0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: БТВ Репортерите
« Отговор #20 -: Май 09, 2007, 09:31:03 am »
Здравей Ирина и честит имен ден на патерици!

Благодаря ти пък аз на теб за хубавите думи и за желанието ти да помогнеш. Би могла ако искаш да ми пишеш какви трудности си срещала ти и върху какво да обърна внимание във филма. Търсим си и герои, така че помисли си. Знаеш колко сме силни понякога и че можем да променяме нещата макар и с малко.
Желая ти наистина всичко най-хубаво, на теб и на цялото ви семейство.

Весел ден
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #21 -: Май 09, 2007, 10:16:28 am »
Здравей Боряна,
Аз също съм готова да помогна за реализирането на предаването или на филма. Освен че съм журналист в конкурентната ви БНТ, забременях от втори опит ИКСИ и също за съжаление имам опит с проблемното забременяване. Заедно с моя съпруг пет години очаквахме това събитие, и ето че с много сили, търпение и късмет успяхме да сбъднем поне засега мечтата си-да имаме деца. Живот и здраве през ноември ще стана майка на близнаци/засега момчета/, благодарение на един от най-добрите в областта на стерилитета д-р Георги Стаменов. Така че съм готова да ви съдействам с каквото мога с професионалния и с личния си опит.
Очаквам отговора ви. Хубав и успешен ден.
« Последна редакция: Юли 01, 2008, 08:59:46 am от StefiZ »


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #22 -: Май 09, 2007, 10:40:13 am »
Боряна,  :bighug:
Много се радвам, че проявявате интерес към нашите проблеми.
Благодаря ти.
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #23 -: Май 09, 2007, 11:54:55 am »
Здравейте, прекрасно е, че се интересувате от темата и имате желание да направите филм за това.
Аз за съжаление имам дълъг стаж  :lol: в борбата със стерилитета- 6 години. Слава богу всичко приключи успешно за мен - със съпруга ми сме родители на прекрасно момченце, което осиновихме преди 3 месеца.
Готова съм да ви съдействам по всякакъв начин, дано да се получи добър филм  :lol: При интерес телефона ми за връзка е 0889/652 387.
« Последна редакция: Май 09, 2007, 11:56:34 am от Fussii »
В очакване ....
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #24 -: Май 09, 2007, 13:31:27 pm »
Скъпа Боряна,
благодара Ви за желанието да помогнете и за хубавите пожелания :)
Ще чакам с нетърпение филма Ви, но си мисля, че 30 мин просто няма да са достатъчни, да опишете всичко, през което се налага да преминаваме - болката, унижението от подмятанията, трудностите при освобождаване от работа, защото точно в определен ден трябва да си на лекар, търсенето на пари за поредното изследване или процедура, но и радостта от за първи път видяния положителен тест, от думите "бременна сте", "бременността се развива нормално". Тук вече беше споменато предаването "Такъв е животът!". Може би е възможно да се направи поредица и за проблемите около забременяването? Но и едно предаване на "БТВ репортерите" пак ще е от полза, защото много хора го гледат - на мен ми е едно от любимите :)Пожелавам Ви да направите един прекрасен филм, по време на който зрителите да не могат да се отделят от телевизора, да плачат и да се радват с героите на филма!


*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #25 -: Май 09, 2007, 13:58:35 pm »
             :flower:Привет Боряна!

Благодаря Ви за това, че се обръщате към нас!
И сте решили да дадете гласност на нашите проблеми!
И с вашия филм повече хора да разберат, че с много усилия, подкрепа и обич те могат да бъдат преодолени!
Много е важно не само ние хората с проблеми, но и обществото да осъзнае, че като има зъболекари,
хирурзи,кардиолози и други профилирани специалисти, съществуват и специалисти по репрудуктивна медицина!
И няма нищо неестествено и срамно съществува ли здравословен проблем, да потърсиш квалифицирана помощ!

В Зачатие има много силни, смели и борбени жени!
Това е място пълно с надежда и много, много подкрепа!
Точно преди година влязох в този сайт и той промени живота ми!
Помогна на мен и момчето ми да осъзнаем, че има много други като нас!
Сплотени и смели семейства, които се борят и не се препъват пред неуспеха!

Зачатие е много важно за мен, то ми посочи пътя до д-р Владимиров и неговия екип!
Лекаря който ми върна надеждата и ми даде шанса да бъда бременна за първи път в живота си!
-след близо 8 години лутане,операция, манипулации, тиха лудост, сълзи и копнежи!

След процедура ИКСИ месец март забременях с близнаци, но както всичко вървеше добре,
така в 10 седмица природата реши и изгубих едното бебе!
И моята, нашата и на лекаря ми борба продължава и сега, след този толкова чакан миг на зачатието!

