. Англия е ужасно класово разделена страна, усеща се това все още.
Не е тайна, че английската храна е ужасна. Масата яде замразени храни, които ако веднъж опиташ, няма да повториш. Отвратително нещо без вкякакъв вкус и даже опасно за живота. Смята се за много модерно и за голямо умение, ако можеш да готвиш. Модата е по средиземноморския начин на живот и хранене. Спомням си преди време един френски политик се беше пошегувал, че не може да се вярва на хора, които ядат такава храна.
Много шум се вдигна тогава, но и те си го знаят това и не спират да се шегуват на тази тема.
Това е накратко, останалото - в интернета.