Мерси Кети.
Малко инфо за това прекрасно цвете.
Пасифлора - цветето на страсттаИнтересната лиана вирее и у нас на открито,
ще ви дари и с плод при повече грижиЗа това приказно създание със сигурност може да се твърди, че е с много красиви цветове, че е неоправдано малко позната у нас и че рядко се отглежда успешно. Растенията са многогодишни лиани. Пасифлората (Passiflora)Произхожда от Южна Америка, районите на Перу и Бразилия. Известни са повече от 500 вида лиани. Названието на рода произхожда от латинските думи - passio и flos, които означават страст, преживяване и цвете. Не случайно пасифлората е известна като цвете на страстта, позната е още и като кавалерска звезда. Всички, които проявяват интерес към новости и екзотика в цветарството, трябва да знаят, че поради трудностите в отглеждането й доскоро в Европа пасифларота се препоръчваше само като саксийно растение. Но в по-топлите райони у нас и особено в ивицата край морето тя може да се отглежда и на открито. Важно е за зимния период растенията да се покриват с изолационни материали - окапали листа, слама, царевичак и други. Не са малко любителите в Бургаско, които изграждат фантастични стени, беседки и прегради от пасифлора.
Може да си я хванете от резнициЗа тези, които притежават растения, основният начин за размножаване е чрез вкореняване на резници. Това можете да проведете в два етапа. Първият е рано напролет, когато задължително ще трябва да проведете резитба на вашите растения. Тъй като при богата на хранителни вещества почва стремежът е за буен растеж, то се появяват множество слаби, изтощаващи растенията клонки. Такива растения рядко цъфтят. Затова ваша първа и задължителни грижа е да отстраните всички слаби клонки и да оставите само няколко силни и здрави клонки. От всичко това, което сте изрязали, можете да оформите резници 8-10 см дълги и да ги поставете за вкореняване в саксии или сандъчета с лека почвена, песъчлива смес. Най-подходящата температура е 20-22°С. Поддържайте висока въздушна влажност. Вторият период е през лятото. Технологията е същата.
Семената запазват кълняемост няколко годиниЕдна от чаровните загадки на пасифлората е способността да образува красиви, при това ядливи и много вкусни плодове. Ако успеете да се доберете до тайните как става това, растенията ви ще ви дарят и с плодове. В тях ще откриете доста едри - до 3-4 мм, семенца с кафява, лъскава и вълнообразно набраздена повърхност. Тяхната кълняемост е добра и се запазва няколко години. А тези, които нямат това щастие, сега вече могат да си закупят семена във всички магазини, специализирани в тази област. Те се внасят от Холандия, някои се пакетират у нас и са на достъпна цена.
Най-подходящият срок за засяването е през декември-януари, в закрити помещения, в саксии с лека торфено-пясъчна смес или смес от листовка и пясък. Ако нямате и листовка, ползвайте една част почва и 4 части пясък. В удобно за целта време пикирайте, а по-късно засадете в саксии или на открито. При такива ранни срокове на засяване растенията ще зацъфтят още първата година през юли и ще са покрити с цвят до септември. Когато ще отглеждате растението в саксия, можете да засадите по всяко време на годината, но ще трябва да осигурите зимен покой на поникналите растения и ще чакате цветове през следващото лято.
Източник: Вестник за ГРАДИНАТА