И понеже все още не мога да бъда много активна, бих Ви помогнала с каквото мога!

              С най-топли чувства:   :heartbeat:Мария!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #26 -: Май 09, 2007, 14:09:09 pm »
Боряна, аз разбирам частично логиката на мислене на журналистите, но ако направиш филм за корупцията в областта на репродуктивното здраве, ще си направила филм за корупцията, а не филм за репродуктивното здраве.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #27 -: Май 09, 2007, 14:23:09 pm »
Здравейте, Боряна.
Аз съм от не голям провинциален град. Борим се за дете от близо 9 год, с три аборта.  Голяма част от времето изгубихме, защото нямаше към кой да се обърнем за съвет, да ни даде насока  и информация за нашия проблем. Благодарение на нета и този сайт, се образовахме в движение и получихме нужната ни информация. За съжаление все още  интернет не е достъпен и много хора с репродуктивни проблеми се лутат и не знаят към кой да се обърнат. Би било добре да се обяснят първите стъпки по които трябва да тръгне двойката.
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #28 -: Май 09, 2007, 14:41:57 pm »
Здравейте и от мен :D
Включвам се и аз за да ви поздравя за начинанието. Наистина е похвално и би било много добре ако някакси и други ваши колеги журналисти обърнат поглед към тези проблеми защото вярвам, че от колкото повече места се "шуми" по тази тема толкова по-голяма е верочтността да й се обърне внимание от "взимащите решения". И аз ще предложа също да отразите провеждащия се за втора поредна година Ден на репродуктивното здраве (както във филма така и в новините) за да се привлекат повече погледи към проблема.
Ето сега, докато пиша тези редове се сетих, че преди време имаше едни малки репортажчета след новините в неделя (ако не се лъжа), представяни от колежката ви Ани Салич. Те касаеха проблеми, свързани с децата (спаси детето или нещо подобно). Та идеята ми е, че може да се направи подобна поредица и за проблемите на семействата, борещи се със стерилитета.
Моля да ме извините за дългото включване, но по тези въпроси май човек не може да бъде кратък.

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #29 -: Май 09, 2007, 14:52:57 pm »
Здравейте,радвам се,че сте решили да ни помогнете в борбата.
  За корупцията съм на мнението на Мели.Пък и смятам,че времето е твърде кратко ,за да го заемаме с тази обширна тема.По-добре е според мен да се включат имената на лекарите,които ни помагат и са така всеотдайни,а не да отделяме време за хора,които не го заслужават.
 Аз лично съм попадала само на разбиращи и некорумпирани лекари.Иначе вече доста време се борим и ние,загубихме общо 3 бебета,но не съм спяла да вярвам,че ще бъда майка.
<br />
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #30 -: Май 09, 2007, 15:08:03 pm »
А защо филмът трябва да е с продължителност само 30 минути? Защо да не е поредица по темата за стерилитета. Може да се направи нещо от рода на "Такъв е животът" и така в няколко серии да се засегне темата. Вие от BtV новините наблегнете на акцентите, а колегите Ви да направят продължението. Така ще можете да покажете повече от трудния и трънлив път към така желаното дете на 270 000 български семейства /регистрирани/.
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #31 -: Май 09, 2007, 16:09:20 pm »
Здравейте, Боряна
Прекрасна идея. Гледала съм Ви в новините, а сега още повече Ви харесвам!
Малко се поразмечтахме тук за поредици, защото знаем, че темата е необятна, но Вие като журналист ще можете да прецените къде да бъде акцентът. Единственото, което Ви моля, е да поднесете информацията така, че да бъде максимално полезна на хилядите семейства, които още не са открили своя репродуктивен специалист. Т.е. според мен най-важна е темата "Откъде да почнем?". Намерят ли веднъж пътя, хората си го извървяват, но лутането отнема ужасно много ценни години.

Малко идеи в тази посока:
1. Имаме ли проблем - според дефицинията за стерилитет, ако опитваме вече година и не се получава, отговорът е ДА. Ако сме над 35г, срокът на изчакване е 6 месеца.
2. Ако имаме проблем, какво правим?
2.1 Спермограма - евтино и не боли (такъв е подписът на едно момиче тук :))
2.2 Изследвания на жената
И двете се правят в СПЕЦИАЛИЗИРАНА клиника по стерилитет. За спермограмата е много важно да се прави не в Майчин дом, не в Цибалаб и не в лаборатория, където позволяват да им занесете вече отделен еякулат, това изкривява резултатите. Изследванията за жената пак ще ги назначи репродуктивният специалист, обикновено след обстоен разговор и преглед.
3. Как да намерим такава клиника - тук в сайта има списък http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=167&Itemid=52
Ето и добра статия по въпроса http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=736&Itemid=15

До тук първата стъпка е направена, нататък са важни доверието в избрания лекар, късметът и малко помощ и от Господ.

