0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #60 -: Януари 10, 2006, 16:36:13 pm »
Добре, прочетох и тази статия, не само заглавието й. Ще го конспектирам с няколко думи.

Ако една бременна жена приема фолиева киселина и плода има определен ген, то според автора, вместо да го абортира, ще роди живо и здраво дете, което  също ще има деца, те пък - свои ... и така след няколко хиляди години е възможно според него (хипотетично) да се получи поколение, което ще боледува повече от някои заболявания (не е ясно кои) в сравнение със сегашните хора на Земята.

Страшна дилема, няма що! Въпреки тази потресаваща перспектива никой в статията не отрича ползата от пирема на фолати.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #61 -: Януари 10, 2006, 16:51:01 pm »
Полза има спор няма по това. Просто се чудя няма ли след 5-6, а може и по-скоро години да започнат учените да отричат тази полза както стана с аналгина и аспирина. Напоследък те са заместени от парацетамола (който според мен лично е още по-вреден от аналгина). А преди се е считало за добре бременни да пият аспирин сега обаче учените и лекарите категорично го забраняват. Мисълта ми е неможе ли просто да ядем повече плодове и зеленчуци богати на витамин В и нещата да са пак добре. Просто все пак тази фолиева киселина която пием е синтетично създадена. А и препоръките на всички лекари са да ядем повече плодове и зеленчуци. Имам в предвид че ако направим и двете неща ще се получи предозиране. Аз например консумирам много плодове и зеленчуци. И в предишни теми съм писала че ми става лошо от фолиевата киселина като започна да я пия. Това не е нормално а и смених 2 марки препарати ефекта е същия. Накрая я спрях.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #62 -: Януари 10, 2006, 16:55:29 pm »
Е, тук си изостанала :wink: , вече пак е модерно бременните да пият аспирин.
Дори има тук пишещи, които пият.
На мен също ми изписаха от два месеца и ако забременея,  препоръката ще е да продължавам да пия.
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #63 -: Януари 10, 2006, 16:59:15 pm »
Цитат на: Lali
Е, тук си изостанала :wink: , вече пак е модерно бременните да пият аспирин.


Еми ето това е. Същото може да стане и с този витамин. Сега е модерен след 1 година няма да е след още 5 години пак ще е модерен. Какви са тия работи въобще? Човек да се чуди какво да прави как да живее и как да се лекува. А това са така да се каже безобидни лекарства (макар че според мен не е така) и се употребяват масово и от тинейджърите и от всички.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #64 -: Януари 10, 2006, 17:02:17 pm »
Безобидни лекарства няма.
Има лекарско мнение на базата на преценяване на конкретната ситуация, на плюсовете и минусите.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #65 -: Януари 10, 2006, 17:06:20 pm »
Почнах леко да се уморявам на тая тема.

Фолиевата киселина се дава от 1960 година на бременни жени (възможно и по - отдавна да е давана). Оттогава са минали повече от 45 години. Има тонове доказани ползи. Има нищожен брой рискове, повечето в хипотетичен вариант.

Не си права за аспирина. Няма такава категорична забрана, дори напротив, много често се изписва на бременни, особено за лечение на стерилитет. Не защото е мода, а защото имат показания за приемането му.

Начинът на създаване на даден елемент не е от значение - той е абсолютно същия като в храната.

Може да се яде повече. За да си набавиш дневната доза фолат трябва да изядеш около 8 килограма портокали. Всеки ден. Ден след ден.

Предозиране за витамин В9 означава да се приемат десетократно по - високи дози от препоръчителната за бременни. При това години наред всеки ден. Чак тогава можем да говорим за предозиране. Дори и теоретично не може да стане с хранене.

Разбира се, има редки изключения, явно като при тебе, когато на жената не й понася препарата. Лично според мен е заради допълнителните елементи, а не заради самията фолиева киселина, но така или иначе ти няма да я приемаш, то е ясно. Но не защото има риск от каквото и да било, а само защото на тебе не ти понася.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #66 -: Януари 10, 2006, 17:12:30 pm »
Разбрах ви добре и двете  :)  И теб Мели, и теб Лали. Просто съм объркана като цяло че едни и същи неща ту се отричат ту се препоръчват от учените. Но нека приключим с това  :wink: Поздрави от мен и за двете ви  :)
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #67 -: Януари 10, 2006, 17:16:12 pm »
Чакай и аз да приключа :lol: .
Слушайте лекарите си. Те ви познават най-добре и преценяват най-добре конкретната ситуация.
*
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #68 -: Януари 11, 2006, 11:32:03 am »
[това, мисля, е типична черта на орторексиците ( :P ),

ареее, пак ме излови :D
относно лековете на традиционната медицина- права си, много скептично съм настроена, ама не под влияние на орторексията, тук други фактори играят роля...

