0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Нещо не ми е ясно
« -: Август 24, 2007, 14:04:20 pm »
Изчетох много неща за дуфастона и явно нещо не съм разбрала. Мислех, че стимулира овулацията, защото фоликулите не ми се пукат, а чета че не е така. Изписаха ми го да го пия от 10 до 25 ден два пъти по 1 таблетка. Цикъла ми е 28 дни. преди беше 30, но от както пих мерсилон стана 28 и заковава, но продължава по 7 дни и след това 2-3 дни едно такова леко кафиникаво зацапване. Ще коригира цикъла ми ли? Да не е толкова дълъг ли?
И още един въпрос имам - ако не се спука фоликула, който е станал на киста ще имам ли менструация? Пукането ли предизвиква менструацията? И ако не се спука какво ще стане?
*
Re: Нещо не ми е ясно
« Отговор #1 -: Август 24, 2007, 14:14:16 pm »
Прогестероновите препарати се пият СЛЕД доказана овулация. В противен случай я подтискат.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Нещо не ми е ясно
« Отговор #2 -: Август 24, 2007, 14:18:48 pm »
Неразбирам, защо ще я подтискат, в смисъл не лекарствата а док, нали целта досега е да стане. Другият четвъртък съм пак на лекар да види какво се получава. Какво трябва да стане? Може и глупаво да звучи, но съм доста объркана. Може би и немога точно да си формулирам въпросите, но явно не съм разбрала причината да пия дуфастона.
*
Re: Нещо не ми е ясно
« Отговор #3 -: Август 24, 2007, 14:22:01 pm »
Прогестеронът е хормон, който започва да се отделя след като настъпи овулация. Преди това е много нисък.
Питай за всяко лекарство, което ти се предписва - защо?, действие?, очакван резултат?. Не приемай мнението на лекарите винаги на сляпо. Не всички са наясно ...
Ако трябва, направи консултация с втори специалист.
Късмет.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Нещо не ми е ясно
« Отговор #4 -: Август 24, 2007, 23:03:50 pm »
съвсем наскоро имаше тема по същия въпрос и явно наистина не си прочела съвсем правилно, при някои състояния се изписва по тази схема и забележете Дуфастон а не Утрогестан, така че нека не обвиняваме лекарите изписали подобно лечение и в листовката го пише.
комбинация с непрекъсната естрогенова терапия, 1 път дневно по 10 mg
(1 таблета) в продължение на 14 последователни дни от всеки 28 дневен цикъл.
В комбинация с циклична естрогенова терапия, 1 път дневно по 10 mg
(1 таблета) през последните 12 - 14 дни.

Ако се докаже биопсично или ехографски, че няма адекватен гестагенен отговор, препоръчителната дозировка е 20 mg Duphaston® дневно.

Дисменорея

2 пъти дневно по 10 mg от 5-я до 25-я ден на цикъла.

Ендометриоза

2 или 3 пъти дневно по 10 mg от 5-я до 25-я ден на цикъла или непрекъснато.

Функционално кървене (за спиране на кървенето)

2 пъти дневно по 10 mg за 5 до 7 дни.

Функционално кървене (за предотвратяване на кървенето)

2 пъти дневно по 10 mg от 11-я до 25-я ден на цикъла.

Аменорея

1 път дневно естроген от 1-я до 25-я ден на цикъла, заедно с 10 mg Duphaston® 2 пъти дневно от 11-я до 25-я ден на цикъла.

Пременструален синдром

2 пъти дневно по 10 mg от 11-я до 25-я ден на цикъла.

Нередовни цикли

2 пъти дневно по 10 mg от 1-я до 25-я ден на цикъла.

Заплашващ аборт

40 mg (4 таблети) наведнъж, след това 10 mg на всеки 8 часа, до отзвучаване на симптомите.

Хабитуален аборт

2 пъти дневно по 10 mg до 20-та седмица от бременността.

Инфертилитет

1 път дневно по 10 mg от 14-я до 25-я ден на цикъла.

Лечението трябва да продължи най-малко в 6 последователни цикъла. Препоръчително е то да продължи и през първите месеци на бременността в дозировки, както при хабитуален аборт.


url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*
Re: Нещо не ми е ясно
« Отговор #5 -: Август 25, 2007, 10:58:27 am »
Мисля, че горе долу ми се изясни. Благодаря за отговорите.