4. Тук обаче и държавата може много да помогне - с пътеки не само за инвитро, с пътеки и за мъжки стерилитет, с финансиране на повече от 1 опит на пациентка, с информационни кампании, с какво ли още не.
======
Една друга плоскост - най-често срещаните грешки, забавящи диагностицирането и правилното лечение (това е само мое мнение, консултирайте го с лекар, специалист в областта):
1. На пациентите - не смеем да признаем проблема дори пред себе си, не говорим дори в семейството. С времето и подмятанията "какво чакате" още повече се удавяме в чувството си за непълноценност и задълбочаваме психогенния фактор.
2. На мъжете - спермограмата масово им се вижда много страшно нещо. Отново основно продиктувано от страха да не би да излезе, че не съм истински мъж, насаждан с поколения. А дори да има проблем, той нерядко е лечим, ама първо трябва да се открие. И, противно на нагласите на тъжи, свекърви и махленски клюкарки, в тази работа виновен няма, както не търсим вина, че сме настинали например. Има битка, която да бъде спечелена заедно от двама души и техния лекар.
3. На гинеколозите - не знаят, че съществува такова нещо като репродуктивна медицина, камо ли кои и къде са центровете.Не насочват навреме пациентите си.
4. На гинеколозите - още по-лошо, знаят, че има репродуктивна медицина, но предпочитат да експериментират със стимулиране на овулацията с клостилбегит. А ако има мъжки фактор или жената няма проходими тръби, или лигавицата й е твърде тънка, това е съвършено излишно и вредно, изчерпва ненужно яйчниковата функция без никакъв шанс за успех.
5. На неспециализираните лаборатории - често резултатите, особено на спермограми, са фалшиво добри и не хващат правилния проблем.
===========
Иначе, за мен - аз съм от щастливките, имам прекрасно бебе, желая този късмет на всички! Борихме се 5 години, но 4 от тях бяха лутане, ненужни изследвания, лабораторни грешки, надежда и сълзи всеки месец. После открих този сайт, образовах се и така открихме своя лекар. Благодарение на д-р Владимиров, след 1 година и 3 инсеминации бях бременна. Сега съм щастлива мама на 11 месечно момченце и наесен очакваме още едно човече, този път естествено забременяване. Явно при нас, освен медицинските фактори, който методично отстранявахме, е имало и психогенен такъв.

Ще чакам с нетърпение предаването, още веднъж Ви благодаря за инициативата!!!
« Последна редакция: Май 09, 2007, 23:35:13 pm от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #32 -: Май 09, 2007, 16:24:43 pm »
Мисля си, че един подобен филм може да свърши една много голяма работа - да покаже на нашето доста еснафско общество, че мита за яловицата, която е единствено виновна за липсата на поколение е част от тъмното средновековно минало, която още битува в иначе европейското ни общество.

Хайде да се изправим пред проблема мъжки стерилитет и да го заявим така, че свекърви и зълви да се замислят поне. Да не говорим за това, че мъжкият стерилитет е нова тема и в родното здравеопазване, за която също не се говори.

Това малко офтопик, но етикетите и предразсъдъците в нашето общество ми идват вповече.

Боряна, ще се вкляча с каквото мога да помогна. Ще ти пиша на лични през какво съм минала, за да видим дали и с какво мога да бъда полезна.
И благодаря за позравите :-)!

Ирка
« Последна редакция: Май 09, 2007, 16:34:55 pm от coookie »
*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #33 -: Май 09, 2007, 16:35:49 pm »
Боряна,здравей!Нашето семейство също се луташе в борбата със стерилитета,докато не откри Зачатие!Тук намерихме разбиране,емоционална подкрепа,и най-важното съвети,относно необходимите изследвания,относно лекарите,на които можем да се доверим,за това как да търсим правата си.Все повече специалисти откликват на въпросите ни.Дават ни надежда да продължим да се борим.И филма трябва според мен да е за това - за семейството Зачатие,защото всички ние тук сме едно голямо семейство,което се подкрепя взаимно в трудната борба.При нас не съществува завист,когато някое момиче,успее да осъществи мечтата си да стане МАМА.Ние се радваме за това и вярваме ,че и на нас ще се случи.За това пишете за всички онези специалисти като д-р Мели,доц.Конова,д-р Стаменов/и не само те/,които ние ежедневно бомбардираме с въпроси,и които винаги са насреща със съвет и подкрепа.Пишете за тях-не за курупцията,не за онези невежи лекари,на които всички сме попадали.Болните въпроси в здравеопазването са много,но нека това е филм на НАДЕЖДАТА!Надеждата,че всяка от нас ще осъществи мечтата си,а тя е толкова просто-просто да станем МАМИ!
С уважение:Милена
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #34 -: Май 09, 2007, 17:14:01 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

