0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Изборът на имена
« Отговор #180 -: Май 17, 2008, 23:58:51 pm »
Pesheck, а не се притеснявай бе, естествено, че може да не ти харесва. Ако мен питаш аз не бих се кръстила с -ка, но сега като си го нося името и си го харесвам.
Има хора, които се прекръщават, аз не бих. Имам един познат, казваше се Марин, а му викаха Мишо. И ако някой се обърнеше към него по истинско име и го беше срам, било смешно, ми нормално име, кво.........Е, прекръсти се.....На Мишел  :lol: :lol: :lol:  пуканхме се от смях.....   
 
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изборът на имена
« Отговор #181 -: Май 18, 2008, 00:34:43 am »
ясно ми е откъде е тръгнало това с премахването на наставката от бащиното име - от измислените и нетипични имена, които биха образували смешно презиме (Ричардов, Джорджов).

ама да кръстиш детето си Мария Петър Иванова - извинете, адски е тъпо и смешно.
аз като чуя такова име, веднага си представям, че лицето се казва Мария-Петър.
а и не знам как успяват да запишат такива имена - доколкото ми е известно, наставката -ов, -ова е задължителна при образуване на фамилните имена. чела съм го някъде това в нормативен документ.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Изборът на имена
« Отговор #182 -: Май 18, 2008, 00:44:21 am »
ясно ми е откъде е тръгнало това с премахването на наставката от бащиното име - от измислените и нетипични имена, които биха образували смешно презиме (Ричардов, Джорджов).

ама да кръстиш детето си Мария Петър Иванова - извинете, адски е тъпо и смешно.
аз като чуя такова име, веднага си представям, че лицето се казва Мария-Петър.
а и не знам как успяват да запишат такива имена - доколкото ми е известно, наставката -ов, -ова е задължителна при образуване на фамилните имена. чела съм го някъде това в нормативен документ.


Скъпа jam, нормативният акт, с който си се запознала вече не е в сила. За презимето Петров наистина няма нужда да се съкращава окончанието, но има и други презимена, като например, това на племенницата ми. Баща й се казва Спартак. Е нали няма да го виниш, че записа дъщеря си Десислава Спартак Иванова. Спартакова е малко трудно за произнасяне в държавата, в която живеят, а и на български не е много благозвучно. Не че ми харесва и самото име на бащата, но не си го е избирал сам....
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Изборът на имена
« Отговор #183 -: Май 18, 2008, 00:48:50 am »
ама да кръстиш детето си Мария Петър Иванова - извинете, адски е тъпо и смешно.
а и не знам как успяват да запишат такива имена - доколкото ми е известно, наставката -ов, -ова е задължителна при образуване на фамилните имена. чела съм го някъде това в нормативен документ.


Еееее, за Петрова и т.н. е ясно, но има някои, дет си цитирала, може и без окончание. Но въпреки, че не съм заклета традиционалистка, смятам, че с окончания у нас си е правилно.
 
За нормативния акт  :? - може и това да са отменили. Знам доста хора, които не ползват окончание за бащино.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изборът на имена
« Отговор #184 -: Май 18, 2008, 00:55:51 am »
скъпа valeria22, трябва ли да се самоцитирам?

много ясно съм написала, че разбирам премахването на наставката при нетипичните имена, където тя звучи нелепо.
точно както звучи нелепо нейната липса при типичните български имена.

Мария Джон Атанасова е ОК
но
Мария Иван Атанасова е СМЕШНО

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Изборът на имена
« Отговор #185 -: Май 18, 2008, 06:54:46 am »
Пък аз откакто решихме да пробваме да си направим бебе, разправям, че на моето дете ще му викат Ники. Много харесвам името на свекъра, пък и той си заслужава тази радост. Така че за мъжкото име нямам проблем - Никола ще е. Виж за женското ми беше малко трудно - Николина не ща. За Николинка не ща и да чуя. Никол вече е много употребявано, а за Николета още съм в чуденка голяма. И накрая кумата предложи Никита - нали те за това са кумите да съветват :lol:. Не че ми е спешно, ама какво ще кажете вие за момичешките имена.

