БАЗАЛНАТА ТЕМПЕРАТУРА
Изменението на базалната температура /БТ/ ни позволява да решим няколко проблема :
1. Да проверим доколко правилно яйчниците отделят хормони във фазата на менструалния цикъл .
2. Да определим , узрява ли яйциклетката и кога точно става това /съответно да определим "опасните" дни , с цел да предотвратим , или точно обратното - възможността да забременеем/
3. Да си изясним - настъпила ли е бременност в случай на закъснение или необичайна менструация.
4. Подозрение за наличие на Ендометрит - възпаление на матката
Базалната температура , тоест измерването на температурата в ануса на жената отразявя промените свързани с измененията на тъканните реакции на вътрешните полови органи, в зависимост от производството на хормони.Тези промени в температурата са с локален характер и не се влияят от температурата измерена под мишницата или в устата . Еднаквото общо повишаване на температурата е в
резултат на заболяване , прегряване и т.н. , и естественно се отразява и на показателите на БТ , като ги прави недостоверни .
Затова ПРАВИЛАТА за ИЗМЕНЕНИЕ на БТ са достатъчно ясни:
1. Температурата е необходимо да се измерва в едно и също време , както в делнични , така и в празнични дни .
2. Предварително трябва да е приготвен медицински термометър , в непосредсвенна близост до леглото.
3.Не ставайте ! Не сядайте ! Не правете активни движения в леглото ! Вземете термометъра и го поставете внимателно в ануса .
4. Лежете неподвижно 5 мин .
5. Измъкнете термометъра и запишете показателите в таблицата .
Таблицата за записване на БТ има следният вид:
ден/месец 15 март 16март 17март 18март
Ден/цикъл 1 2 3 4
БТ 36,8 36,7 36,5 36,4
Забележка Обилно Обилно Умерено Умерено
течение течение течение течение
Тази форма на записване много помага на жената и нейният лекар да разберат възможните причини за безплодие , нарушение в цикъла и т.н.
Графа "Забележка" включва в себе си такива отклонения , способни да повлияят на БТ : общо заболяване с повишаване на температурата , сношение предишната вечер /както и рано сутринта/, разтройство , прием на алкохол , изменение на БТ от необичайно време , по-късно от лягане / например лягане в 3
мерене в 6/, както и приемане на различни лекарства за сън и т.н.
Графиката , за по добра нагледност е необходимо да се направи на разграфена хартия /карирана/ . На единият лист нанесете температурата за целият цикъл , а не за целият месец . Една кутийка съответства на един ден по хоризонтала и 0.1 градус по вертикала . Обикновенно при ниво 37.0 се получава хоризонтална линия.
БТ в норма има вид на летяща чайка : в първата половина от цикъла тя е по-ниска от 37.0С , а във втората половина - по-висока от 37.0С .
Графика на НОРМАЛНИЯТ цикъл у жена в плодотворна възраст има следните параметри :
( условно е взета средностатистическа дължина на цикъла - 28дни )
1. От първият до последният ден на менстуацията БТ последователно се снижава от примерно 37.0С до примерно 36.3С - 36.5С
2. Примерно до средата на цикъла (в подълъг цикъл - примерно до деня 2 седмици преди настъпване на следващата менструация ) БТ варира в рамките на 36.3С - 36.6С
3. За две седмици до началото на следващата менструация УЗРЯВА ЯЙЦИКЛЕТКА , във тази връзкаБТ в течение на 3-4 дена започва да се повишава до 37.С - 37.3С ( При много жени 1-2 дена преди повишението БТ може да се снижи с 0.1С - 0.2С )
4. Продължението на БТ във ІІ фаза( ЛФ -лутеална фаза ) се движи в пределите на 37.0С - 37.4С
5. 2-3 дена преди началото на менструацията БТ започва да пада , като достига нивото в началото си - например 37.0С
6. Разликата между средната БТ , втората фаза и БТ в първа фаза е длъжна да бъде не по - малка от 0.4С - 0.5С
Описваме идеален вариянт , който се среща твърде рядко .
Отклоненията могат да бъдат различни , като всяка особенност свидетелства за определени нарушения .
1. Ако по време на менструацията БТ не се понижава , а повишава - говори за наличие
на хронически Ендометрит ( възпаление на слизестата обвивка на матката) , а това е една от причините за женското безплодие.
2. Ако в Първа фаза БТ е висока ( 36.6С или още по висока ) - говорим за ниско съдържание на Естроген (женски полов хормон ) . Това е причина за несъзряването на яйциклетката в даденият цикъл .
3. Ако повишението на БТ в средата на цикъла продължи повече от 3 дена - следователно яйциклетката не е съзряла и е нежизнеспособна .
4. Ако Втора фаза е по малка от 12-14 дена - говорим за недостатъчност на ІІ фаза ( ЛФ - лутеална фаза ) , следва че яйцеклетката не е съзряла , слаба е , оплождането е под въпрос .
5.Ако във Втора фаза БТ има едно или няколко понижения ( пада под 37.0С ) - яйцеклетката е загинала .
6. Ако падането на БТ преди менструацията , е повече от 3 дена - яйцеклетката е слаба и зачеването съмнително .