разбира се, че няма да правя филм за корупцията. Според мен, филмът ни трябва да е преди всичко за проблемите около стерилитета, а това, че някои лекари се възползват от болката на хората и взимат купища пари за понякога ненужни изследвания е част от проблемите. Не мога да го твърдя аз, но така съм чувала и съм останала с такова впечатление. Естествено това не е акцентът на филма, но ако някой от семействата го спомене няма да го подминем. Няма да се задълбавам в това и да ходя да търся виновни. Просто е факт вероятно и за голямо съжаление. Лично аз знам за такъв случай на едно момиче от провинцията, безкрайно бедно, което идваше в клиниката на Щерев и даваше луди пари, а изследванията така и не й свършиха работа - кандидатстваше пред НЗОК. Както и да е. Търсим истории, които да разкажат хората, а не ние. Надявам се, че ще намерим и заедно ще подберем най-подходящите - тези, които ще покажат проблема в най-голяма цялост. Най-много ми се иска да помогна на хората, които нямат шанса да са попаднали на вас и вашия сайт и да ги насоча, да им дам кураж, както на тях, така и на всички с този проблем. Също така много ми се иска да възпитаме поне малко зрителите на нормално отношение към проблема. Със сигурност бих искала да се срещнем с Вас и да посетим Вашия център в Пловдив. Просто все още се ориентирам по темата, макар че имам немалък опит в новините и отдавна работя по нея. Много съм благодарна на възможността да общувам с Вас и хората тук, за да се получи нещо наистина хубаво и полезно. Това е засега. Предлагам пак да си пишем, а по-нататък и да се чуем ако може и да обсъдим темите във филма.

Весел ден

С уважение : Боряна Гидикова :)
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #35 -: Май 09, 2007, 17:27:46 pm »
Здравейте Боряна,
видях,че в отговор на моя постинг говорите за посочване имената на недобросъвестни лекари,но нито аз нито всички момичета тук целим това.Моля ви нека се акцентува върху полезното и практичното, което ще помогне на всички сега и за тези, които тепърва тръгват.На всички ни е ясно,че корупция има и ще има но ако филма се обърне в тази посока - първо няма да е полезен за всички нас с репродуктивни проблеми и второ ще е обидно за онези десетина (поне аз не виждам повече)специалисти,които си разбират от работата.А именно защото в България няма специалисти по стерилитет, а пък ние сме 270хил.се получава,че малкото добри не могат да обхванат всички, нито пък ние като пациенти можем да ги намерим от раз.

Благодарение на този сайт аз си направих списък с имената на най-добрите, и в такъв смисъл виждам ползите за себе си и надежда да продължа.Направете го и вие посочете хората, кадърни да си вършат работата си къде се намират,с какво точно се занимават само така ще вдъхнете оптимизъм на много отчаяни хора. 
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #36 -: Май 09, 2007, 21:36:50 pm »
Нека да не се акцентира върху корупцията.
а защо филма ще бъде толкова кратък? 30 мин. не са достатъчни.някои ще гледат ,други не.
трябва да се направи поредица от рода на " такъв е живота", с пимерно заглавие "така започва живота".
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #37 -: Май 09, 2007, 23:30:15 pm »
klio, "бТВ репортерите" винаги е 30 мин, затова пък се излъчва в гледано време, в неделя преди новините. Така че има шанс да го видят много хора, които се чудят откъде да започнат и дали.

А за "Такъв е животът" - сещам се една причина, поради която за съжаление трудно ще се направи такава поредица. Разрешението на нашите проблеми е непредвидимо във времето. Със сватбите, раждането, кърмачетата е ясно - имаш 2-3-5 месеца снимачно време и през това време се случват съответните събития в живота на героите. При нас как да стане това?
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #38 -: Май 10, 2007, 09:42:05 am »
Времето е относително - могат да бъдат и страшно дълги 30 минути.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #39 -: Май 10, 2007, 14:27:14 pm »
Здравейте тъй като ние сме с мъжки фактор едно предложение и от мен.Ако е възможно да се направят две последователни предавания за женския и мъжкия стерилитет.Понеже за мъжкия почти не се говори и когато човек се сблъска с проблема в много случаи не знае на къде да поеме.Аз съм от не  малък град в провинцията (Стара Загора),когато откриха проблема лекаря ни каза да отидем в София и нищо повече.Е добре отивам и от там накъде ? Благодарение на "Зачатие" и приятели стигнахме до клиниката ,в която сме.Ако може да се засегне и темата за донорството,защото това е единия от изходите да имаш дете на семейства с нашия проблем.Надявам се да не оттегча някой с моите проблеми.
С пожелание за весел и слънчев ден.
                                       Маргарита