При пастьоризация млякото се загрява до 70 75`C за 15 секунди. По този начин се унищожават болестотворните микроорганизми в млякото, запазвайки хранителните му свойства.
При UHT процеса млякото се загрява до 150`C за 5 секунди и напълно се деактивират микроорганизмите и ензимите. Кравето мляко съдържа витамини от групата В (рибофлавин, В12 и В1) и витамин А. Въпреки че, и при двата метода може да има загуба на тези витамини, нейното отражение има минимален ефект върху хранителните стойности. Понякога производителите компенсират тези загуби като добавят допълнo витамини. Малки изменения във химичния и физичния състав на млякото има и при двата процеса. При пастьоризация се запазва аромата, докато при UHT обработените млека имат лек карамелов вкус.
Не трябва да се забравя, че отношение към хранителната стойност на млякото има не само вида на обработка, но и съдържанието на мазнини. Нискомаслените и обезмаслените млека имат същото съдържание на протеини, калций, фосфор, калий и витамин В, но са по-бедни на витамини А и Д в сравнение с пълномаслените млека.