Пешек, какво ще кажеш за Николета?  :lol:

Pesheck, а не се притеснявай бе, естествено, че може да не ти харесва. Ако мен питаш аз не бих се кръстила с -ка, но сега като си го нося името и си го харесвам.
Има хора, които се прекръщават, аз не бих. Имам един познат, казваше се Марин, а му викаха Мишо. И ако някой се обърнеше към него по истинско име и го беше срам, било смешно, ми нормално име, кво.........Е, прекръсти се.....На Мишел  :lol: :lol: :lol:  пуканхме се от смях.....   

Като си говорим за -ко имаме семеен приятел, който се казва Сашко! И както капак на всичкото въпросния Сашко е 100-и кусур килограмов мъж, хирург и шеф на болница.
« Последна редакция: Май 18, 2008, 07:03:28 am от rally_pat »

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Изборът на имена
« Отговор #186 -: Май 18, 2008, 07:49:28 am »
Не, не е отменен този нормативен акт
Цитат
Чл.13. (изм.,ДВ,бр.96 от 2004 г.) Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.
Чл.14. (1) (изм.,ДВ,бр.96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.


Само че, аз продължавам да твърдя че съм дискриминирана по този начин, защото се оказва, че аз като християнин съм задължена да си кръстя детето по определения начин, а хора от други религии правят изключение. Все пак бащата на детето ни не се казва Николае, че тя да е Николаева  :x
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Изборът на имена
« Отговор #187 -: Май 18, 2008, 09:59:11 am »
Пък аз откакто решихме да пробваме да си направим бебе, разправям, че на моето дете ще му викат Ники. Много харесвам името на свекъра, пък и той си заслужава тази радост. Така че за мъжкото име нямам проблем - Никола ще е. Виж за женското ми беше малко трудно - Николина не ща. За Николинка не ща и да чуя. Никол вече е много употребявано, а за Николета още съм в чуденка голяма. И накрая кумата предложи Никита - нали те за това са кумите да съветват :lol:. Не че ми е спешно, ама какво ще кажете вие за момичешките имена.
Peshek, моята баба се казваше Николина. Когато съм се родила, голяма чуденка е била, за моето име. Мама не искала да ме пише Николина и за онова време, варианта е бил Николета. НиколЕта ми е било името няколко дни. Но баща ми не мирясал, тогава не можело и да си кръстиш детето както искаш. Намерил някаква връзка и ми дал името НиколИта(било по-близо до Николина). С уговорката, ако ги хванат да кажат, че е правописна грешка. Майка ми е била втрещена, кръстницата ми трудно го приела. Сега съм му много благодарна. Името ми е уникално и смея да кажа единстевно. Където и да се регистрирам в нета, винаги е свободно. 
В сегашната ми работа, всички ми казват цялото име, което е елексир за душата ми.  Имам колеги с името Николай, Николина, Николета и Николетка. И като кажат Ники, става мазало.
Пожелавам ти съвсем скоро да се наложи да мислиш име на детето си. А може и НиколИта да я кръстите :wink: 

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Изборът на имена
« Отговор #188 -: Май 18, 2008, 11:04:17 am »
Ееееей, това наистина ми хареса.
А може и НиколИта да я кръстите :wink: 
Значи въпроса е решен. Сега вече може спокойно да забременявам :balk_48:

А това за бащиното име още си стои. Преди 7 г. на братовчед ми по изключение му разрешиха да запише сина си Илиан Лука Танчев. Щото той не е Луко, та да го пишат Луков, а Лукав съгласете се звучи абсурдно.
Но истина е че понякога бащините имена стават проблемни. Винаги ми е било смешно, когато колежката разказва как искала да кръсти дъщеря си. Искала бащиното име да е Венцислав, без -ова, щото не звучи добре наистина. Но освен това искала първото име на детето да е Кера-Тамара. И като заявила че ще се казва Кера-Тамара Венцислав нещо си и служителката подскочила чак :lol: Но пък записала сина си Иван-Асен. И наскоро чак се сети какво ли бащино име ще имат неговите деца. Та специално за момчетата май трябва да се мисли с по далечна переспектива.