7. Ако менструацията отсъства , но БТ се задържа в рамките на ІІ фаза ( ЛФ - лутеална фаза ) повече от 2 седмици - вероятен признак за бременност . Необходимо е да направите ТЕСТ за бременност .
8. Ако менструацията отсъства , но БТ пада по-ниско от 37.0С - бременността е съмнителна и по-скоро говирим за Дисфункция на яйчниците .
9. Ако менструацията е оскъдна или необичайна, а БТ продължава да се държи висока 37.0С - възможна е бременност , на фона на опасност от аборт . Необходим е тест за бременност .
[color= blue]10[/color]. Ако разликата между средната БТ | ( ФФ - фоликулярна фаза ) и || ( ЛФ лутеалан фаза ) фаза е по - малко от 0.4С - яйцеклетката не съзрява .
11. Ако в средата на цикъла имате двойно покачване: БТ се повишава , например до 37.1С за 1 ден , а после се снижава до 36.8С на следващият 1 или 2 дена , после пак се покачва до 37.2С - 37.4С и така се държи до края - обикновенно това е признак на странично въздействие ( напр. заболяване , разтройство и т.н. ) - запишете в графа "забележки" .
12. Ако в средата на цикъла имате двойно покачване : например БТ се покачва до 37.2С за 1-2 дена , и после пада до 36.8 за 1-2 дена , а после пък се покачва и се задържа по висока от 37,0С но не така устойчиво , както обикновенно - означава че яйцеклетката е загинала веднага след съзряването си .
При цикъл по дълъг или по-кратък от 28 дена се удължава или скъсява първа фаза ( фазата до покачването на температирата ) .
ІІ фаза ( ЛФ ) в най-добрият случай трябва да бъде не по-малка от 12-14 дена .
За разчитане на "опасните дни", за предпазване по календар , е необходимо измерване на БТ не по - малко от 3-4 цикъла . "Опасните дни" се определят по следващият образец :
От деня , в който температурата е пресякла линията на 37.0С се отчитат 6 дена назад и 6 дена напред . При ИДЕАЛЕН цикъл , това определя , че съзряването на яйцеклетката е протекло за 14 дена .
14-6=8 ( на 8-мият ден от началото на менструацията започват "опасните дни")
14+6=20( на 20-тия ден от началото на менструацията завършват "опасните дни")
По този образец от 1 до 7 ден на цикъла и след 21 ден можете да не се пазите .
"Опасните дни"се обясняват от следните 2 фактора . около 6 дена сперматозоидите могат да живеят в матката и да дочакат съзряването на яйцеклетката ; Яйцеклетката живее около 6 дена и очаква оплождането .
ВНИМАНИЕ!!! Ако в различните цикли , денят на пресичането на ниво 37,0 "играе" ( например яйцеклетката съзрява на 12 ,18 или 13 ден) то за определяне на "опасните дни" четете 6 дена от най-малкият показател ( в случая - 12 ден) и прибавете 6 дена към най-високия показател
( в случая - 18 ден ) В приложеният пример "опасните дни" са от 6 до 24.
Същото се отнася и за кратките цикли . Например ако цикълът е 21 ден , то съзряването на яйцеклетката настъпва още на 7 ден. Опасните дни са съответно от 2 до 13 , ако деня на съзряването не "играе".
Но в най-добрия случай измерването на БТ се препоръчва при повечето жени, които искат да се ориентират за своите "опасни дни", както и за
възможността за забременяване, наличието на ендометрит / ако сте имали аборти, усложниния при раждане, различни възпаления/
ВИСОКАТА ТЕМПЕРАТУРА в І фаза ( например 36.8С при обичайна ІІ фаза - 37.2С -37.4С ) свидетелства за НЕДОСТАТЪЧЕН естроген , който е необходимо да се прима допълнително ( например Микрофоллин по 1 таб. на ден от първият ден на цикъла до покачването на температурата ) .
НИСКА ТЕМПЕРАТУРА във ІІ фаза ( например 37.0С - 37.1С при нормална І фаза - 36.3С -36.5С ) свидетелства за НЕДОСТАТЪЧНОСТ на ЖЪЛТОТО ТЯЛО Препоръчва се Прогестероном ( по 1.01% разтвор през ден ) или Туриналом ( по 1 таб. дневно ) до настъпване на менструацията , а в случай на настъпила бременност до 10-12 седмица .
ВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА между фазите /например 36.8С и 37.6С/ при запазена разлика не по-малка от 0.4С - не е патология . Такова състояние се нарича ХИПЕРТЕРМИЧНО и се проявява в нормални индивидуални признаци .
НИСКА ТЕМПЕРАТУРА между фазите / например 36,0 и 36,5/ при запазена разлика не по-малка от 0,4* - също е нормално индивидуално състояние.
БТ НЕ СЛЕДВА да се изменя при приемане на орални контрацептиви : температурата ще бъде примерно еднаква в продължение на целият цикъл .
Това е в резултат от концентрацията на хормоните в таблетките, но не и от собственната хормонална дейност.
Следва ГРАФИКА на ИДЕАЛНА БТ при 28-дневен цикъл .
В нея менструацията продължава 5 дена , покачването на БТ в средата - 3 дена , понижаването на БТ преди менструацията - 4 дена .
Дните за съзряването на яйцеклетката - 15 опасните дни са от 9 до 21 ден