Имам един кратък наръчник за избор на лаптоп, направен от един колега за глупачовци, като мен ше го копирам тук за всеобщо потребление
Ще бъдат разгледани най-важните технически компоненти по които ще се избере подходящ преносим компютър. Най-важното условие при покупка на laptop извън България е дали фирмата производител на компютъра предлага като услуга „международна гаранция”.
Започвам изброяването на компонентните технически показатели за всеки laptop, по степен на важност. Към всеки компонент ще правя малки забележки, по които ще се ориентираш за какво се използва и колко е важна величината с която се измерва.
Технически параметри:
1. Процесор (CPU): мозъкът на компютъра колкото по-голяма стойност има, толкова е по-умен компютърът. За предпочитане е Laptop с процесор от поколение Intel DuoCore (Duo core) Pentium, на пазара се продават процесори със стойности започващи от 1,6GHz до 2,0GHz. Препоръчвам 2,0GHz процесор или по-голям. Важно: старата технология процесори е Intel Mobile Technology Centrinio, Laptop с такъв процесор триябва да е много евтин.
2. Дънна патка (Mainboard / Motherboard): на дънната платка се поставят всички компоненти на laptop-a, важно при избора и е да има колкото се може повече слотове (PCIe16x; PCIe1x; PCI express 16x; SATA) и входно изходни портове (USB; PS2; audio in/out; Serial port (не е задължителен – понеже е много стар порт); memory reader и други). Дънната платка трябва да поддържа интерфейс SATA за бърз достъп до HDD, старият интерфейс е ATA. Теоретично интерфейс SATA предава поток от 3,0GB/s данни, а ATA 150 MB/s, разликата е огромна. Когато избираш фирмен компютър има вероятност да няма информация за Motherboard-a.
3. Памет – хард диск (HDD): паметта на компютъра никога не стига, затава се избира компютър с колкото се може повече памет. За минимум препоръчвам 80GB, а препоръчително е 120GB.
4. Оперативна памет (RAM): Процесора работи с оперативната памет на компютъра, той прави заявка за изпълнение на определена команда, тази заявка се обръща към HDD, от него се изтегля командата и се зарежда в оперативната памет, където ще чака да бъде изпълнена съгласно нейния приоритет. Обема на оперативната памет си изчерпва много бързо. След като знаем горното условие за работата на оперативната памет ще използваме laptop с минимум 1GB оперативна памет.
5. Монитор: Задължително да е цветен, мониторите се измерват в инчове, размерът на инча определя видимата площ на монитора. Днес най-важното в един монитор е как се изобразява Образът. Специфичното в така наречения Образ което го прави качествен е матрицата на цветовете. В момента в новите лаптопи се слагат една и съща по тип матрица, друго което определя качеството на образа е хоризонталната развивка – измерва се в Hz, колкото е по-голямо числото в Hz толкова е по бързо опресняването на образа. Препоръчителна минимална стойност е 75 Hz. LCD мониторът е съставен от милиони трицветни dots, важен фактор е колко dots има в един квадратен инч, колкото по голямо е числото толкова по добре. Респективно от значение е и размера на тази dots, странно ти се вижда но размера на dots трябва да е малък, мисля че 0,234 е нормално в момента – не съм много сигурен в това число. Друг важен елемент от монитора е секундите необходими за опресняване на монитора 8 ms е нормално за хубав монитор, напоследък почнаха да продават и по 2 ms което е много добър показател. Мониторът е елемтът от лаптопа харчещ най-много енергия, това трябва да имаш вредвид при избора на батерия.
6. Аудио контролер (audio card): Днешно време аудио контролера е вграден в дънната платка, и затова говоря за аудио контролер, ако аудио чипа беше външен за дънната платка щеше да се нарича аудио карта. Нас ни интересува колко канален е звукът на аудиото. Смята се че двуканална аудио карта (контролер) е източник на перфектен звук – това важи само за компютри. Тук важно е какви са входно изходните интерфейси на аудио картата – това са изходите за слушалки и микрофон.
7. Видео контролер (video controller/card): Видео чип на външна карта е скъп (тоест видео чип на външна карта за дънната платка). Всеки един видео контролер работи с много памет, както разказах при RAM паметта, и тук видео чипа –които си е жив видео процесор се нуждае от много памет в която да зарежда предварително видео изображенията. Ако видео чипа е вграден на дънната платка той по подразбиране ползва памет от RAM платката, затова обема на паметта на RAM трябва да е голям – минимум 1 GB. Ако видео контролера е външен той си има собствена памет – тук за минимум се приема 256 МВ, може и 128 МВ. За предпочитане видео контролера да е външен (external).
8. Мрежови контролер (Network controller): най-разпространени контролери са 10/100МВ, хубаво ще да е контролера да подържа 10/100/1000 GB или така наречения 1 гигабит.
9. WiFi: днес Laptop без WiFi карта не е Laptop. Стандартите в Европа които се ползват за безжичен интернет са 803.х (където х=a,b,c,d,e,g, или 1,2,3,....11). Не съм сигурен на други континенти какъв е стандарта за WiFi.
10. Батерия: токът в една батерия или така наречената издръжливост на батерията се ограничава в нейните mAh – колкото е по-голяма числото на mAh толкова по-дълго ще издържа лаптопа в режим на разреждане.
11. Тегло: колкото и да е лек един лаптоп един ден ще почне да тежи. Лаптоп с добри параметри и ниско тегле е два пъти по скъп от лаптоп с добри параметри и 3 кг-во тегло.
12. Допълнителни техничиски екстри: Bluetoth, Infrored, Memory Stick; - тези неща не са задължителни да ги има към лаптопа.
13. Операционна система: Стандартно Лаптопите се продават със Windows XP или Windows Vista – тези операционни системи повишават значително цената на лаптопа. Ако има възможност да се вземе лаптоп без операционна система е най-добрия вариант. От линк:
http://fedoraproject.org/wiki/Distribution/Download можеш да изтеглиш безплатно Linux операционна система, която по нищо не се различава от Windows по простата причина че Microsoft копират изцяло ОС с отворен код.