Процедурата се прави от педиатъра, присъстващ по време на раждането. Вид "оглед" е- не е задължително да се интубира, но се оглежда с ларингоскоп, "все едно", че се интубира. Прави се за да се отстранят материи и да се предпази детето от възможни перипетии- попадане на мекониум в дихателните пътища и последстващи дълги дни на лечение и перипетии от това. Въпроса се изчерпва тогава. Нищо повече не е нужно впоследствие.
На
всички раждания присъства педиатър! Ако се наложи нещо, кой ще компенсира ценното загубено време докато се търси нужния човек? Ще крещят по коридорите в "търсене"? Няма такива неща... за дете, родено без дихателни движения, се правят два, три опита за дишане от маска, и ако не успеят се интубира незабавно. Всичко това за около 20-40 секунди (от момента, в който детето е в ръцете на педиатъра). Всичко над минута време
може да предизвика тежки мозъчни поражения и трайна инвалидност. Кога време да се вика когото и да е било? Там трябва да е...кой ще води реанимацията? сестрата ли?
Ако има оцветени води, просто се предупреждава педиатъра и той си подготвя инструментите- макар че те са винаги готови още преди да е започнало раждането:
*два набора
затоплени чаршафи- с единия се избърсва детето, с другите (сухи и топли) се загръща детето. Мие се после, много после...
*лекарства, оборудване, интубационни готови тръби (изрязани, точно по детето), щипка за пъпната връв.
Все пак водите изтичат преди истинското раждане, нали
? и има време да се подготвиш ( и психически
).
Същата тактика се спазва и ако майката е с (+) посявки от влагалищен секрет за Стрептокок по време на бременността. Това е особено важен протокол и е спасил много деца! спазва се стриктно и предпазва новороденото от тежък Стрептококов сепсис.
Доколкото знам в Бг на тези посявки не обръщат внимание... не знам дали ги и правят изобщо...