" :( вчера бях при доктора, който визираш, отново ме отсвири, като си поисках витамини ( :D ), но дори и той не ми е говорил против фолиевата киселина!!! "

а относно фолиевата кислеина- питах го в прав текст, трябва ли да пия, щото спорим тук с една колежка от известно време...
Е, отговорът беше именно в споменатия вече дух за фарм. индустрия...И 1:1: "абе хайде да се разберем така: като забременееш, започни да я пиеш"....
The impossible is often the untried [/i]
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #69 -: Януари 11, 2006, 11:43:15 am »
Вие се уморихте от темата, аз пък сега реших да се включа :wink:

Какъв е смисълът да се пие от М до ову? Имам предвид за нас, пробващите от години и следящи си ову. Тази препоръка да започне да се пие 3 месеца преди планирана бременност предполагам е заради факта, че горе-долу за толкова става бебето, ако няма проблеми, и като няма проблеми хората хабер си нямат кога е ову.
Тези помощни съставки на таблетките не натоварват ли бъбреците (примерно).
Аз от известно време пия фолиева от ову до М.
Не съм наясно колко се натрупва (т.е. дали ако съм пила предния месец нивото му е по-високо), но доколкото помня е водноразтворим витамин и не би трябвало да се натрупва? Т.е. да няма значение пила ли съм предния месец, а да има пила ли съм ден 1 на бременността, ден 2 и т.н.
Благодаря ти, Бени!







*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #70 -: Януари 11, 2006, 11:52:46 am »
Фреши да нямаш в предвид обратното от ову до М да се пие витамина. Или има нещо общо с качеството на фоликулите. Абе незнам вече и аз. Ти си права по принцип че самия витамин като витамин бързо се разгражда и "изчезва"  в организма и предварителното пиене просто донякъде си губи смисъл.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #71 -: Януари 11, 2006, 14:54:19 pm »
Цитат на: FreshBreeze
Аз от известно време пия фолиева от ову до М.


Старлет, точно от ову до М съм написала, че го пия :D
Благодаря ти, Бени!







*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #72 -: Януари 11, 2006, 18:57:30 pm »
На мен също няколко лекари вече ми казват,че не може да се предозира.Даже аз имам недостиг,въпреки,че я пия вече две години,така че ми е задължителна.
Успех,мацки!
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #73 -: Януари 11, 2006, 20:04:45 pm »
Абе момичета, стига с тва вманиачаване. Баба ми на село не е пила неофилик, ма е яла зеленчуци и свинско , и винско ...
*
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #74 -: Януари 11, 2006, 20:36:05 pm »
о бабите ни лейди са яли много по-пълноценна храна, и екологично чиста
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #75 -: Януари 11, 2006, 20:42:11 pm »
едно време си е било за едно време:) сега сме друго време :P преди пак са имали проблеми,ама не са знаели на какво се дължи-и понятие са си нямали-ама сега ние като знаем къде е ключа от палатката-това като че не ни помага много,ама все пак е нещо :roll:  :wink:  :P
*
предозиране на фолиевата киселина
« Отговор #76 -: Януари 13, 2006, 16:16:52 pm »
Виждам,че спорът е голям,но ако знаех преди няколко години за фолиевата  к-на,сигурно щях да родя здраво бебе,а не със спина бифида!И щях да си спестя страшно много болка!Сега я пия  от повече от 2 години,защото не мога да забременея и то 10 пъти по-висока доза.При всички случаи ползата ще е по-голяма от  вредата!
А невралната тръба на плода се оформя до 28 ден от бременността!И да се пие след това,ако белята е станала-файда няма да има!
Нека всеки прецени  сам за себе си :!:  :!:
Давам ви един сайт,в който можете  да прочетете повече по проблема-
www.tomytodorov.net  -във форум"Бъдещи родители".
Всичко,което не ме убива,ме прави по-силна!
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #77 -: Януари 13, 2006, 17:38:23 pm »
Линда,съгласна съм,че трябва да се пие,но как така-10пъти повече?Сама ли реши това?
*
Дани,чела съм го в книга за бременни.Освен това го пише и в листовката на Неофолик-ф.к-на,която пия.Нужната доза е 0,4 мг,а ако си родила дете със спина бифида-10-тократно по-висока доза-4мг.\Неофолик форте\.Но да не ви занимавам с най-лошото-пиеш си 0,4мг т.е. 1 таблетка от Неофолик.А аз наистина сама си назначих дозата,защото никой лекар не подходи на сериозно към фолиевата к-на-а парен каша духа... :evil:  :!:
Всичко,което не ме убива,ме прави по-силна!
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Предозиране на фолиевата к-на
« Отговор #79 -: Януари 19, 2006, 17:25:15 pm »
Съжалявам,Линда.
Ами добре, но дали въобще ти я приема организма?
Странно е, защо лекарите няма да го кажат?
А ти пиеше ли някаква доза ф.киселина по време на бременността?
Защото ако не си, а сега пиеш, би трябвало да е достатъчно.
А как ти определиха, че е 10 пъти по-ниско?
Извинявам се ако те притеснявам!
Ако не искаш да ми отговаряш, ще те разбера.
Успех, Линда!