То при нас рибата още в морето, ние не само тигана сложихме, ами наредихме масата, че и за вилиците се хванахме. :lol:
*
Re: Изборът на имена
« Отговор #189 -: Май 18, 2008, 11:04:37 am »
Мини, така е бе душко, ама не се ядосвай. Я само виж как звучи Стефания Николай, ми тъпо е, а Стефания Николаева е по-звучно, някак си има симетрия :wink: :D
*
Re: Изборът на имена
« Отговор #190 -: Май 18, 2008, 11:58:58 am »
Пешек, и аз съм като теб. Измислила съм си име, сега остава "само" другата част от задачата.   :lol: :lol: :lol:
А за протокола - бащиното ми име не е на -ева или -ова, защото не е българско. Явно, че и някога е можело.  :wink:

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изборът на имена
« Отговор #191 -: Май 18, 2008, 14:28:46 pm »
Все пак бащата на детето ни не се казва Николае, че тя да е Николаева

мини, този въпрос го решава науката фонетика, ако не ме лъже паметта - а не законодателството. има си правила за конверсия на гласните. нима искаш да е Николайова? ако е само Николай, по нашата граматика излиза, че детето се казва Стефания Николай, а не, че е дъщеря на Николай.

извинявай, ама и на мен Стефания Николай ми звучи нелепо, да не кажа друга дума.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Изборът на имена
« Отговор #192 -: Май 18, 2008, 16:44:42 pm »
ааа, недейте така, моля ви се
на мен пък ми харесва варианта без окончание, нали многократно тук казваме, че избора трябва да е на родителите- е да, ама в случая не е така
не съм съгласна- или на всеки който пожелае му се дава възможността, или на никой, няма средно положение за мен
продължавам да се чувствам прецакана, както и да ме убеждавате, че не звучало добре
дори ако се наложи да казвам някъде имената на детето й казвам само собственото и фамилията
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Изборът на имена
« Отговор #193 -: Май 18, 2008, 17:14:42 pm »
Само че, аз продължавам да твърдя че съм дискриминирана по този начин, защото се оказва, че аз като християнин съм задължена да си кръстя детето по определения начин, а хора от други религии правят изключение. Все пак бащата на детето ни не се казва Николае, че тя да е Николаева  :x[/color]
Това не можах да го схвана, бре душо! Кой те знае в родилния дом християнка ли си, от Азърбейджан ли си!? Да не би да са ти искали кръщелно свидетелство?
*
Re: Изборът на имена
« Отговор #194 -: Май 18, 2008, 17:21:34 pm »
А за това, че при момченцата трябва от рано да се мисли съм съгласна. Ето на Цветомир му е супер името, но бащино име "Цветомиров, Цветомирова" ами не ми харесва...дано внуците си ги харесват...
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Изборът на имена
« Отговор #195 -: Май 18, 2008, 17:51:10 pm »
Значи въпроса е решен. Сега вече може спокойно да забременявам :balk_48:
Ей аз пак закъчнях с моето предложение - Нина.
Сестра ми се казва Нина и е кръстена на баба ми Надежда. Ама баща ми се казва Николай и баба мги и до сега си твърди, че на баща ми е кръстена.
А и какво му е лошото детето да се казва само Ники - все едно пола?
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Изборът на имена
« Отговор #196 -: Май 18, 2008, 18:05:38 pm »
А и какво му е лошото детето да се казва само Ники - все едно пола?
Подкрепям :D Искам да си кръстя детето с кратко име, за да не му измислят всякакви нелепи съкращения :wink:

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Изборът на имена
« Отговор #197 -: Май 18, 2008, 18:09:35 pm »
 :lol:Сладурки. Голямо мислене му ударихме/те.
Ники и аз съм с 4 буквено име, пък и ника ми е производно от него. Че и по-дълги варианти имаше. Така че краткостта не е гаранция.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Изборът на имена
« Отговор #198 -: Май 18, 2008, 18:16:16 pm »
и аз съм с 4 буквено име, пък и ника ми е производно от него.

само не ми казвай, че името ти е Пешо!  :lol:

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Изборът на имена
« Отговор #199 -: Май 18, 2008, 18:24:52 pm »
:lol:Сладурки. Голямо мислене му ударихме/те.
Ники и аз съм с 4 буквено име, пък и ника ми е производно от него. Че и по-дълги варианти имаше. Така че краткостта не е гаранция.
Моето е трибуквено, но всички ми казват на по-дългото галено :D  А да не споменавам като дете колко съм се била заради тази "пчеличка Мая", ей много ме дразнеше! Вече си харесвам името, но трябваше да минат години докато спрат да ме спрягат с пчеличка :lol: