0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #600 -: Октомври 08, 2007, 14:50:17 pm »
Е, най-после и аз да се разпиша със снимков материал в тази тема :wink:
Макар вече петуниите ми да не приличат на себе си
тази беше моята гордост през лятото:
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #601 -: Октомври 08, 2007, 18:31:43 pm »
Аз знам, че колекционирането на кактусчета се изживява някъде след ученическата възраст, май!? Някои хора обаче ги държи и по-дълго тази страст. Ози, аз питах, защото преди месец си купих едно малко кактусче, което не знам обаче от кой вид е. Прилича на гъба, като долната част е зелено пънче, а горната е като червена шапчица, по която израстват и се оформят по-малки такива червени шапчици. Търсих да го намеря някъде като картинка, за да видя от кой вид е, но не намерих. Попаднах обаче на много интересни неща за кактусите. Оказва се, че има много видове и някои от тях цъфтят много красиво. Даже прочетох, че един кактус издържал без вода цели 6 години! Имали способността да запазват в себе си влага, та нали за това живеят и в пустинята?! Открих и топлата вода, т. е. че има много запалени колекционери. Ето ви малко интересни сайтове със снимки и информация:
http://www.hobbyklub.com/vyst06.2006_1.htm

http://www.cacti.euweb.cz/pachypodium.htm

http://www.kaktyc.boom.ru/

http://www.cacti.euweb.cz/

http://www.kaktyc.boom.ru/Reb_perplexa.htm

http://www.hobbyklub.com/cacti/escobaria/grata.htm

http://www.kaktus.by/

http://www.cactus.net.ru/index.shtml

Извинявам се, че ви давам неща, които сигурно знаете, но се чудя дале да не почна да ги колекционирам - ей така по едно на година!  :D Най-много ме привлече фактът, че и да го забравя да го полея, то пак ще оживее! Само за мен е тази работа!
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #602 -: Октомври 08, 2007, 20:59:02 pm »
Нещо е изчезнал бутонът за редактиране и затова го пускам пак:

http://www.hobbyklub.com/vyst06.2006_1.htm

На този адрес, на края на страницата, долу вдясно в ъгъла има едни кактусчета с червена главичка. Моето е такова, открих му снимка, но си няма име. Чудя се също така дали това са две кактусчета, като червената главичка е присадена към пънчето, или пък е едно цяло?!
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #603 -: Октомври 08, 2007, 23:32:01 pm »
Роза, кактусите са интересни, да.

Твоето кактусче ще му открия името скоро и ще ти кажа. Не е присадено, такъв си е кактуса :lol:, аз съм виждала такива чудни кактуси, да се чудиш и маеш. Интересна и чудесна идея да имаш кактуси. Защо не? Браво!
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #604 -: Октомври 08, 2007, 23:40:34 pm »
Роза, кактуса ти е от рода gymnocalycium. :D

Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #605 -: Октомври 09, 2007, 17:25:00 pm »
Ей, Ози, страшна си!!! Знаех си, че трябваше теб да питам! Някой ден ще черпя за консултацията, да не е съвсем безплатна!!!  :D
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #606 -: Октомври 09, 2007, 17:58:57 pm »
Ей, Ози, страшна си!!! Знаех си, че трябваше теб да питам! Някой ден ще черпя за консултацията, да не е съвсем безплатна!!!  :D

 :hug2: :jump12:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #607 -: Октомври 09, 2007, 18:06:41 pm »

Това е една моя Кала в саксия. Имам още поне 2 саксии но тази беше хубава за снимка. Коя от вас също гледа Кала в Сакия, поне тук не съм виждала снимки...
Въпросът ми е вашите на колко време цъвтят-тази не е цъвтяла от 2 години, а дургото е защо сами им се чупят листата и как ги поливате и колко често  :bighug: :balk_21:
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #608 -: Октомври 09, 2007, 18:45:35 pm »
Ето. http://www.snimka.bg/album.php?album_id=105727&view=1&photo=33
Ама явно не си гледала внимателно. :wink: :lol: Моята цъфна на 2-та год. Обикновено цветята ги поливам като им се засуши почвата, освен ако някое не  се гледа по по-специален начин. Относно чупенето на листата - до сега нито веднъж не ми се е случило, на кала да стоят изправени листа. :P Аз горе долу замаскирвам ситуацията като й забия едно колче и я връзвам още преди да се е прчупило листото и така го запазвам по-дълго време право. Не знам колко има връзка с цъфтенето на калата, но аз никога не си позволявам на някое цвете да му оставя сухо листо или прецъфтял цвят, а гледам че твоето има, та ако и за калата важи това, може това за е причината.
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=105727&photo=53
« Последна редакция: Октомври 09, 2007, 18:49:24 pm от Mary »
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #609 -: Октомври 09, 2007, 19:00:46 pm »
Mary  не се карай моля те  :wink:
Добре видях че и ти имаш ето това:


Видях че ити имаш, та понеже незнам нищо освен че аз го знам като Трилистник но ме интересува нещо кало латинско име и така. Просто търся информация...  :?
« Последна редакция: Октомври 09, 2007, 20:44:39 pm от fanta_23 »
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #610 -: Октомври 09, 2007, 19:50:47 pm »
Ето ги моите минзухари

Това не го знам как се казва


"Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него."
 Буда
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #611 -: Октомври 09, 2007, 22:18:36 pm »
Ей, много ви се кефя на тия есенни минзухари. А това синичкото е много готино, комшийте го имат, но един корен през мрежата е изкарал вкъщи, аз събрах малко изсъхнали цветчета за семе. Надявам се догодина и аз вече да го имам. Алка, ти знаеш ли как се размножава - от семе или от корен, демек издънки?

Фанта, аз не ти се карам бе, душа, ако беше така щеше да се разбере. :lol: Латинското му име е Alocasia mdcrorhiza или КОЛОКАРДИЯ. А дано ти бъде полезна таз информация.
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #612 -: Октомври 09, 2007, 22:24:15 pm »
Мари на мен ми дадоха коренчета, незнам как се хваща.

"Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него."
 Буда
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #613 -: Октомври 09, 2007, 23:11:07 pm »
Синьото ти цвете Алка, е Астра, като моето което показах на предната страница от темата, там съм писала и малко инфо.
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=12804.580

Фанта, и аз имам кала в саксия и съм я показвала. Не са ми се чупили никога листата.. :?


Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #614 -: Октомври 09, 2007, 23:18:13 pm »
Кала / Zantedeschia aethiopica

Раздел: Декоративноцъфтящи 
Семейство: Лилиеви / Liliaceae 
 
   
Описание: Това многогодишно растение е по – известно като кала.
Цветовете варират от розово, бледо кремаво, телесен цвят, пурпурно, жълто и оранжево.
Белите кали са много популярни заради тяхната изваяна елегантна форма.
Калата цъфти около 2 седмици.
Венчелистчетата са месести и лесно раними, затова трябва да се внимава, когато се цветята се транспортират или аранжират.
Това е старомодно, но много благодатно за отглеждане градинско цвете. Zantedeschia е кръстена на професор Zantedeschi, италиански физик и ботаник, а името аethiopica не е свързано директно с африканската държава. В стария свят с името Етиопия са се обозначавали южен Египет и Либия. Въпреки че калата на латински се нарича лилия, тя не е от този род. По – скоро се свързва с лилията като символ на чистота и изящество. Не случайно калата е много популярна като част от булченски букети.
Това е идеалното цвете за вази, издържа дълго време, натопено във вода.
Грижи: Растението обича богата, добре отцеждаща се почва.
Поливайте периодично и подхранвайте, докато цветовете прецъфтят.
При по – мек климат калата може да остане в градината и през зимата, но трябва да се покрие с тор и слама, за да не премръзне.
 
Размножаване: Бялата лилия много лесно се отглежда от семена или деление.
Семената се посяват пролетно време. Те се взимат от растението, чак когато вътрешността на цвета е станала жълта на цвят и е омекнала. Месото се отстраняват и се изваждат семената, след което се сушат. После се поставят в смесена почва и се покриват, но не плътно.Не трябва да се поставят на гъсто, защото се нуждаят от повече място за образуване на корените.
Размножава се и чрез резници, но само когато растението е в активна фаза. При отрязването използвайте остър нож или ножица. Поставете отрязъците на около 5 см.в големи сандъчета или саксии. Най – добре е да не засаждате растения с различен цвят на едно място, тъй като по принцип те цъфтят по различно време.
В градината се засаждат на място с частична сянка.Вирее и на сянка, примерно под дървета, но в този случай цъфтежът ще е ограничен.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #615 -: Октомври 10, 2007, 12:40:13 pm »
Ози, твойта кала е друг вид, петниста. Моята е като на Фанта, тяхните листа растат по-дълги и се чупят, а твоята е по-нискостебленна.
А астрата не е ли по едра, като гербера.
« Последна редакция: Октомври 10, 2007, 12:42:57 pm от Mary »
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #616 -: Октомври 10, 2007, 13:04:58 pm »
Да Мари, за калата забелязах...
А за Астрите, то има различни видове. Има големи, малки. Тази синичката Астра се казва Aster dumosus
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #617 -: Октомври 10, 2007, 13:53:25 pm »
Благодаря и на двете ви и на Оси и на Мари  :oops:  :)
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #618 -: Октомври 10, 2007, 14:53:10 pm »
Вчера реших да си самоподаря две саксийки :lol:. Поразмотах се из цветарските магазини и си избрах азалия и антуриум. Много са красивички :D, ето ги:





Обаче след като прочетох за отглеждането им в гугъл (трябваше да се поинтересувам преди да ги купя, ама акъл за круши :?), разбрах, че съм си взела възможно най-трудните за отглеждане цветя. Притесних се като прочетох колко са капризни. И сега идват въпросите ми: Как мислите дали сега е моментът да ги пресадя или да изчакам? В момента цъфтят и двете и ми е жал да не им причиня нещо. Ако трябва да се присаждат има ли някакъв специален чалъм за това? Азалията е в някаква странна почва в момента, твърда и отгоре със зелен мъх, а антуриума си е в нормална пръст. Как се поливат и двете растения? Дано не съм досадила с въпросите си, но ще ги отглеждам за първи път и ме е страх да не ги унищожа, без да искам. Всички съвети за двете ще са ми от полза. Благодаря предварително на отзовалите се градинарки!

На всички любителки на цветя им пожелавам в най-скоро време да отгледат по няколко от тези цветенца :wink::

*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #619 -: Октомври 10, 2007, 15:30:37 pm »
Първо, да знаеш че тези цветенца ще си ги търся като наследство. :lol:

Аз антуриум не съм гледала и нямам, но относно азалията имам малко опит. Този зелен мъх предполагам, че е от постоянната влага. Не си мисли, че се гледа толкова трудно, то и аз като чета се отчайвам, но не е толкова лошо. Значи аз като купя цвете винаги го държа 1-2 седмици под карантина, не се знае случайно какво мога да лепна на другите. По принцип в цветарските борси и разсадници ги обезпаразитяват и лекуват, но все пак, малко предпазливост не е излишна. По принцип аз си имам принцип като купя цвете и му мине карантината, веднага присаждам без значение дали е  в цъфтеж или не. Сега ще ти дам пример точно с азалиите които купих пролетта - една голяма и две малки. Тогава присадих голямата и едната малка, за другата или нямах саксия, или почва или време, абе размотавах се. Присадих я преди 2 сед. и ако видиш каква е разликата мужду двете............ после ще ги снимам и ще ти ги покажа.
Аз винаги махам купешката земя, ако има по-дълги корени и тях поизрязвам и веднага садя, е след карцерния период де. До сега нямам умряло цвете.