Наскоро прочетох една книга за Хашимото,ще се опитам да префразирам, понеже книгата е на немски:
Ще предада ли зааболяването на децата ми?Предразположеността към хашимото е често унаследена, но кога и как ще се случи по време на живота на човека е трудно да се каже. При жени с повече автоимунни заболявания съществува риск да предадат болестта, но сигурни данни засега няма.
Антитела и бременност.Често по време на бременност антителата се понижават в хода на бременността. Имунната система по време на бременност хормонално се регулира, за да може нероденото дете да не се атакува от имунната система на майката. Пооради тази причина по време на бременност майката се чувства често по-добре, когато симптомите на хашимото са овладяни по-рано, а не по време на бременността. МАТ-антителата при бременните чрез плацентата са предаваеми върху детето. При 10% от новородените могат да се докажат МАТ-антитела, които са пренесени от майката, но това не е проблемно за детето. Майчините анатитела изчезват се разграждат в до първата годинка на детето. По време и преди всичко след една нормална бременност се срещат повишени МАТ-антитела едва при 10% от жените. В тези случаи се наблюдава едно развиващо се или съществуващо автоимунно заболяване на щитовидната железа /Post-partum-Thyreoiditis/. В тези случаи се замества липсващия щитовиден хормон задължително. В повечето случай след няколко седмици или месеци липсващия хормон се набавя и те нямат понататъшни смущения във функционирането на щитовидната железа.
Кои кръвни стойности са важни по време на бременност?
Стойностите на хормоните на щитовидната железа по време на бременност трябва често да се проверяват -fT3, fT4, TSH.
Препоръчителна е контрола на всеки 4 до 6 седмици. При отклонения от нормалните стойности можете на всеки 2 седмици да правите контроли. Жени, които трябва да приемат синтетични хормони на щитовидната железа, се покачва нуждата от хормона по време на бременноста с около 30-50%. Едно увеличение на дозата с 25мг Л-Триоксин често от 12 г. седмица на бременноста е необходимо, макар, че всичко е индивидуално – времето и дозата.
Антитела
Антителата на щитовидната железа могат чрез плацентата да се пренасят, но досега не се известни малформации на плода или смущения.
Как действа болестта на детето?
Една нелекувана хипофункция на щитовидната железа на майката може да доведе до слаба интелигентност и забавяне в развитието на детето, които в понататъшния живот почти не могат да се компенсират.
Посредствум хипофункция на майката по време на бременноста може да се стигне до спонтанен аборт или увреждания на плода.
Леките смущения на щитовидната железа на майката, често посредствум ензими се уравновесяват в плацентата така, че неродоното дете има нормални хормони.
Ако хормоните на майката са в нормални граници, това е предпоставка за една безпроблемна бременност и вероятността за едно напълно нормално развитие на детето е изключителна.
Кои медикаменти мога да приемам по време на бременност?
Препарати като : L-Thyroxin T4, Trijodthyronin T3, т.е синтетични хормони могат да се приемат. Взимането на хормони на щитовидната железа в препоръчителната доза не пречи на нероденото дете, а напротив тя е жизненонеобходима, хормоните на щитовидната железа се пренасят в много малко количество чрез плацентата от майката на бебето.
Успех!